پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آیت ‌الله حاج شیخ عبدالرحیم کلباسی

آیت ‌الله حاج شیخ عبدالرحیم کلباسی، در نهم شعبان ۱۲۵۴ق. در اصفهان متولد شدند. ایشان در اصفهان و سپس در نجف اشرف به تکمیل تحصیلات پرداختند. اساتید و مشایخ اجازه اجتهاد و نقل روایت ایشان، سید محمدباقر خوانساری (صاحب روضات)، شیخ زین العابدین مازندرانی، آقا میرزا محمدهاشم چهارسوقی، مولی محمد ایروانی، مولی لطف الله مازندرانی حائری، حاج شیخ ابوالقاسم کلباسی، میرزا ابوالقاسم طباطبایی نجفی، حاج میرزا حسین خلیلی طهرانی و حاج میرزا حبیب الله رشتی می‌باشند.
حاج شیخ عبدالرحیم کلباسی، پس از بازگشت از عتبات عالیات در اصفهان، حوزه درسی داشتند و شاگردان زیادی از خرمن وجودشان بهره‌مند شدند. علاوه بر فقه و اصول از علوم ریاضی بهره‌مند بودند و به شاگردان خود درس می‌دادند.
آن مرحوم در مسجد تکیه یزدی واقع در محله‌ی شیش بیدآباد امامت جماعت بودند و در بیان مواعظ اخلاقی برای عموم مردم یدطولایی داشتند و به صله رحم و تفقد از خویشاوندان و خوش‌خلقی شهرت داشتند.
پس از مهاجرت فرزندشان، آیت ‌الله حاج شیخ محمدرضا به عتبات عالیات برای تکمیل تحصیلات، چندسال در مسجد رکن الملک در شب‌های جمعه دعای کمیل و مراسم احیاء برپا می‌نمودند.

تالیفات:

۱- «تعلیقات و حواشی بر رسائل شیخ انصاری».
۲- «رسالة في التیمم» شرح مبحث تیمم کتاب منهاج الهدایة علامه حاجی کلباسی.
۳- «تفسیر و معانی لغات قرآن».
۴- «کشف الحجاب عن علم الحساب» شرح خلاصة الحساب شیخ بهائی.
۵- «مواعظ اخلاقی و اخبار آل اطهار».
۶- «کشکول» مجموعه‌ای در مطالب متفرقه.
۷- «اجازات العلماء» مجموعه اجازات ایشان و شرح حال اساتید و مشایخ اجازه ایشان.
۸- «ذر الیتیم».
ایشان ده سال قبل از رحلت، اموال خود را بین فرزندان تقسیم و به زندگی مختصر و زاهدانه قناعت کردند و سرانجام در نهم شعبان ۱۳۳۵ق. به رحمت ایزدی پیوستند و در تکیه آیت ‌الله‌العظمی میرزا ابوالمعالی کلباسی واقع در تخت فولاد مدفون گردیدند.

فرزندان روحانی آیت ‌الله حاج شیخ عبدالرحیم کلباسی:

۱– آیت ‌الله‌ العظمی حاج شیخ محمدرضا (از مراجع تقلید خراسان).
۲- آیت الله حاج شیخ محمدابراهیم.
۳- حجت ‌الاسلام شیخ محمد حسام‌الدین (امام جماعت مسجد درب کوشک) که در جوانی وفات کردند.

آیت ‌الله حاج شیخ عبدالرحیم کلباسی

آیت ‌الله حاج شیخ عبدالرحیم کلباسی

تیتر

متن

روز شمار هفته دفاع مقدس
روز شمار هفته دفاع مقدس

    ۳۱ شهریور : روز اقتدار و صلابت نیروهای مسلح در این روز، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، با حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران، از جمله فرودگاه مهرآباد شروع شد. حمله هوایی ۶ میگ ارتش عراق به محل تجمع مردم اسلام آباد غرب که به شهادت ۵۰ تن از هموطنان بی­‌گناه انجامید نیز از […]

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
6
بیشتر بدانید
حکم پرداخت صدقات و کفارات به فاسق
حکم پرداخت صدقات و کفارات به فاسق

امام صادق علیه السلام میفرمایند:  «کسی که برادرش را بر کار بد مشاهده کند در حالی که قدرت دارد او را از آن کار زشت باز ندارد به او خیانت کرده است». {الحکم الزاهره، ج۲، ص۲۹۷} سوال: پرداخت صدقات، کفارات و فطریه به فقیری که اهل نماز نیست و فاسق است چگونه است؟ ایت الله […]

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
8
بیشتر بدانید
شیخ عبداللهی الناصر
شیخ عبداللهی الناصر

رهبر شیعیان کنیا از تشیع خود می گوید: او پیرمردی متین بود و کلماتی دلنشین بر لب داشت، از صدق سخن می گفت و کلماتش بر دل می نشست. او به شوق دیدن ما از کنیا به تانزانیا آمده بود، با این که می دانست ما به تانزانیا خواهیم رفت. او می گفت که چگونه با […]

۳۰ شهریور ۱۴۰۰
1436
بیشتر بدانید