پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

ویژگی‌های بازی مفید(۱)

0
(0)
۷ آبان ۱۴۰۰
2601

 

برای اینکه بازی روی بچه‌ ها تاثیر تربیتی داشته باشد باید دارای ویژگی‌ هایی باشد. البته لازم نیست یک بازی تمام ویژگی‌ هایی که در ادامه می‌ آید را داشته باشد. ولی خالی بودن بازی از تمام این ویژگی ها به معنای تاثیر نداشتن یا حتی تاثیر منفی داشتن آنهاست.

  • مشارکت والدین

اجازه بازی دادن به کودک، به او پیام دوستی منتقل می‌کند. حتی اگر پدر و مادر در بازی او نقشی نداشته‌ باشند. اما بازی کردن با کودک یکی از تاثیرگزارترین راه‌ های ابراز محبت است. و لذتی که کودکان در هنگام همبازی شدن با والدین احساس می‌ کنند وصف ناشدنی ست. توجه کنید بازی با والدین مزه ای دارد و بازی با گروه هم‌سالان مزه دیگری دارد و هیچ کدام جای دیگری را نمی‌ گیرد.

تاثیرگذارترین نوع بازی آن نوع بازی‌ ای ست که هردو والد به پیشنهاد خودشان وارد بازی با کودک شوند. مشارکت پدر و مادر در بازی باعث ایجاد امنیت در کودک می‌ شود. چراکه یکی از اصلی‌ ترین عوامل احساس امنیت کودک در خانه، شاد بودن و رابطه عاطفی میان همه اعضای خانواده است.

در اکثر خانواده ها این مشارکت در زمان تماشای کارتون، فیلم و سریال‌ های مربوط به بزرگترها یا بازی‌ های رایانه‌ ای وجود دارد. که چنین مشارکتی نه تنها آثار مثبت بازی‌ های مشارکتی را ندارند؛ بلکه فاصله میان کودک و والدین را زیاد هم می‌ کند.

  • بچه شدن والدین هنگام بازی

کودکان از باز کردن با بزرگ‌ ترها به شدت لذت می‌ برند. البته در صورتی که بزرگ‌ترها در هنگام بازی بچه شوند. درواقع بچه ها دوست دارند با کسانی که از نظر سنی با آنها فاصله زیادی دارند اما از نظر روحی خود را هم سطح بچه‌ها می‌ کنند بازی کنند. امیرالمومنین علیه السلام می‌ فرمایند: «مَن کَانَ لَهُ وَلَدٌ صَبَا؛ هرکسی بچه‌ ای دارد، بچگی کند».۱

بچه‌ ها به خوبی حس بزرگ‌ترها را در بازی می‌ فهمند. تمایل و عدم تمایل بزرگ‌ترها به بازی، در لذت بردن بچه‌ ها موثر است. کودکان دوست دارند یقین کنند بزرگ‌‌ترها با تمایل درونی با آنها بازی می‌ کنند. برای انتقال تمایل خود به بچه‌ ها بهترین کار آن است که در بازی حالت بچه‌گانه به خود بگیرید و بزرگ‌تر بودن خود را فراموش کنید. فراموش نکنید که ابراز محبت یکی از راه‌ های ابراز محبت به کودک می‌ باشد.۲

هرکس باکودک بچه‌گانه بازی کند، کودک از او حرف شنوی خواهد داشت و از او الگوگیری می‌کند. به همین دلیل اغلب بچه‌ ها از مربی مهدکودک بیشتر از والدین‌ حرف شنوی دارند.

  • فعال و همراه با حرکت

یکی از اصلی‌ ترین ویژگی‌ های بازی کودکان فعال بودن آن است. کودکان به طور طبیعی انرژی نهفته زیادی دارند. از آنجا که ما از این سن عبور کرده‌ ایم نمی‌ توانیم این اندازه انرژی آنها را درک کنیم. درنتیجه جنب و جوش بچه‌ ها از نظر والدین، یکی از معضلات آنها به حساب می‌ آید. گاهی آنقدر به این جنب و جوش بدبین هستند که کودک را بیمار می‌ پندارند و به او انگ بیش فعالی می‌ زنند.

درحالی که جنب و جوش بچه‌ ها یک رفتار طبیعی ست و این بزرگ‌ترها هستند که دچار رکود شده‌ اند. عدم تخلیه انرژی کودک مشکلاتی را برای او پدید می‌ آورد که یکی از آنها عصبی شدن اوست. منع کودک از بازی فعال در آرامش روانی و عصبی کودک تاثیر منفی دارد. اگر کودک راهی برای تخلیه انرژی خود نداشته باشد با لجاحت، عصبانیت خود از محدود بودنش را نشان می‌ دهد.

یکی از پیامدهای منع بازی فعال در خانه، گرایش کودکان به بازی‌ های ساکن مثل بازی رایانه‌ ای ست. در حالی که حس و حال بچه‌ ها در موقع بازی ساکن حس و حال خوبی نیست. ای کاش هیچ پدرو مادری، فریب آرامش ظاهری بچه‌ ها را نمی‌ خورد. کودکان ساکن حتی وقتی به سکون عادت می‌ کنند درون ناآرامی دارند.

شیطنت و بازیگوشی راز آرامش بچه‌ هاست. بچه‌ هایی که اهل شیطنت‌اند دل آرامی دارند. بازیگوشی و شیطنت زمینه آرام شدن در دوران جوانی و نوجوانی را فراهم می‌ کند.امام کاظم علیه السلام فرمودند: «  تُستَحَبُّ عَرامَةُ الصَّبِيِ فِي صِغَرِهِ لِيَكونَ حَليما في كِبَرِهِ ثُمَّ قالَ : ما يَنبَغي أن يَكونَ إلاّ هكَذا؛ خوب است بچه در كودكى بازى گوش باشد تا در بزرگ سالى بردبار گردد» . سپس فرمودند : «شايسته نيست كه جز اين باشد» .۳

ویژگی بازی بچه‌ها

ویژگی بازی بچه‌ها

  • بدون ترس و دغدغه

برخوردهای تند و خشن والدین با بچه‌ ها هنگام بازی در وجود آنها ترس و دغدغه ایجاد می‌ کند. و همین امر موجب می‌ شود کودکان بازی مورد علاقه خود را دور از چشم والدین انجام دهند. با این‌حال در حین بازی دچار ترس و اضطراب شدید می‌ شوند. و این اضطراب لذت بازی آنها را می‌ گیرد. توجه کنید کودکان با افرادی که این ترس و دلهره را در آنها به وجود می‌ آورند میانه خوبی ندارند.

  • انتخابی، نه تحمیلی

بچه‌ ها از بازی‌ هایی که خودشان انتخاب می‌ کنند لذت می‌ برند. بازی‌ هایی که به زور بر کودکان تحمیل می‌ شوند، برای آنها جذابیت چندانی ندارند. کودکان با عناصر بازی مثل دوست برخورد می‌ کنند و وقتی بازی بر آنها تحمیل می‌ شود، نمی‌ توانند با عناصر بازی ارتباط برقرار کنند. از همین رو خیلی زود از بازی خسته می‌ شوند.

کودکان از دست کسانی که بازی خاصی را بر آنها تحمیل می‌ کنند، ناراحت می‌ شوند. و این ناراحتی را با لجاجت و بهانه گیری و رفتارهای شبیه این در رفتارشان بروز می‌ دهند.

  • تنوع

وقتی بازی بچه‌ ها تنوع نداشته باشند، بچه‌ ها زود خسته می‌ شوند. البته کودک در سال اول که توانایی‌ هایش بروز نکرده نیاز به تنوع چندانی ندارد اما همین که شروع به راه رفتن کرد و روی پای خود ایستاد، آرام آرام نیاز به تنوع را احساس می‌ کند. و در این زمان ضروری‌ ست که پدرو مادر با بازی‌ های مختلف آشنا باشند. والدینی که با بازی‌ های مختلف آشنا نیستند، خیلی زود از خستگی کودک خسته می‌ شوند و او را به بازی‌ های رایانه‌ ای و تلویزیون سوق می‌ دهند.

تنوع بازی‌ های رایانه‌ ای و تلویزیون از اصلی‌ ترین ویژگی‌ های این دو است. ما نباید به راحتی در مقابل این تنوع دست تسلیم بالا ببریم. و بدانیم بدون اینها هم می‌ شود در بازی کودکان تنوع ایجاد کرد.

  • واقعی و طبیعی

بچه‌ ها به شدت بازی با اشیا واقعی را دوست دارند. مثلا بیشتر از بازی با ظروف اسباب بازی دوست دارند با ظروف واقعی بازی کنند. یا بازی با تلفن و رادیوی واقعی برای آنها جذاب تر از بازی با تلفن و رادیوی اسباب بازی ست.

ضمنا بازی‌ ها هرقدر طبیعی‌ تر باشند برای بچه‌ ها جذاب تر است. مثلا بازی با خاک و گل برای آنها جذاب تر از بازی با خمیربازی‌ ست. کودکان از بازی کردن کنار نهر آب بیشتر بازی در تشت آب لذت می‌ برند. ما بازی با اسباب بازی را به طور کلی نفی نمی‌ کنیم اما اینها نباید جای بازی با طبیعت را برای کودک بگیرد. بسیاری از والدینی که از ناآرامی بچه‌ ها گلایه دارند می‌ توانند با طبیعت درمانی، آرامش بچه‌ ها را ضمانت کنند.۴

این مطلب ادامه دارد …۵

منابع

۱-الکافی، ج۶، ص۵۰

۲- برای پی بردن به اهمیت محبت در تربیت فرزند به جلد دوم کتاب من دیگر ما رجوع فرمایید. (دانلود)

۳- الکافی، ج۶، ص۵۲

۴- این مطلب برگرفته از جلد چهار کتاب من دیگر ما نوشته محسن عباسی ولدی می‌باشد. (دانلود )

۵- ادامه مطلب را اینجا مطالعه کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

تربیت از منظر اسلام
تربیت از منظر اسلام

تربیت از منظر اسلام انسان، شگفت انگیزترین آفریده خدای بزرگ و والاترین نشانه قدرت بی منتهای اوست. انسان، مستعد اتصاف به همه صفات و کمالات الهی است. او را خلق کرد تا به مقام قرب الهی و جانشینی خدا در زمین برسد و این سیر جز با تربیت صحیح محقق نخواهد شد. حقیقت انسان، ملکوتی […]

۱۳ آذر ۱۴۰۰
1246
بیشتر بدانید
لجبازی کودکان۲
لجبازی کودکان۲

علت های لجبازی کودکان  بی توجهی به فرزند و نیاز های او گاهی والدین نسبت به فرزند و نیاز هایش بی توجهی می کنند. یک موقعی فرزند همبازی نیاز دارد و اگر همبازی اش نشویم بچه بیکار می شود و شروع به لجبازی می کند. بچه استدلال نمی آورد که ما را قانع کند باید […]

۳۰ آبان ۱۴۰۰
2012
بیشتر بدانید
لجبازی کودکان۱
لجبازی کودکان۱

تعریف لجبازی لجبازی کودکان یک نوع خصومت و آزار ارادی است که البته بعدا به عادت تبدیل می شود که فرد برای رسیدن به خواسته های خود مرتکب آن می شود. یک اعلام نفرت و یک اعلام خصومت نسبت به طرف مقابل است، که این نفرت و خصومت را در رفتارش تجلی می دهد برای […]

۲۰ آبان ۱۴۰۰
951
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =