پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

لجبازی کودکان۱

0
(0)
۲۰ آبان ۱۴۰۰
1223

تعریف لجبازی

لجبازی کودکان یک نوع خصومت و آزار ارادی است که البته بعدا به عادت تبدیل می شود که فرد برای رسیدن به خواسته های خود مرتکب آن می شود. یک اعلام نفرت و یک اعلام خصومت نسبت به طرف مقابل است، که این نفرت و خصومت را در رفتارش تجلی می دهد برای اینکه به خواسته های خودش برسد.

لجبازی کودکان  زنگ خطر است! یعنی ما چه به روز بچه می آوریم که نفرت پیدا می کند. گاهی اوقات بچه از والدینش نفرت پیدا می کند! ما کاری کرده ایم که فرزند به صورت ارادی دارد با ما دشمنی و مقابله می کند برای رسیدن به خواسته اش.

لجبازی  در کودکان در کدام جنس بیشتر است؟

آن چیزی که معلوم است لجبازی در پسر ها حدود دو برابر دختر هاست و در زن ها حدود دو برابر شوهرها.

زیرا دختر ها به علت ویژگی های روحی که دارند تبعیتشان بیشتر است و نافرمانی کمتری می کنند. ولی پسر ها از همان اول می خواهند مستقل باشند و معمولا تقابلش با خانواده بیشتر است.

انواع لجبازی کودکان

عمدتا لجبازی کودکان در چهار جا تجلی پیدا می کند:

۱- در برابر دستورات سرکشی می کند !

۲- خواسته هارا با گریه و … بیان می کند.

۳- در برابر مقاومت والدین واکنش نشان می دهند. مثلا والدین می گویند همین الان باید تلوزیون را خاموش کنی و بچه مانند کوه در برابر این فرمان می ایستد.

۴-دستورات والدین را به مسخره می گیرند. جدی نمی گیرند، می خندند و به شوخی می گیرند که خود یکی از جنس های لجبازی است.

حالات لجبازی در کودکان

۱- سرکشی : فرزندانی که سرکشی می کنند یعنی ما نمی توانیم او را تحت چهار چوب تربیتی قرار دهیم.

۲- عصبانیت: جیغ می زند گریه می کند ، بچه های لجباز معمولا حالت های عصبی هم در مراحل اول به صورت ارادی و بعدا غیر ارادی می بینید.

۳-دلیل تراشی : برای کارهایی که نمی خواهد بکند دلیل می آورد. مثلا می گوییم برو مشق هایت را بنویس و بهانه  وقت زیاد است می آورد. با اینکه از صبح چیزی نخورده است می گوییم بیا ناهار بخور بهانه سیر بودن می آورد.

لجبازی کودکان

لجبازی کودکان

چه کسی مقصر است؟

به این توجه داشته باشید که بچه اگر بد می شود خودش مقصر نیست. بچه فطرت پاکی است که خداوند به ما داده و ما او را تربیت می کنیم. این نابلدی های ما است که منجر به آسیب های تربیتی می شوند. در بحث لجبازی کودکان مقصر اول و آخر و وسط پدر و مادر ها هستند.

بچه ها معصوم اند و ضعف تربیت بچه ها به محیط و به ماها برمی گردد. بچه ها مانند گل نرمی در دستان ما می مانند. به یکی می سپارند استکان کج و ماوج تحویل می دهد ولی یک فرد حرفه ای استکانی درست می سازد. تربیت یک مسیری دارد که باید نسبت به آن حساس باشیم. این مسیر شامل رسانه ها مدرسه و محیط هایی که فرزند در آنها قرار می گیرد می باشد.

سختگیری والدین در تربیت

یکی از دلایل لجبازی سختگیری والدین است. به این دقت کنید که در تربیت سختگیری ممنوع است؛ سختگیری یعنی من نمی دانم باید چه کار کنم . یک کلام ! شما نمی توانید با سختگیری بچه را تربیت کنید.

آسیب های سختگیری والدین

۱- بچه از شما فاصله می گیرد.

۲ -لجبازی  در کودکان یکی از عواملی است که حاصل سختگیری می باشد.

۳- روحیه انتقام : بچه روحیه انتقام در وجودش شکل می گیرد.

۴- افزایش عصبانیت : سختگیری روی روح و روان طرف مقابل اثر می گذارد و او را عصبی می کند. نتیجه عصبانیت ایجاد هیجانات است. وقتی هیجان ایجاد شد کارهای غیر عقلانی انجام می شود.

۵- فرار از محیط خانه : فرار از محیط خانه به دو صورت رسمی و غیر رسمی انجام می شود. رسمی یعنی واقعا فرار کند. ولی فرار غیر رسمی به بهانه های مختلف به بیرون از خانه می رود چون محیط خانه را برای خودش امن نمی داند.

۶- تصمیمات غیر عقلانی می گیرد: شما وقتی سختگیری می کنید طرف مقابل تصمیمات غیر عقلانی می گیرد.سختگیری هایی بوده که منجر به خودکشی هم شده است !

جایگزین سختگیری

حال به جای اینکه ما سختگیری کنیم جایگزین سختگیری چیست؟ جایگزین سختگیری روش مند بودن است. ما در تربیت باید روش مند باشیم.

این مطلب ادامه دارد ….

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

اهمیت تربیت دینی
اهمیت تربیت دینی

امام خمینی (ره): آنان كه مشغول تربيت هستند، تربيت اسلامی داشته باشند، در تربيت اسلامی همه چيز است، يك فرد اگر همان طوری كه اسلام می‌خواهد بزرگ شود، غير ممكن است به مملكت خود، به همسايه خود، به همشهری خود، به برادر خود و يا به يك آدم غريبه خيانت كند، اصلا خيانت منتفی می‌شود. […]

۹ دی ۱۴۰۰
9236
بیشتر بدانید
الگوسازی، روشی کارآمد
الگوسازی، روشی کارآمد

تربیت، آموزش انتخاب بهترین روش‌ها در موقعیت و شرایط خاص می‌باشد. و الگو گیری گزینه‌ای است که شخص به کمک آن انتخابی بهتر را به آسانی انجام می‌دهد. و از این رو اینکه ما الگوی مناسب شخص را در دسترس او قرار دهیم کمک خوبی به انتخاب شایسته اوست. ساختمان وجودی انسان به گونه‌ای است […]

۵ دی ۱۴۰۰
9823
بیشتر بدانید
تغییر اسم
تغییر اسم

سؤال اخيرا ديده مى‌شود كه عده‏‌اى براى رفع مشكل افراد و يا جهت شفا از بيمارى توصيه مى‌كنند، آنها اسم خود را تغيير دهند تا آن جا كه به افراد مى‌گويند اسمى مثل محمد و يا فاطمه را تغيير دهند و مثلًا پوريا يا صدف بگذارند. جالب است كه بعضا با تغيير اسم مشكل ‏شان […]

۲ دی ۱۴۰۰
10527
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 18 =