پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

حاج شیخ مجتبی کلباسی

 

محقق، مجتهد و مفسر عالیقدر حاج شیخ مجتبی (روح الامین ) کلباسی اشتری، فرزند عالم ربانی و حکیم الهی، آیت الله حاج شیخ اسماعیل کلباسی در سال ۱۳۳۶ در یکی از خاندان‌های اصیل روحانی به دنیا آمدند. پس از گذراندن دوران نوجوانی با پیشنهاد پدرشان، به شهرکرد رفتند و سال اول طلبگی را نزد عالمان آن خطه، همچون مرحوم نورالهی و مرحوم شریعتی طی کردند.

بازگشت به اصفهان

بازگشت ایشان به اصفهان همراه با شاگردی حضرات آیات حاج سید احمد امامی، حاج سید حسن امامی و حاج شیخ علی اکبر فقیه در مدرسه ذوالفقار بود. ادبیات عرب و منطق وعقاید را از این بزرگواران آموختند. در سال ۱۳۵۳ شمسی برای ادامۀ تحصیل به شهر مقدس قم هجرت کرده و فقه و اصول، تفسیر و فلسفه را از حضرات آیات دوزدانی، انصاری شیرازی، سبحانی، خزعلی، مشکینی و مظاهری تعلیم دیدند.

حاج شیخ مجتبی کلباسی اشتری، در مدرسه عالی تربیتی و قضایی قم (دانشگاه قم کنونی) پذیرفته شدند. در این دوران از اساتید ارجمند آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، آیت الله جعفر سبحانی، دکتر احمد احمدی، شهید دکتر باهنر، دکتر شریعتمداری و بزرگانی دیگر، بهره بردند و موفق به اخذ مدرک کارشناسی دبیری الهیات  و معارف اسلامی گردیدند.

ایشان در سال ۱۳۶۰ شمسی با صبیّه عابد صالح حاج عبد الرزاق زین الدین ازدواج کردند و ثمرۀ این ازدواج یک فرزند پسر و سه دختر می باشد. پدر همسر ایشان دو پسر خود شهید مهدی زین الدین، فرماندۀ لشکر حضرت علی بن ابیطالب (ع) قم و شهید مجید زین الدین را تقدیم اسلام و مکتب اهل‌بیت (ع ) کرده‌اند.

مبارزه با رژیم پهلوی

ایشان با حضور در مبارزات با رژیم ستم شاهی پهلوی در فروردین ۱۳۵۷ دستگیر و زندانی شدند و پس از آزادی تا زمان پیروزی انقلاب جزء فعالان  در این جبهه محسوب می‌گردیدند. پس از تشکیل حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی (قدس سره) در فعالیتهای جهادی و کمیته های مردمی و امور سازندگی و مدرسه سازی و … در بین روستاهای دور افتاده و عشایر مختلف شرکت جسته و با گروه های متشکل به مشکلات آنان رسیدگی می کردند.

محقق، مجتهد و مفسر عالیقدر حاج شیخ مجتبی (روح الامین ) کلباسی اشتری

حاج شیخ مجتبی (روح الامین ) کلباسی

 

 

آخرین اخبار

تبيين انسان‌شناختی مرگ
تبيين انسان‌شناختی مرگ

تبیین انسان شناختی مرگ در دو نظام وحدت تشکیکی و وحدت شخصی وجود ملاصدرا نویسندگان دکتر عبداله صلواتی دکتر فاطمه کوکرم چکیده مساله مرگ، واقعیتی اجتناب ناپذیر است و تفکر درباره آن یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد انسان‌هاست. ملاصدرا با رویکردی وجود شناسانه به سراغ مقوله مرگ رفته و بر اساس مبانی حکمت متعالیه و با […]

۲ تیر ۱۴۰۰
296
بیشتر بدانید
آئین زیارت
آئین زیارت

  عمریست هر از چند گاهی به زیارت قبور ائمه علیهم‌السلام قدم می‌گذاریم در جستجوی یک راز نهانی! امیدواریم دریچه‌ای به قلب مکدرمان گشوده شود و جلوه‌ای آسمانی و الهی بر سینه مان حلول یابد. از سویی نفَس اولیای الهی چراغ راهی است که می‌توان با استمداد از آن راه را از بیراهه تشخیص داد. […]

۲ تیر ۱۴۰۰
375
بیشتر بدانید
برکات سکوت
برکات سکوت

امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند: «وَ تَلَافِیکَ مَا فَرَطَ مِنْ صَمْتِکَ أَیْسَرُ مِنْ إِدْرَاکِکَ مَا فَاتَ مِنْ مَنْطِقِکَ۱؛ جبران آنچه با سکوت از دست می‌دهی آسان‌تر است از آن‌چه با سخن گفتن از دست برود. » اگر در سخن گفتن کوتاه بیایی، فرض هم بگیریم در جایی از سخن گفتن کوتاه آمدی که نباید سکوت می‌کردی، […]

۲ تیر ۱۴۰۰
496
بیشتر بدانید