پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

کتب عاشورایی

0
(0)
۲۳ شهریور ۱۴۰۰
1025

۱-چهار گفتار

کتاب «چهار گفتار» مجموعه‌ چهار سخنرانی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب است که بین سال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۷ هجری شمسی ایراد شده است. گفتار اول در ۲۲ /۴ /۱۳۷۱ مصادف با سالروز شهادت امام سجادعلیه السلام و در جمع فرماندهان گردان ها و گروهان ها و دسته های عاشورایی نیروهای مقاومت بسیج سراسر کشور ایران ایراد شده و با توجه به موضوع درس ها و عبرت های عاشورا، مساله عبرت های عاشورا مورد تشریح قرار گرفته است.

گفتار دوم در ۱۹ /۳ /۱۳۷۴ مصادف با سالروز عاشورای حسینی در قالب خطبه اول نماز جمعه تهران ایراد شده و هدف اصلی قیام امام حسین علیه السلام مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

گفتار سوم در ۲۰ /۳ /۱۳۷۵ در دیدار فرماندهان لشکر ۲۷ حضرت محمد رسول الله صلی الله علیه و آله بیان شده و با توجه به تاکید قرآن کریم بر لزوم عبرت گیری از تاریخ، موضوع دلایل انحراف جامعه اسلامی پس از پنجاه سال از بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مورد بحث قرار گرفته است.

گفتار چهارم در محرم ۱۸ /۲ /۱۳۷۷ در قالب خطبه اول نماز جمعه تهران ایراد شده و با اشاره به گفتار اول، موضوع عبرت‌های عاشورا مجددا با وسعت بیشتر مورد بررسی قرار گرفته است.

یکی از موضوعات مهم و خواندنی در این کتاب، موضوع خواص و نقش خاص و ویژه‌ آنان در انحراف یا اصلاح جامعه است و طی آن نقش بسیار مخرب و مهلک خواصی که با بی‌بصیرتی و عدم شناخت صحیح و عدم انجام به موقع تکلیف، عملا زمینه‌ساز شهادت سیدالشهداء علیه السلام و یاران بی‌نظیرش شدند با مستندات تاریخی متعدد و متقن مورد بحث قرار گرفته و دنیاطلبی، بی‌بصیرتی، ترجیح مادیات بر معنویات، گسترش افراد افزون‌خواه، پیروی از شهوت‌ها، دور شدن از ذکر و دعا و مناجات به عنوان ویژگی‌های خواص آن روزگار و به‌طور کلی عوامل انحطاط جامعه‌ اسلامی در طول پنجاه سال پس از بعثت پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ذکر شده و مورد تبیین قرار گرفته‌اند.

۲-هفتاد و دو سخن عاشورایی

این کتاب گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مسائل مختلف مربوط به نهضت حسینی است که از خرداد ۱۳۶۸ تا تیرماه ۱۳۹۰ در محافل و مجالس گوناگون ایراد و در قالب ۷۲ سخن جمع‌آوری شده است. در بخش پایانی این کتاب دعاهایی که معظم‌له با محوریت «حماسه‌ عاشورا» در سخنرانی های مختلف فرموده‌اند جمع‌آوری و ارائه شده است.
در بخشی از پیشگفتار این کتاب آمده است: «در میان همه‌ تلاش‌های گذشتگان در بهره‌گیری از برکات و آثار نهضت امام حسین علیه‌السلام نام امام خمینی علیه‌السلام همچون ستاره‌ای فروزان می‌درخشد؛ چرا که آن امام راحل با استفاده دقیق و روزآمد از معارف حسینی و با طرح شعار برخاسته از فلسفه عاشورا یعنی «پیروزی خون بر شمشیر» توانست انقلاب ملت مسلمان ایران را رهبری و به پیروزی برساند و به تبلیغ عملی و نشان‌ دادن جلوه‌ی حقیقی فلسفه قیام عاشورا اقدام کند.»
در بخشی از کتاب به نقل از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع علما و روحانیون در سال ۷۱ آمده است: «روزی در همین کشور ما، مبارزات ضداستعماری و ضداستبدادی و ضد دستگاه کفر و طاغوت مطرح بود. اما بعضی این تکلیف را تشخیص نمی‌دادند و به کارهای دیگر چسبیده بودند. احیانا اگر کسی تدریسی داشت، اگر تالیفی داشت، اگر یک حوزه کوچک تبلیغی داشت، اگر هدایت جمع محدودی از مردم در کارهای دینی بر عهده او بود، فکر می‌کرد اگر به آن مبارزه بپردازد، آن کارها معطل خواهد ماند!

مبارزه به آن عظمت و به آن اهمیت را ترک می‌کرد، برای اینکه از این کارها باز نماند! یعنی اشتباه در شناختن آنچه لازم بود. آنچه مهم بود و آنچه اهم بود. حسین بن علی علیه‌السلام در بیانات خود فهماندند که برای دنیای اسلام در چنین شرایطی، مبارزه با اصل قدرت طاغوتی و اقدام برای نجات انسان‌ها از سلطه شیطانی و اهریمنی این قدرت، واجب‌ترین کارهاست.»

۳-آذرخش کربلا

این کتاب مجموعه سخنرانی‌های آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در حسینیه شهدای قم در محرم ۱۴۲۱ است. مطالب این کتاب حاصل نگارش دوازده جلسه سخنرانی حضرت استاد می‌باشد که به قرار ذیل است:
در جلسات اول و دوم با عنوان «شبهاتی پیرامون عاشورا و بزرگ داشت آن» استاد به این شبهات پاسخ می گویند: علت گرامیداشت عاشورا بعد از گذشت بیش از هزار و چهارصد سال چیست؟ چرا عزاداری می کنیم؟

آیا بهتر نیست به جای عزاداری از جلسات بحث و گفت وگو بهره ببریم؟ چرا باید دشمنان امام حسین علیه السلام را لعن کرد؟
در جلسات سوم، چهارم، پنجم و ششم، استاد درباره زمینه های قیام عاشورا بحث کرده اند.

برخی مطالب اصلی این بحث عبارت اند از: پیشینه تاریخی واقعه عاشورا؛ عوامل انحراف جامعه اسلامی؛ دقت علی علیه السلام در اجرای حدود و احکام الهی، زمینه ساز حقد و کینه دنیاطلبان؛ روش‌های به کارگیری عوامل انحراف از سوی معاویه؛ علل انفعال جامعه در برابر فعالیت‌های معاویه؛ راه‌های مقابله با عوامل انحراف در جامعه.
در جلسات هفتم و هشتم از هدف قیام عاشورا سخن گفته اند که موضوعات این جلسات از این قرارند: اصلاح مفاسد به منزله هدف اصلی امام حسین علیه السلام، مفهوم اصلاح و اصلاحات، تأثیر نظام ارزشی در مفهوم اصلاح، اصلاح مطلوب از دیدگاه قرآن، امر به معروف و نهی از منکر به منزله هدف دیگر قیام عاشورا، اهمیت امر به معروف و نهی از منکر و عاقبت ترک آن.
در جلسات نهم و دهم، بحث پایانی جلسه هشتم، یعنی امر به معروف و نهی از منکر، ادامه می یابد و مباحثی مانند گستره امر به معروف و نهی از منکر به صورت عام و خاص، گستره معنای جهاد، مصادیق امر به معروف و نهی از منکر به معنای عام (تعلیم جاهل، تذکر و موعظه، برخورد اجتماعی با توطئه ها، مقابله با تهاجم فرهنگی و جهاد در راه خدا) مطرح می‌گردد.
در جلسه یازدهم بحث در زمینه «وظیفه حکومت و مردم در شرایط حاضر» است. استاد وظیفه حکومت و جامعه را در زمینه آموزش احکام و مسائل اسلامی و مقابله با توطئه های دشمنان تبیین می کنند و با برشمردن علل فراموش شدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر، در پایان، ایجاد تشکل های اسلامی برای انجام فعالیت های اجتماعی را به منزله راهکاری عملی در شرایط حاضر پیشنهاد می کنند.
در جلسه دوازدهم، موضوع امر به معروف و نهی از منکر در قرآن، بررسی می شود. در این زمینه موضوعاتی هم چون معنای اصطلاحی امر به معروف و نهی از منکر، مراتب امر به معروف و نهی از منکر، احساس مسئولیت در قبال دیگران و دلیل تعبیر منافقان در مقابل مؤمنان در زبان قرآن کریم، مطرح می شود.

۴-کتاب آه

در این کتاب، گفت‌وگو ها و نامه های تبادل شده میان شخصیت‌های دخیل در حادثه کربلای حسینی در سال ۶۱ هجری قمری به تلاش یاسین حجازی منتشر شده است.
«کتاب آه» حاصل بازخوانی و ویرایش مقتل «نَفَس المهموم» است. کتابی که اغلب نقل های صحیح مقاتل و کتب تاریخ را در خود گرد آورده و جزءجزء حادثه شهادت امام حسین علیه السلام را از ۶ ماه پیش تر تا روز حادثه عاشورای حسینی ثبت کرده است. «نفس المهموم» بیش از ۵۰ سال پیش به فارسی ترجمه شده است.
«نفس المهموم» نوشته شیخ عباس قمی است که به او لقب «خاتم المحدثین» داده اند. حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عباس قمی، از محدثان پرکار قرن چهاردهم هجری است که در سال ۱۲۹۴ ه .ق در قم دیده به جهان گشود. پدرش محمدرضا، کاسبی متدین و آگاه به احکام اسلام بود؛ چنانکه مردم برای آگاهی از فروع فقه و وظایف مذهبی خویش به ایشان رجوع می کردند.
در مقدمه این کتاب آمده است:
«کتاب‌هایی که برای ارئه یک تصویر یا چند خط از یک نامه، کلی سلسله اسناد و توضیح و تحلیل و تعلیقه برای خواننده ردیف می‌کنند هم به او اجازه نمی‌دهند کولاژ خود را خودش کامل کند و هم بعضی وقت‌ها حوصله‌اش را سر می‌برد که تا ته بخواندشان و از روی صفحاتی نخوانده نپرد. این طوری هاست که تا بوده کتاب‌های این چنینی قیافه‌های خشک و جدی داشته اند و مفروض خوانندگان این بوده که وصالی سخت و کند و دیر می‌دهند و نا خودآگاه ترسیده‌اند از این که سراغشان بروند. این شاید برجسته ترین دلیل ناشناخته ماندن کتاب هایی نظیر «نفس الهموم» است.»
حجازی می‌نویسد:
«من در این بازخوانی، خط حادثه را پررنگ کردم و به ترتیب و توالی وقوع حادثه ها دقت کردم و گشتم آدم هایی را که اسمشان در اول حادثه یک چیز بود و در اثنای حادثه یک چیز و در انتها یک چیز دیگر، یکی کردم و نقل های پراکنده در جای جای کتاب را تجمیع کردم و رد نقل هایی را که با هم نمی خوانند، در کتاب های دیگر گرفتم تا نقل معقول تر و مشهودتر را بیاورم و تاریخ ها را همخوان کردم.»

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

پیامبری برای همیشه
پیامبری برای همیشه

معرفی کتاب این کتاب متن پیاده شده چهار سخنرانی از استاد حسن رحیم پورازغدی است که در ارتباط با شخصیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در مناسبت‌ های گوناگونی ایراد شده است. کتاب در چهار سرفصل به شرح زیر به چاپ رسیده است: سرفصل های کتاب گفتار اول: چه باید کرد؟ (سیره ی […]

۱۳ مهر ۱۴۰۰
2929
بیشتر بدانید
نور علی نور
نور علی نور

کتاب نور علی نور نوشته حضرت علامه حسن زاده آملی در موضوع ذکر و مطالب مربوط به آن بوده و به مناسبت به موضوع دعا و مناجات نیز پرداخته شده است. همان گونه که مولف بزرگوار در خطبه رساله تصریح نموده است، نام کامل آن نور علی نور در ذکر و ذاکر و مذکور است. […]

۶ مهر ۱۴۰۰
628
بیشتر بدانید
رمان‌های عاشورایی
رمان‌های عاشورایی

۱-پدر،عشق، پسر کتاب « پدر،عشق، پسر» داستان کوتاهی است به قلم سید مهدی شجاعی نویسنده معاصر که دربردارنده فرازهایی از زندگی حضرت علی اکبر علیه السلام می باشد. نکته جالب در رابطه با این کتاب ، راوی آن است. «پدر، عشق، پسر» از دید عقاب اسب حضرت علی اکبر علیه السلام روایت می شود و […]

۲۷ شهریور ۱۴۰۰
2540
بیشتر بدانید
1 دیدگاه برای "

کتب عاشورایی

" ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =