پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

کنش‌گفتاری‌ملکه‌سبا‌درقرآن

0
(0)
۱۷ اسفند ۱۳۹۹
2479

 

تحلیلی تربیتی بر کنش گفتارهای ملکه سبا در قرآن کریم

نویسنده:

مرضیه محصص، استادیار دانشگاه شهید بهشتی

چکیده:

محیط اجتماعی و ادبیات گفتاری و نوشتاری، رابطه ای تنگاتنگ با هم دارند. بسیاری از متون، بازتاب محیط اجتماعی خویش هستند. قرآن کریم از قلمروهای متفاوت زبانی بهره برده و با گزینش آگاهانه و هدفمند الگوهای منظم زبان و به کارگیری سازه های زیباشناختی زبان و افزایه های هنری، نمود ویژه ای به کلام بخشیده است.

گزینش های هدفمند یکی از شیوه های مهم در روایت قصه های قرآنی است. پس تحلیل بهتر داستان های آن منوط به معیارها و قوانین متعارف زبان شناختی است.

زبان قرآن کریم به عنوان نوع خاصی از گفتار با نظام تربیتی اسلام مطابقت کامل دارد. تحلیل متن شناسانه قرآن کریم یکی از روش های شناخت لایه های نهفته تربیتی آن به شمار می آید و می تواند راهبردهایی برای تربیت اجتماعی در یک جامعه دینی ارائه دهد.

نقش داستان در قرآن، دعوت به آموزه های دینی است و استفاده از اسلوب گفتگو در قصه های قرآن سبب می شود خواننده حرکت از نقطه ای به نقطه دیگر و فضای حاکم بر موقعیت را با تمام وجود احساس کند.

کنش گفتاری ملکه سبا در قرآن کریم

بر اساس آیات، ملکه سبا شخصیتی پرتوان، حقیقت بین، آینده نگر، خردمند و پویاست که تحت تأثیر گرایش های عاطفی خود قرار ندارند و از عهده حکمرانی یک سرزمین نسبتاً وسیع و خشک برآمده اند. ایشان در ابتدا خورشید پرست بودند اما به دعوت حضرت سلیمان علیه السلام یکتاپرست شدند و به آیین توحیدی روی آوردند.

الگوی کنش گفتاری، بستر مناسبی برای دریافت موقعیت ها و کنش های بانویی برخوردار از جایگاه اجتماعی در موقعیت های متفاوت است و به ترسیم مؤلفه های تربیت اجتماعی برای حضور زنان در اجتماع می انجامد.

گفتمان ملکه سبا به نحو منسجم و پیوسته در آیات ۲۰ تا ۴۴ سوره نمل و در تعامل با روایتی از حضرت سلیمان علیه السلام ذکر شده است. در همین راستا لازم است به سوالات زیر پاسخ داده شود:

۱-کنش گفتارها در گفتمان ملکه سبا چگونه مطرح شده است؟

۲-به کارگیری کنش گفتارها در قصه ملکه سبا چه دلالت هایی را در حوزه تربیت اجتماعی زنان نشان می دهد؟

۳-انواع به کارگیری کنش گفتارها در قصه ملکه سبا چه میزان با بافت موقعیت متناسب بوده است؟

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به دوفصلنامه علمی پژوهشی آموزه های تربیتی در قرآن و حدیث، دوره ۶، شماره ، سال ۱۳۹۹.

دانلود فایل PDF مقاله: تحلیل تربیتی بر کنش گفتارهای ملکه سبا در قرآن

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

تمدن سازی اسلامی
تمدن سازی اسلامی

  کارکردهای بسیج جهان اسلام در تمدن سازی اسلامی نویسندگان: همایون همتی، استادیار ادیان و عرفان دانشگاه وزارت امور خارجه علیرضا پیروزمند، عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی مهدی ناظمی اردکانی، دانشیار مدیریت دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام محمد خورشیدی، دانشجوی دکترای مدیریت راهبردی دانشگاه عالی دفاع ملی چکیده: وجود ظرفیت های گوناگون تمدنی […]

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
1695
بیشتر بدانید
تاثیر روزه داری بر عزت نفس
تاثیر روزه داری بر عزت نفس

بررسی تاثیر روزه داری در ماه مبارک رمضان بر عزت نفس و سلامت روانی دانشجویان نویسندگان: مریم جوانبخت سید علیرضا ضیایی سید مهران همام علی رهنما چکیده برخی مطالعات تاثیرات مثبت روزه داری را در بهبود وضعیت روانی افراد مطرح کرده اند. هدف از انجام این پژوهش ارزیابی تاثیر روزه بر عزت نفس و سلامت […]

۲۴ فروردین ۱۴۰۰
2450
بیشتر بدانید
انسان شناسی صدرایی
انسان شناسی صدرایی

تربیت انسان در پرتو انسان شناسی صدرایی نویسنده ناصر مومنی چکیده انسان و شناخت ابعاد وجودی او از دیرباز مورد توجه اندیشمندان حوزه دین، اخلاق، فلسفه و عرفان بوده است، ولی در حکمت متعالی صدرایی با نگاه به رویکردهای دینی، اخلاقی، فلسفی و عرفانی و با هدف تفاهم این مشرب‌ها تبیین شده است، این مسأله […]

۱۸ فروردین ۱۴۰۰
3410
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دوازده =