پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آیة الله العظمی حاج آقا محمد کلباسی

شرح حال حاج آقا محمد

آیت ‌الله ‌العظمی حاج آقا محمد کلباسی دومین فرزند علامه حاجی کلباسی در سال ۱۲۱۴ق در اصفهان متولد شد. حاج آقا محمد کلباسی پس از فرا گرفتن مقدمات علوم دینی را در حوزه علمیه اصفهان، فقه و اصول و کلام و حکمت را از مراجع عظام حاج محمدابراهیم کلباسی (پدربزرگوارش)، حاج سیدمحمدباقر شفتی، حاج شیخ محمدحسن نجفی(صاحب جواهر)، حاج شیخ محمدمهدی کلباسی (برادرش)، حاج حسن نوری فرزند ملاعلی بهره بردند.

در تمام دوران زندگی مرجع بزرگ شیعه علامه حاجی کلباسی، علاوه بر تدریس و تحقیق، در درس پدر خود شرکت می‌کردند و نه‌ تنها جز لجنه علمی، تحقیقاتی والد خود بودند، بلکه از اصحاب جلسه استفتاء پدر خود به شمار می‌رفتند و تقریرات دروس والد خود را می‌نوشتند. آیت ‌الله حاج آقا محمد عمر خود را به تدریس، تألیف و تصنیف صرف نمودند و به درجه اجتهاد نائل گشتند. از پدربزرگوارش، حجة الاسلام شفتی و آقا شیخ محمدحسن نجفی(صاحب جواهر) و بعضی دیگر از علماء اجازه اجتهاد داشته و در مقدمه کتاب انوارالنزول خود، اجازاتی را که از علما دریافت نموده، مکتوب نموده است. آیت الله العظمی حاج آقا محمد کلباسی از علماء و مراجع تقلید شیعه و در زهد و تقوا و ورع و صداقت ضرب‌المثل بودند. شاگردان زیادی از درس ایشان بهره بردند و بعضی چون شیخ احمد خوئینی(ملاآقا قزوینی) از وی اجازه اجتهاد دریافت نموده‌اند.

در امور قضایی مورد اعتماد مردم بود و بسیار به ایشان مراجعه می‌کردند،این بزرگوار علاوه بر تدریس در مسجد حکیم، درهمان مسجد یک وعده امامت جماعت داشتند و در نوبت دیگر به برادرش آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ محمدمهدی اقتدا می‌کردند. پدر ایشان علامه کلباسی در اجازه اجتهاد او نوشت: به عالی‌جناب، نور چشم مکرّم، قرّة العین المعظّم، آقا محمد زید توفیقه شفاهاً گفتم: راضی نیستم ترک جماعت کرده باشید، بلکه با اصرار گفتم: مبادا حتی یک نماز به غیر جماعت بخوانید.

آیت ‌الله ‌العظمی حاج آقا محمد کلباسی

آیت ‌الله ‌العظمی حاج آقا محمد کلباسی

تألیفات ایشان عبارت‌اند از:

۱- «منبع‌الحیاة» در اقوال اصولیّین از متقدمین و متأخرین در ۵۱ مجلّد.
۲- «شرح تهذیب علامه حلّی» در اصول فقه.
۳- «شرح علی نتایج الأفکار» شرح مفصلی بر کتاب تقریرات درس خارج اصول فقه آیة‌الله آقا سید ابراهیم موسوی قزوینی که به صاحب ضوابط معروف است.
۴- «رسالة فی الرجال».
۵- «شرح خلاصة الحساب» نوشته شیخ بهایی
۶- «الحدود و التعزیرات».
۷- «نرسالة فی المیراث».
۸- «کتاب الطهارة» در فقه.
۹- «کتاب الصلاة» در فقه.
۱۰- «کتاب الصوم» در فقه.
۱۱- «رسالة فی الجنائز» در فقه.
۱۲- «نجاة العوام» در احکام فقهی.
۱۳- «انوارالنزول» در عبادات.
۱۴- «نور حدقة الناظرین» در آداب، اخلاق و مواعظ.
۱۵- «رسالة فی الآداب و السنن»
۱۶-«هدیة الشیعه» رساله علمیه جهت مقلدین

آیت ‌الله ‌العظمی حاج شیخ محمد کلباسی در روز جمعه ۲۲ ربیع الثانی سال ۱۲۹۲هجری قمری وفات نمودند و در مقبره پدر بزرگوارش علامه حاجی کلباسی مدفون گردیدند.

فرزندان ذکور حاج آقامحمد

حاج آقامحمد کلباسی دارای شش پسر بودند: که ۳ نفر از آنان در زمره علماء محسوب می‌شوند:

۱- حاج شیخ میرزا محمدتقی.
۲- حاج شیخ میرزا محمدحسین.
۳-حاج شیخ میرزا محمدحسن.

آیت ‌الله ‌العظمی حاج آقا محمد کلباسی

آیت ‌الله ‌العظمی حاج آقا محمد کلباسی

تیتر

متن

روز شمار هفته دفاع مقدس
روز شمار هفته دفاع مقدس

    ۳۱ شهریور : روز اقتدار و صلابت نیروهای مسلح در این روز، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، با حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران، از جمله فرودگاه مهرآباد شروع شد. حمله هوایی ۶ میگ ارتش عراق به محل تجمع مردم اسلام آباد غرب که به شهادت ۵۰ تن از هموطنان بی­‌گناه انجامید نیز از […]

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
43
بیشتر بدانید
حکم پرداخت صدقات و کفارات به فاسق
حکم پرداخت صدقات و کفارات به فاسق

امام صادق علیه السلام میفرمایند:  «کسی که برادرش را بر کار بد مشاهده کند در حالی که قدرت دارد او را از آن کار زشت باز ندارد به او خیانت کرده است». {الحکم الزاهره، ج۲، ص۲۹۷} سوال: پرداخت صدقات، کفارات و فطریه به فقیری که اهل نماز نیست و فاسق است چگونه است؟ ایت الله […]

۳۱ شهریور ۱۴۰۰
49
بیشتر بدانید
شیخ عبداللهی الناصر
شیخ عبداللهی الناصر

رهبر شیعیان کنیا از تشیع خود می گوید: او پیرمردی متین بود و کلماتی دلنشین بر لب داشت، از صدق سخن می گفت و کلماتش بر دل می نشست. او به شوق دیدن ما از کنیا به تانزانیا آمده بود، با این که می دانست ما به تانزانیا خواهیم رفت. او می گفت که چگونه با […]

۳۰ شهریور ۱۴۰۰
1470
بیشتر بدانید