پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

سخنرانی شب هفتم محرم

0
(0)
۱۱ بهمن ۱۳۹۹
1285

آیت الله کلباسی تا شب ششم محرم سال ۱۳۹۹، پیرامون مدیریت در خانواده ایراد سخنرانی نمودند. در شب هفتم با مرور مباحث گذشته به نفوذ تفکرات اومانیستی به نهاد خانواده اشاره و به استناد آیات اول و ۳۴ سوره نساء اثبات نمودند که اقتدار و مدیریت در خانه به عهده مردان می باشد.

گفتمان فرد گرایی در خانه

استاد در ادامه افزودند: درچند دهه اخیر و با ورود به جامعه فراصنعتی، گفتمان خانواده به شدت پیشرفت کرده است. این روند منجر به شکل گیری گفتمان فردگرایی شده است.

گفتمان فرد گرایی یعنی لذت هر فردی به خودی خود دیده شود. هر کس بدون توجه به دیگران به لذت جویی خود می پردازد. در نتیجه فرد دیگر احساس نمی کند که بی دین شده یا در دینداری سست گشته است. یعنی اسلامشان، اسلام سیال می شود.

در اسلام سیال، اسلام به مرور تغییر می کند و دیگر حرفی از حلال و حرام به میان نمی آید. در واقع، اسلامی ارائه می شود که معنوی و عرفانی باشد. بنابراین عرفان های کاذب، مجالی برای رشد پیدا کردند. در مسیر اسلام سیال، فرد به سمت دینی احساسی می رود که فشار روحی زندگی را کم کند.

جامعه ما بین لیبرالیسم و دین اسلام قرار گرفته است. یعنی نه دیندار کامل وجود دارد و نه لیبرال محض. در نتیجه فرهنگ و هویت مردم به صورت چهل تیکه در آمده است.

استاد برای روشن شدن مطالب فوق، مثال هایی را بیان نمودند.

روش اصلاح اقتدار در خانه

استاد در بیان راهکارهای اصلاح اقتدار و مدیریت در خانه، اشباع و غنی سازی عاطفی خانم ها را یکی از عوامل مهم بر شمردند.

در پی گسترش دین احساسی و سیال، لازم است مشکلات نیز از طریق احساسات حل گردد. مردها باید خانم ها را غنی سازی عاطفی کنند تا بتوانند او را به این باور برسانند که اقتدار مرد، لازمه هدایت جامعه خانواده می باشد و در غیر این صورت شکست می خورد.

صندوق ذخیره عاطفی در خانه

همانطور که دولت در شرایط بحرانی – با دستور ولایت فقیه – می تواند از صندوق ذخیره ارزی استفاده کند در خانه نیز باید صندوقی بنام صندوق ذخیره عاطفی باشد تا در شرایط خاص مورد استفاده قرار گیرد. نبض این صندوق در دست مرد خانه است و شارژ کردنش نیز به عهده او می باشد. اگر این صندوق به روش صحیح شارژ گردد مدیریت مرد در خانواده به نتیجه مطلوب می رسد.

اشتغال زنان و خانواده

استاد در ادامه بیان راهکارها، به اشتغال زنان اشاره می کنند. هر چه در جامعه صنعتی و فرا صنعتی اتفاق می افتد مربوط به نظام آموزش و پرورش و مدارس می باشد. یکی از معضلات مهم جامعه این است که دختران در مدرسه همان چیزی را می آموزند که پسران یاد می گیرند.

نه دختران وظایف همسری و مادری را می آموزند و نه پسران وظایف شوهری و پدری و این نقص بزرگی برای نظام آموزشی است. در نتیجه همان سیر تفکری که به پسران القا می شود به دختران نیز القا می گردد و ورود به بازار کار و  حضور در صحنه اقتصادی نیز یکی از اهداف دختران می شود.

غربی ها قبلا درباره ایران گفته اند: کمی صبر کنید وقتی طبقه متوسط جامعه یعنی سنین ۱۵ تا ۳۰ سال، در نظام مدرن تحصیل کنند می توانند نظام را دگرگون کنند.

دگرگونی حتما به معنای سقوط سیاسی نیست بلکه منظور این است که ارزش های مدرن در جامعه حاکم شده و ارزش های اسلامی مانند حجاب و عفاف، حلال و حرام و … به تدریج حذف می گردد. در نتیجه فقط نام اسلام باقی می ماند.

پاسخ به یک انتقاد و سوال

استاد همچنین به بیان دیدگاه بابک احمدی در کتاب معمای مدرنیته و فوکو می پردازد و در راستای همین بحث، مجدداً به دیدار آقای محمد خاتمی با زنان و دختران ایتالیایی، دست دادن به آنها و توجیه غلط آقای خاتمی اشاره نموده و به سوال یکی از مخاطبان خود پاسخ می دهند.

خانمی پرسیدند بهتر نبود به این دیدار اشاره نکرده و از گناه آقای خاتمی پرده برداری نمی کردید؟

استاد با بیان سه دلیل، پاسخ این سوال را داده و در پایان سخنرانی با بیان ترجمه و تفسیر آیات ۸۵ به بعد سوره مبارک آل عمران اثبات می کنند که فقط دین اسلام حق است و بقیه ادیان و ادیان انحرافی باطل می باشند. در نهایت با ذکر داستانی از مدعیان دروغین پیامبری، به جمع بندی توضیحات خود می پردازند.

فایل صوتی سخنرانی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

سخنرانی شب نهم محرم
سخنرانی شب نهم محرم

آیت الله کلباسی تا شب هشتم محرم سال ۱۳۹۹ در خصوص سبک مدیریت در خانواده و تأثیر تفکرات غربی بر آن، صحبت نمودند. در شب نهم و در راستای مباحث شب های قبل، به بررسی جامعه شناسی خانواده پرداختند. ایشان سخن را اینگونه آغاز نمودند: ساخت ابزارهای جدید ارتباطی، شبکه های مجازی و ماهواره ای […]

۱۳ بهمن ۱۳۹۹
1575
بیشتر بدانید
سخنرانی شب هشتم محرم
سخنرانی شب هشتم محرم

آیت الله کلباسی درشب های گذشته در خصوص نفوذ تفکرات اومانیستی به جامعه و آثار آن صحبت نمودند. ایشان در شب هشتم محرم ۱۳۹۹ با مرور مطالب گذشته افزودند: در جامعه پست مدرن و فرا صنعتی، جامعه به سمت لیبرالیسم و فردگرایی سوق پیدا کرده است. در این روند، فرزندان هیچ خط قرمزی ندارند و […]

۱۳ بهمن ۱۳۹۹
1512
بیشتر بدانید
سخنرانی شب ششم محرم
سخنرانی شب ششم محرم

آیة الله کلباسی در شب پنجم محرم سال ۱۳۹۹ شمسی به ادامه مباحث خود پیرامون سبک مدیریت خانواده پرداختند. ایشان در شب ششم با مرور تفکر اومانیستی، مفاهیم مهم آنها را مجدداً مورد بررسی قرار دادند. مفاهیمی چون شعار انسانگرایی، احترام به انسان، اهمیت به منافع فردی، آزادی لیبرالی، شبکه اخلاقی نسبیت اخلاق، احترام به […]

۴ بهمن ۱۳۹۹
941
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =