پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آیت ‌الله حاج شیخ محمدجعفر کلباسی

آیت ‌الله‌ حاج شیخ محمدجعفر کلباسی، سومین فرزند علامه حاجی کلباسی در تاریخ ۱۴ ماه رمضان ۱۲۱۹ ق در اصفهان چشم به‌جهان گشودند. ایشان در علم، زهد، تقوا، عبادت، تواضع، حسن اخلاق و احتیاط به پدر و جدّ خود اقتدا نمودند و در اخلاق، تواضع و توجه به حوائج مؤمنین کم نظیر بودند.

تحصیلات آیت ‌الله‌ حاج شیخ محمدجعفر کلباسی:

حاج شیخ محمدجعفر کلباسی، پس از فراگیری مقدمات علوم دینی در حوزه علمیه اصفهان، فقه و اصول و حکمت و کلام را از آیات عظام حاج شیخ محمدابراهیم کلباسی (پدربزرگوارشان)، حاج سید محمدباقر شفتی و حاج شیخ حسن فرزند ملاعلی نوری بهره برده و از این بزرگان اجازه اجتهاد و نقل روایت دریافت نمودند.

در تمام دوران زندگی مرجع بزرگ شیعه علامه حاجی کلباسی، علاوه بر تدریس و تحقیق، در درس پدر خود شرکت می‌کردند. نه‌ تنها جز لجنه علمی، تحقیقاتی والد خود بودند، بلکه از اصحاب جلسه استفتاء پدر خود به شمار می‌آمدند و تقریرات دروس والد خود را می‌نوشتند. ایشان حوزه درسی داشته و شاگردان زیادی از او بهره می‌بردند.

آیت ‌الله‌ العظمی حاج شیخ محمدجعفر کلباسی

آیت ‌الله‌ العظمی حاج شیخ محمدجعفر کلباسی

تبحر حاج شیخ محمدجعفر کلباسی، در مباحث حدود و قصاص و دیات سبب گردید تا ناصرالدین شاه قاجار از ایشان درخواست نماید احکام قضایی حدود و قصاص و دیات را به زبان فارسی برای اجرای قانون‌مند در مملکت، تدوین نمایند.

تألیفات:

۱- «نورالعین في أحکام الحدود و القصاص».
۲- «تحفة الجعفریة» در دیات.
۳- «منهج الرشاد إلی أحکام الدین و الإیمان» که شرح مبحث طهارت «إرشاد الأذهان» علامه حلی می‌باشد.
۴- «شرح الشرایع» در فقه.
۵- «شرح حال علامه حاجی کلباسی و علامه سید شفتی» که خلاصه شرح حال علامه کلباسی را در خاتمه کتاب منهاج الهدایه پدرش تدوین نموده‌ اند.
آیت ‌الله شیخ محمدجعفر در روز جمعه ۲۶ محرم سال ۱۲۹۲ ق رحلت کردند و در مقبره پدربزرگوارشان علامه حاجی کلباسی دفن شد. ایشان پنج فرزند پسر داشتند که همگی از علماء دوره بعد محسوب می‌شوند:
۱- شیخ محمدعلی ۲- شیخ محمدحسن ۳-شیخ محمدحسین ۴- شیخ موسی ۵-شیخ ابوتراب.

تیتر

متن

روز شمار هفته دفاع مقدس
روز شمار هفته دفاع مقدس

    ۳۱ شهریور : روز اقتدار و صلابت نیروهای مسلح در این روز، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، با حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران، از جمله فرودگاه مهرآباد شروع شد. حمله هوایی ۶ میگ ارتش عراق به محل تجمع مردم اسلام آباد غرب که به شهادت ۵۰ تن از هموطنان بی­‌گناه انجامید نیز از […]

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
62
بیشتر بدانید
حکم پرداخت صدقات و کفارات به فاسق
حکم پرداخت صدقات و کفارات به فاسق

امام صادق علیه السلام میفرمایند:  «کسی که برادرش را بر کار بد مشاهده کند در حالی که قدرت دارد او را از آن کار زشت باز ندارد به او خیانت کرده است». {الحکم الزاهره، ج۲، ص۲۹۷} سوال: پرداخت صدقات، کفارات و فطریه به فقیری که اهل نماز نیست و فاسق است چگونه است؟ ایت الله […]

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
75
بیشتر بدانید
شیخ عبداللهی الناصر
شیخ عبداللهی الناصر

رهبر شیعیان کنیا از تشیع خود می گوید: او پیرمردی متین بود و کلماتی دلنشین بر لب داشت، از صدق سخن می گفت و کلماتش بر دل می نشست. او به شوق دیدن ما از کنیا به تانزانیا آمده بود، با این که می دانست ما به تانزانیا خواهیم رفت. او می گفت که چگونه با […]

۳۰ شهریور ۱۴۰۰
1489
بیشتر بدانید