پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

خیزش ۹دی و فتنه احزاب

0
(0)
۸ دی ۱۴۰۰
1777

اهمیت ایام الله:

شیوه‌ای که قرآن کریم برای هدایت و تربیت مردم از آن استفاده می‌کند، یادآوری قضایا و حوادث آموزنده تاریخی است. این یک قاعده کلی است که قرآن کریم می‌فرماید:«وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللّهِ۱»؛ یعنی فلان روز یا فلان حادثه را به خاطر بسپارید، به یاد بیاورید و فراموش نکنید.

این ایامی که به نام «ایام‌الله» نامیده می‌شود، یادآور درس‌های آموزنده‌ای است که توجه به آنها برای شناختن راه صحیح زندگی و حرکت اجتماعی فوق‌العاده مؤثر است.

۹دی مهم‌ترین روز تاریخ ما:

دور نیست که روزگاری با دلایل کافی و روشن اثبات شود که روز ۹دی مهم‌ترین روز تاریخ ما بوده است. بسیاری از حوادث تاریخی در عصر خود به درستی شناخته نمی‌شود.

گاهی سال‌ها و قرن‌ها باید بگذرد تا ماهیت و آثار آن آشکار گردد. برای نمونه، ما شیعیان قرن‌ها است که از داستان کربلا سخن می‌گوییم و عزاداری می‌کنیم. اما به نظر بنده اگر کسی بگوید که هنوز بعد از ۱۴۰۰سال اهمیت تاریخ عاشورا آن‌طور که باید و شاید شناخته نشده، حرف گزافی نگفته است.

اعتقاد قلبی‌ام این است که در تاریخ بشریت، از روز خلقت حضرت آدم تا پایان زندگی بشر روی این کره خاکی، روزی آموزنده‌تر از روز عاشورا وجود نداشته و نخواهد داشت. درست است که به سیدالشهدا ظلمی شد و ما با یادآوری آن گریه می‌کنیم و برای برآورده ‌شدن حاجات یا آمرزیده شدن گناهانمان به حضرتش توسل ‌می‌جوییم، اما به ‌راستی این چه حادثه‌ای بود و آثار آن تا کجا ادامه دارد؟

گاندی می‌گوید: حرکت ما علیه استعمار انگلیس، درسی بودکه از امام حسین آموختیم. شیعیان نیز با همه عزاداری‌هایشان هنوز قدر آن امام مظلوم را درست نشناخته‌اند. حقیقت داستان عاشورا چه بود؟

یوم الله 9 دی

یوم الله ۹دی

جنگ احزاب:

داستان ۹دی از آن داستان‌هایی است که تاکنون اهمیت آن به درستی شناخته نشده و مطلوب است ابعاد این توطئه عظیم شیطانی هرچه بیشتر آشکار شود.

یکی از جنگ‌هایی که قرآن کریم از آن یاد کرده و در تاریخ صدر اسلام نیز داستان‌هایی از آن بیان شده، داستان «جنگ احزاب» است که یک سوره از قرآن بدان اختصاص یافته است.

در این جنگ، گروه‌های مخالف با اسلام و نهضت اسلامی پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، از بت‌پرستان، مشرکان، فرقه‌های گوناگون یهودیان اطراف مکه تا دشمنانی که خارج از مرزهای سرزمین‌های اسلامی بودند، باهم ارتباط برقرار کردند و طرحی ریختند که با حرکتی هماهنگ، اسلام را از میان ببرند.

حال‌آن‌که در جنگ احزابی که در این عصر راه‌انداختند، به جای شمشیر، بمب‌های پیشرفته و مسائل گوناگون جنگی مطرح بود. در این جنگ، تمام سازمان‌های جاسوسی برتر دنیا از سازمان سیا، موساد و سرویس‌های جاسوسی انگلستان و گروه‌های وابسته به آنها مشارکت کردند. آنان، ابتدا همه گرو‌هایی را که ممکن بود به‌گونه‌ای سودمند باشند، شناسایی کردند.

انقلاب اسلامی و فتنه۸۸:

گروه‌هایی که می‌شد در این کشور اسلامی از آنها استفاده کرد، مراتب گوناگونی داشت: کسانی که به خون همه انقلابیون تشنه بودند، افرادی که دلشان می‌خواست حاکم شوند و دیگران را تحت سیطره خود دربیاورند و یا کسانی که دلخوری‌هایی از انقلاب داشتند، ضررهایی کرده بودند، اموالشان مصادره شده بود و زمین‌هایشان را گرفته بودند.
دشمن، تمام این گروه‌ها را شناسایی کرد و برایشان پرونده تشکیل داد. کمبودها، نقطه‌ضعف‌ها و قابلیت‌های آنان را شناسایی کرد. هم‌چنین، گروه‌هایی را که می‌شد آنها را در صف اول جنگ قرار دهند، شناسایی کردند و برای سرپرستی آن گروه‌ها، مناسب‌ترین فرد را برگزیدند و در فرصتی که ایجاد کردند آنها را به صحنه آوردند.

رهبران آن گروه از کسانی بودند که بسیاری از مردم آنها را انسان‌های موجه و صالح می‌دانستند. پس از این ‌که گروه‌ها سامان یافتند، در نقشه‌ای هماهنگ، کیفیت حرکت هماهنگ آنها ترسیم شده بود.

دشمنان به این نتیجه رسیده بودند که نمی‌توان همه را یک‌جا به کار گرفت. بنابراین، تصمیم گرفتند که با هریک از این گروه‌ها به صورت جداگانه ارتباط برقرار کنند، به‌گونه‌ای که تصور کنند آمریکا فقط با آنها ارتباط دارد.
آنچه مسلم است این کار، کار یک‌روز و دو روز نیست؛ بلکه سال‌ها روی آن کار شد تا موقعیتی ایجاد و حرکتی آغاز شود. چه بهانه و سناریوهایی که تهیه کردند و کاری به مراتب پیچیده‌تر از جنگ احزاب به پا کردند.

اگر بخواهیم نسبت سرعت جنگ احزاب صدر اسلام را با جنگ احزاب امروزی مقایسه کنیم، باید بگوییم مانند سرعت راه رفتن شتر است با سریع‌ترین هواپیماهای عظیم و شاید هم بیشتر.

نقشه دشمنان:

دشمنان با نقشه‌هایی عجیب و غریب، طرحی را ریختند که ریشه نظام جمهوری اسلامی را بکنند. آنان به این نتیجه رسیده بودند که در ابتدا نباید به مقدسات مردم حمله شود.

برای این کار، گروه خاصی را تربیت کرده بودند که با تشدید درگیری‌ها و به هم ریختن اوضاع وارد صحنه شوند و ریشه اسلام را بکنند و به مقدس‌ترین مقدسات مردم ایران توهین کنند، مردمی که حتی اگر پیغمبر را درست نشناسند، امام حسین را به خوبی می‌شناسند.

عالمانی که برای تبلیغ به برخی از مناطق کشور رفته‌اند، گفته‌اند: در مناطقی از کشور، از اسلام جز امام حسین چیزی دیگر نمی‌شناختند، نه نمازی و نه روزه‌ای، هیچ؛ فقط امام حسین.

منظور این‌که نقشه آن قدر پیچیده و عمیق بود که با سران فتنه یک‌جا ارتباط برقرار نمی‌کردند. با هر کدام به صورت جداگانه تیم ویژه‌ای کار می‌کرد و آنها را برای چنین روزی آماده می‌کرد. آنان را دلگرم می‌کردند و وعده امکانات می‌دادند. آن روز فرارسید و شد آنچه که شد.

به حمدالله مردم ما با بصیرت و همدلی نقشه دشمنان را نقش بر آب کردند و این روز به عنوان یوم الله در تاریخ کشور خواهدماند.

این مطلب ادامه دارد و در ادامه به بیان آموزه های یوم الله ۹دی می پردازیم.

منابع

۱- آیه ۵ سوره ابراهیم

۲- برگرفته ازبیانات حضرت آیت الله مصباح یزدیدر همایش بزرگداشت ۹ دی در تاریخ ۹۰/۱۰/۰۸

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

روز بزرگداشت فردوسی
روز بزرگداشت فردوسی

زندگینامه فردوسی: حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسی ملقب به حکیم فردوسی در اول بهمن ماه سال ۳۱۹ ه.ش در روستای پاژ از توابع شهرستان طوس در نزدیکی مشهد به دنیا آمد. فردوسی در خانواده‌ای نسبتا ثروتمند به زاده شد و پدرش دهقان و یکی از زمین‌داران بزرگ مشهد بود. البته آن طور که […]

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
4872
بیشتر بدانید
تاثیر یک فتوا
تاثیر یک فتوا

در نیمه دوم قرن نوزدهم حوادث و اتفاقاتی در ایران رخ داد که آینده کشورمان را تا حدودی متحول و دگرگون کرد. هر یک از این حوادث برگ‌های زرینی در صفحات تاریخ این مرز و بوم بوده و درخشندگی خاص خود را دارد. نهضت تنباکو: در میان این حوادث “نهضت تنباکو” از جایگاه ویژه‌ای برخوردار […]

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
1783
بیشتر بدانید
لغو نهایی قانون کاپیتولاسیون
لغو نهایی قانون کاپیتولاسیون

سه ماه پس از پیروزی انقلاب، به پیشنهاد هیئت وزیران و تصویب شورای انقلاب اسلامی، در بیست و سوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ ه.ش حق کاپیتولاسیون و امتیازات و ملحقات آن برای همیشه و به طور نهایی لغو شد. معنای کاپیتولاسین: کاپیتولاسیون ( یک کلمه لاتین به معنی انعقاد عهدنامه و قرارداد یا خود عهدنامه) […]

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱
2577
بیشتر بدانید
1 دیدگاه برای "

خیزش ۹دی و فتنه احزاب

" ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + چهار =