آیت الله احمد کلباسی اشتری

کتاب فلسطین

معرفی کتاب فلسطین

کتاب «فلسطین» از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با مقدمه‌ی دکتر علی‌اکبر ولایتی منتشر شده است.

در این کتاب علاوه بر انتشار بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران در تاریخ ۱۳۵۹/۵/۱۷ (دومین برگزاری روز قدس انقلاب اسلامی) در ۸ بخش شامل «کلیات»، «شکست‌ها و پیروزی‌ها»، «مسئولیت‌ها»، «جنایات»، «راه‌حل‌ها»، «قهرمانان»، «روشنگری» و «آینده‌ی روشن» به مرور بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیرامون مسئله‌ فلسطین پرداخته است.

دیدگاه‌ها در مورد این کتاب

نتانیاهو، در تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۴ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با اشاره به این کتاب، مواضع واقعی دولت و رهبر ایران دربارهٔ اسرائیل، خصمانه خواند؛ و از نمایندگان دولت‌های حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل خواست نسبت به سخنان رهبر انقلاب علیه اسرائیل واکنش نشان دهند. سخنان نتانیاهو، در رسانه‌های داخلی ایران بازتاب گسترده‌ای یافت؛ و عملاً موجب معرفی کتاب فلسطین و رجوع دوباره به مباحث این کتاب شد.

اسرائیل هایوم می‌نویسد: این کتاب ایرانی شامل موضع روشن و هدف واقعی سیدعلی خامنه‌ای است که برای اسرائیل حق موجودیت به عنوان کشور قائل نیست. رهبر ایران در کتابش می‌گوید که استراتژی اش نابودی اسرائیل است نه یهودی ستیزی، چرا که یهودی ستیزی یک پدیده اروپایی است و با اصول اسلامی منطبق نیست.

نیویورک پست در گزارشی به نقل از امیر طاهری ایرانی مقیم اروپا تحت عنوان ایران کتابی را در مورد چگونگی دور زدن آمریکا و نابودی اسرائیل چاپ کرده‌است آورده است که در شرایطی که جان کری وزیر خارجه آمریکا به هر شیوه‌ای سعی دارد تا به توافق هسته‌ای با ایران دست یابد، دغدغه اصلی رهبر ایران مسئله دیگری یعنی نابودی اسرائیل است.

برشی از کتاب

رهبر انقلاب در بخشی از بیانات خود فرموده‌اند: «دولت بی اصل و نسب؛ دولت جعلی؛ ملتِ دروغی. از اطراف دنیا آدم‌های شریر را گرد آوردند و ملغمه‌ای به اسم «اسرائیل» درست کردند! این ملّت است؟! هر جا یهودی‌های شریر و خبیثی بودند، در آنجا جمع شدند. در اغلب کشورها، یهودی‌ها هستند و زندگی می‌کنند -در کشور ما هم هستند که زندگی‌شان را می‌کنند- کاری به کار کسی ندارند. کسی هم به آنها کاری ندارد. کشورشان است و در آن زندگی می‌کنند. آنهایی که به سرزمین‌های اشغالی رفتند، خبیث‌ها، شریرها، طمّاع‌ها، دزدها و آدمکش‌ها بودند که از همه جای دنیا جمع شدند. این شد یک ملّت؟! ملت و دولتی که اینطور به وجود آمده است و اسم خودش را اسرائیل گذاشته. غیر از راهِ ترور، راهی ندارد؛ حرف حسابی ندارد. آن وقت، چنین موجوداتی با این دنائت و پستی و پلیدی، می‌خواهند دولت و ملتِ نورانی و سربلند و عزیزی مثل ایران را در افکارِ عمومىِ جهان متهم کنند. خودِ آنها از همه متهم‌تر، مجرم‌تر و روسیاه‌ترند.»

بخشی از مقدمه کتاب فلسطین

دکتر علی‌اکبر ولایتی در ابتدای مقدمه‌ این کتاب می‌نویسد: «معروف است؛ پیش از جنگ اول جهانی و در زمان سلطان عبدالحمید عثمانی گروهی از متنفذین یهودی به او پیشنهاد می‌کنند که سرزمین فلسطین را جهت اسکان یهودیان عالم به آنها بفروشد! جوابی که وی به آنها داد نشان‌دهنده‌ ته‌مانده غیرت اسلامی در یک سلطان مستبد عثمانی است.  وی می‌گوید: «ما تاکنون نشنیده‌ایم که یک آدم زنده (ولو محتضر) را کالبدشکافی کنند.» بعد از ناکامی عثمانی در فتح وین سقوط تدریجی این امپراطوری شروع شد.»

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل در ادامه‌ این مقدمه‌ تاریخی ـ تحلیلی، نقش علمای شیعه در مورد کشور فلسطین را مورد بررسی قرار داده و نوشته است: «مسئله‌ اشغال فلسطین بازتاب‌های متعدد و گسترده‌ای را در سراسر جهان به دنبال داشت. یکی از واکنش‌های مهم در قبال این رویداد، برخوردی بوده که از جانب روحانیت‌ شیعه صورت پذیرفت و بدون هیچ تغییری، در طول هفتاد سال گذشته ادامه یافته‌ است. علّامه مطهری دلیل این خصیصه‌ روحانیت شیعه را چنین برمی‌شمارد:
روحانیت شیعه در ذات خود یک نهاد مستقل است. از نظر روحی به خدا متکی بوده‌ و از نظر اجتماعی به قدرت مردم و لهذا در طول تاریخ به صورت یک قدرت رقیب‌ در مقابل زورمندان ظاهر شده است. حال با توجه به این ویژگی باید بدانیم که این طبقه از اندیشمندان مسلمان اصولاً با مسائلی چون موضوع فلسطین و نفوذ صهیونیست‌ها چه برخوردی را می‌نمودند و مقابله‌ با آن را به چه قسمی لازم می‌شمردند.»

کتاب «فلسطین» از منظر رهبر معظم انقلاب در ۴۱۶ صفحه، توسط انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شده است.

خروج از نسخه موبایل