پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آیت ‌الله حاج شیخ محمدرضا کلباسی

آیت ‌الله حاج شیخ محمدرضا کلباسی در ۲۵ ذی‌القعدة الحرام ۱۲۹۵ق. در اصفهان متولد شدند. مادرشان عالمه‌ی عابده خورشید بیگم، دختر آقا سیّد ابوالقاسم حیدرآبادی از نوادگان معلم ثالث، میرداماد بودند
حاج شیخ محمدرضا کلباسی از دوران طفولیت به تحصیل علوم و معارف دینی روی آوردند و در حوزه‌ اصفهان از محضر استادانی چون پدربزرگوارشان و ملاحسین نائینی و سپس با مهاجرت به تهران از محضر علمای اعلام: آقا علی زنوزی، حکیم میرزا سید ابوالحسن جلوه، میرزا حسن آشتیانی، ملا محمد آملی و حاج فاضل تهرانی بهره بردند.
ایشان در سال ۱۳۲۶ق. به اصفهان بازگشته و ادامه فقه و اصول را از حضرات آیات: حاج شیخ احمد بید‌آبادی، حاج شیخ محمدعلی نجفی و حاج شیخ محمدتقی آقانجفی فرا گرفتند.
برای تکمیل فلسفه و عرفان، کتاب‌های اسفار ملاصدرا و الشواهد الربوبیة و شرح اشارات را از حکیم جهانگیرخان قشقایی و شرح قیصری بر فصوص، ریاضیات و قسمتی از فقه را از عارف کامل آخوند ملامحمد کاشانی فرا گرفتند. ایشان با تعلیم طب سنتی، کتاب قانون ابن سینا، شرح الاسباب و شرح نفیسی را نزد طبیب حاج محمدباقر حکیم باشی و میرزا حسن شیرازی آموختند.

سفر به نجف اشرف:

حاج شیخ محمدرضا کلباسی در سال ۱۳۲۳ق. در نجف اشرف رحل اقامت افکنده و حدود سه سال در مجلس درس آیات عظام آخوند خراسانی، سید محمدکاظم یزدی، شیخ الشریعه اصفهانی، میرزا محمدتقی شیرازی و شیخ عبدالله مازندرانی شرکت کردند و به دریافت اجازۀ اجتهاد و نقل روایت مفتخر شدند. در سال ۱۳۲۶ق. به اصفهان مراجعت کردند و بر کرسی تدریس، تحقیق و تربیت شاگردان قرار گرفتند.

در سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۶ق. که مخالفت روحانیت مبارز علیه سیاست‌های ضد دینی رضا شاه به اوج خود رسید حاج شیخ محمدرضا کلباسی به منظور اعتراض همراه چند تن از علما به قم رفتند. همه روزه در صحن حضرت معصومه علیها الاسلام از سوی علمای مهاجر به منبر رفته و مسائل سیاسی را عنوان می‌نمودند.

بعد از شهادت حاج آقا نورالله نجفی، دستگیر و مدت هفت ماه بازداشت شدند و پس از دوران بازداشت به مدت دو سال به نیشابور تبعید شدند و پس از توقف کوتاهی در نیشابور با توافق دستگاه حاکمه به مشهد رفته و پس از پایان دوران تبعید به خاطر شدت محبت به ساحت مقدس امام علی بن موسی الرضا علیه السلام ، تا پایان عمر در مشهد مقدس سکونت یافتند.
آیت الله کلباسی در مشهد به تربیت و تعلیم طالبان فقه و اصول و فلسفه و… همت گماردند.

حاج شیخ محمدرضا کلباسی

حاج شیخ محمدرضا کلباسی

شاگردان حاج شیخ محمد رضا کلباسی:

حضرت آیات و حجج اسلام شیخ احمد اهتمام رهنانی، شیخ محمد ربانی خوراسگانی، شیخ احمد روحانی (شیخ الاسلام)، دکتر سید احمد تویسرکانی، حاج آقا حسین عماد زاده، حاج سید طه بهشتی‌ نژاد، حاج آقا محمد فقیه احمدآبادی، حاج سید مصطفی موحد محمدی، شیخ حیدرعلی صلواتی، حاج سیدمرتضی موحد ابطحی، حاج سید محمدعلی موحد ابطحی و بسیاری علمای دیگر، از درس حاج شیخ محمد رضا کلباسی بهره بردند.

برخی تالیفات ایشان:

۱- أنیس اللیل، شرح دعای کمیل.
۲- نفحات اللیل، شرح دعای کمیل.
۳- شرح دعای صباح.
۴- شفاءالصدور فی أیام العاشور.
۵- إیقاضات الأصول.
۶- قاعدة الید.
۷- رسالۀ استدلالی در رضاعلیه السلام (در فقه).

۸- حاشیه بر رسائل شیخ انصاری (در اصول فقه).
۹- حاشیه بر کفایۀ آخوند خراسانی (در اصول فقه).
۱۰- حاشیه بر نجاة العباد (رسالۀ عملیۀ عربی).
۱۱- حاشیه بر منتخب الرسائل (رسالۀ عملیۀ فارسی).
۱۲- حواشی بر کتاب الصلاة آیة‌ الله حاج آقارضا همدانی.

۱۳-حواشی بر اسفار ملاصدرا شیرازی (در فلسفه).
۱۴- حواشی بر منظومه ملاهادی سبزواری (در فلسفه).
۱۵- الدعوة الحسینیة إلی نصرة الشریعة الإسلامیة.
۱۶- دستور تبلیغ (روش امر به معروف و نهی از منکر).
۱۷- اشراقات الأیّام لإفاضات الأنام(در تفسیر عرفانی بعضی آیات قرآن مجید).

حاج شیخ محمدرضا کلباسی سرانجام در چهارم شوال ۱۳۸۳ق در مشهد مقدس به دیار باقی شتافتند و در یکی از ایوان‌های صحن ‌عتیق امام رضا (ع) مدفون گردیدند.

فرزندان روحانی ایشان:

۱- حاج شیخ اسماعیل.
۲- حاج آقاصدرالدین.
۳- حاج آقافخرالدین.

 

تیتر

متن

روز شمار هفته دفاع مقدس
روز شمار هفته دفاع مقدس

    ۳۱ شهریور : روز اقتدار و صلابت نیروهای مسلح در این روز، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، با حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران، از جمله فرودگاه مهرآباد شروع شد. حمله هوایی ۶ میگ ارتش عراق به محل تجمع مردم اسلام آباد غرب که به شهادت ۵۰ تن از هموطنان بی­‌گناه انجامید نیز از […]

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
13
بیشتر بدانید
حکم پرداخت صدقات و کفارات به فاسق
حکم پرداخت صدقات و کفارات به فاسق

امام صادق علیه السلام میفرمایند:  «کسی که برادرش را بر کار بد مشاهده کند در حالی که قدرت دارد او را از آن کار زشت باز ندارد به او خیانت کرده است». {الحکم الزاهره، ج۲، ص۲۹۷} سوال: پرداخت صدقات، کفارات و فطریه به فقیری که اهل نماز نیست و فاسق است چگونه است؟ ایت الله […]

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
15
بیشتر بدانید
شیخ عبداللهی الناصر
شیخ عبداللهی الناصر

رهبر شیعیان کنیا از تشیع خود می گوید: او پیرمردی متین بود و کلماتی دلنشین بر لب داشت، از صدق سخن می گفت و کلماتش بر دل می نشست. او به شوق دیدن ما از کنیا به تانزانیا آمده بود، با این که می دانست ما به تانزانیا خواهیم رفت. او می گفت که چگونه با […]

۳۰ شهریور ۱۴۰۰
1442
بیشتر بدانید