پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

وضعیت شیعیان سنگاپور

0
(0)
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
1589
وضعیت عمومی، فرهنگی و دینی سنگاپور

شیعیانی که اصالتا سنگاپوری‌ هستند، نوعا مستبصر می‌باشند که پس از مطالعه، مکتب تشیع را برگزیده‌اند و عمده استبصارها، به‌واسطه انقلاب اسلامی و امام خمینی رحمة الله علیه صورت گرفته است.

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسون، علاوه بر آنکه ریاست مرکز پژوهش‌های اعتقادی، وابسته به دفتر آیت‌الله ‌العظمی سیستانی را بر عهده دارد، در زمینه تالیف کتاب و پاسخ به شبهات فعالیت می‌کند و سفرهای تبلیغی به کشورهای مختلف از جمله سوئد، لبنان، روسیه، مراکش، تونس، مالزی، اندونزی، سوریه، تایلند و… داشته است.

شیخ محمد حسون، هم‌چنین چهار سفر تبلیغی به سنگاپور داشته و در مراکز فرهنگی و شیعی این کشور حضور یافته است. ایشان که آخرین‌بار در محرم امسال به سنگاپور سفر کرده است، به پرسش‌های خبرنگار خبرگزاری حوزه درباره اوضاع عمومی، فرهنگی و دینی در این کشور پاسخ داده که حاصل این گفت‌وگو، در ذیل تقدیم خوانندگان ارجمند می‌شود.

اطلاعات عمومی از کشور سنگاپور

سنگاپور کشور کوچکی است که قبلا تحت استعمار انگلیس و وابسته به مالزی بود، اما در سال ۱۹۶۵ میلادی مستقل شده است. در گذشته کشورهای جنوب شرق آسیا از نظر عمران و پیشرفت، در جایگاه خاصی نبودند، اما در حال حاضر این کشورها از جمله سنگاپور، به یک کشور سیاحتی و تجاری تبدیل شده‌اند.

یکی از نکات مورد اشاره درباره سنگاپور، وجود کازینو و قمارخانه‌های بزرگ در این کشور است که باعث شده از کشورهای اروپایی نیز به این کشور بیایند، اما جالب است که شهروندان سنگاپوری حق ورود به این قمارخانه‌ها را ندارند، مگر اینکه کمتر از ۱۰۰ دلار به همراه داشته باشند تا در صورت باخت، خسارت اساسی به شهروندان سنگاپوری وارد نشود. از نظر پاکیزگی شهر و نظارت اجتماعی، در حد بالایی قرار دارد و به‌عنوان مثال جریمه فردی که دستمال کاغذی یا سیگار در خیابان بیندازد، ۵۰۰ دلار است.

مساحت این کشور از ۶۴۸ کیلومتر مربع تجاوز نمی‌کند و جمعیت آن ۵ میلیون نفر است که ۲ میلیون نفر مهاجرند و اکثر مهاجران از کشورهای چین، هندوستان، پاکستان و تعدادی نیز از ایرانی‌ها و عرب‌ها هستند. زبان سنگاپوری‌ها، مالایو است که در جنوب شرق آسیا رواج دارد. البته همه اهل سنگاپور با زبان انگلیسی آشنایی دارند و زبان رسمی تجاری و طبقه فرهنگی، انگلیسی است.

وضعیت مسلمانان سنگاپور

اکثریت سنگاپوری‌ها، بودایی هستند و پیروان مسیحی و مسلمان در رتبه‌های بعدی قرار دارند. تعداد مسلمانان این کشور را یک میلیون نفر اعلام کرده‌اند، اما آمار دقیقی از شیعیان در دست نیست، چون شیعیان بیشتر از مهاجرین هستند و آمار ثابتی در این زمینه وجود ندارد و شیعیانی که اصالتا سنگاپوری‌اند، نوعا مستبصر می‌باشند و پس از مطالعه، مکتب تشیع را برگزیده‌اند و عمده استبصارها، به‌واسطه انقلاب اسلامی و امام خمینی رحمة الله علیه صورت گرفته است.

حسینیه الزهرا، از مهم‌ترین پایگاه‌های شیعی در سنگاپور

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، یکی از مستبصرین سنگاپور، به‌نام آقای محمد روسلی به قم آمد و بعد از طی تحصیلات حوزوی به کشورش بازگشت و اینک، منشا بسیاری از فعالیت‌های دینی و فرهنگی شیعیان در سنگاپور است.

وی از جمله، حسینیه الزهرا را راه‌اندازی کرده است که در آن، نماز جمعه و جماعت، ویژه‌برنامه‌های اعیاد و وفیات مذهبی و مناسبات دینی برگزار می‌شود.

یکی دیگر از حسینیه‌های شیعیان سنگاپور متعلق به خوجه‌هاست که نوعا مهاجران هندی و پاکستانی هستند که به آن امام‌باره می‌گویند. این در گذشته حسینیه بسیار بزرگی بود و چند سالن داشت و هر سال در ایام محرم چند مراسم مختلف و هم‌زمان به زبان‌های انگلیسی، اردو و… برگزار می‌کردند و مرکز مهمی به‌شمار می‌آمد، اما این مرکز به بهانه آزار و اذیت همسایگان حسینیه، توسط دولت سنگاپور بسته شده است.

شورای شرعی جعفری

اخیرا شورایی به‌نام شورای شرعی جعفری «المجلس‌الشرعی‌الجعفری» به‌ریاست آقای شیخ محمد روسلی در سنگاپور تشکیل و به‌رسمیت شناخته شد که همه شیعیان در این شورا عضویت دارند و از طرف دولت به‌رسمیت شناخته شده است.

مسجد برهان متعلق به شیعیان اسماعیلی

بهره‌ها و شیعیان اسماعیلی نیز دارای مسجد برهان هستند، مسجد آنان بزرگ و مجلل و دارای مناره است و در دهه محرم، عصر هر روز، مراسم مفصلی شامل، سخنرانی و عزاداری دارند.

عزاداری شافعی‌ها برای امام حسین علیه السلام

مسجد علوی از دیگر مراکز مربوط به مسلمانان است که اکنون مسئولش شخصی شافعی‌مذهب است. مسجدی بزرگ و قدیمی و رسمی است که دولت نیز، این مسجد را به‌عنوان پایگاه رسمی مسلمان‌ها قبول دارد و اگر مناسبتی از طرف مسئولان دولتی در مورد مسلمانان باشد، در این مسجد حاضر می‌شوند. مسئولان این مسجد علاقه ویژه‌ای به اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام دارند و در دهه محرم در همین مسجد برای امام حسین علیه السلام مجلس عزا می‌گیرند، شیعیان زیادی نیز در این مسجد، چه برای اقامه عزا و چه برای حضور در نماز جماعت، حاضر می‌شوند….

بیشتر پرسش‌ها، اعتقادی است

بنده هرسال در سخنرانی‌های خود به‌ویژه در حسینیه الزهرا، بعد از سخنرانی و عزاداری، برای پاسخ به سوالات و شبهات در حسینیه می‌مانم، معمولا بیش از یک‌ساعت حضور دارم و بیشتر پرسش‌ها، اعتقادی است. این مساله نشان می‌دهد، حوزه علمیه باید بیش از پیش به این عرصه، یعنی مباحث اعتقادی و پاسخ به شبهات اهتمام بورزد.

در حال حاضر تمرکز اصلی بر فقه و اصول است و از آن به دروس اصلی و از دروس اعتقادی به دروس جنبی تعبیر می‌شود، درحالی که گفته‌اند، اعتقادات، فقه اکبر است و طلاب باید متوجه باشند یکی از سلاح‌های مهم و کارآمد در دستان مبلغ، مباحث اعتقادی است. تاکنون به بیش از ۱۸ کشور جهان سفر کرده‌ام که بیشتر سوالات، اعتقادی بوده است. به‌ویژه اینکه در سال‌های اخیر، شبکه‌های ماهواره‌ای هجمه همه‌جانبه‌ای را بر ضد باورهای شیعی به‌راه انداخته‌اند.

ادله و مبانی ما قوی است، روش علمی لازم است

زمینه برای رشد و نشر مکتب اهل‌بیت علیهم السلام در همه‌جای دنیا فراهم است، منتها باید روش و منهج ما، علمی باشد. ما معتقد به مکتبی هستیم که دارای مبانی و ادله قوی است و این به هنر و تدبیر ما بر می‌گردد که این مکتب را چگونه معرفی کنیم. امام رضا علیه السلام فرمودند: «اگر مردم، زیبایی‌های کلام ما را بدانند، از ما پیروی خواهند کرد.»

عقیده و ادله ما قوی است، ما باید به‌دنبال روش علمی باشیم و از کارهایی که موجب وهن مذهب می‌شود، پرهیز نماییم. نقص از ماست که باید بیش از پیش در انجام وظایف خود کوشا باشیم. نظام آموزشی در حوزه‌های علمیه باید به‌گونه‌ای باشد که دانش‌آموختگان مسلح به مبانی در مواجهه با دیگران با منهج علمی باشند. البته کارهای بسیار خوبی در این راستا صورت گرفته، اما کافی نیست و باید برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌هایمان را مضاعف کنیم و حوزه علمیه، هر سال گروه‌های مختلفی از اساتید و فضلا را به کشورهای مختلف بفرستد تا با فضای بین‌الملل و نیازهای فکری در نقاط مختلف جهان آشنا شوند.

حضور در کشورهای مختلف با لباس روحانیت

در خیابان‌های سنگاپور با لباس مقدس روحانیت حضور پیدا می‌کردم و مردم خیلی احترام می‌کردند. در روسیه نیز روبروی کاخ کرملین معمم رفتم و آنجا نیز همه احترام می‌گذاشتند.

بحمدالله در تمام سفرهای تبلیغی، چه در جلسات سخنرانی، چه در فضاهای عمومی با لباس روحانیت بوده‌ام و جز احترام، چیز دیگری ندیده‌ام که همه اینها از توفیقات الهی و بیانگر علاقه مردم جهان به مباحث دینی و معنوی است

منبع: برگرفته از مجله افق حوزه، ۹اسفندماه ۱۳۹۱، شماره ۳۵۹.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

شیعیان کامبوج
شیعیان کامبوج

شیعه و همدردی: عَن أبى إسماعیلَ قالَ: قُلْتُ لِأبى جَعْفَر علیه السلام: جُعِلْتُ فِداکَ إنَّ الشّیعَهَ عِنْدَنا کَثیرٌ. فَقالَ: فَهَلْ یَعْطِفُ الْغَنِىُّ عَلَى الْفَقرِ؟ وَهَلْ یَتَجاوَزُ الْمُحْسِنُ عَنِ المُسى ء وَیَتَواسَوْنَ؟ فَقُلْتُ: لا. فَقالَ علیه السلام: لَیْسَ هؤُلاءِ شیعَهً، الشّیعَهُ مَنْ یَفْعَلُ هذا. ابواسماعیل مى‌گوید: به امام باقر علیه السلام گفتم: فدایت شوم! شیعیان، پیش ما […]

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
86
بیشتر بدانید
ایران کوچک در دل قزاقستان
ایران کوچک در دل قزاقستان

… در نقشه آسیا، اگر به آسیای میانه توجه کنید، کشور قزاقستان را می‌بینید که از نظر وسعت دوبرابر کشور ما است، اما جمعیت آن نصف جمعیت ایران است. نام قزاقستان و قوم قزاق را که ساکنان این کشور هستند، با قزاق‌هایی که در کشور ما خیانت‌های مختلفی انجام  دادند رضاخان پهلوی را روی کار […]

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
165
بیشتر بدانید
شیعیان قزاقستان
شیعیان قزاقستان

مقام و منزلت شیعه: قالَ رَسُولُ اللّه صلی الله علیه وآله: «وَالَّذینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللّه ألا بِذِکْرِ اللّه تَطْمَئِنُ الْقُلُوبُ» حدیث أتَدْرى مَنْ هُمْ یا ابْنَ أُمِّ سَلیم؟ قُلْتُ: مَنْ هُمْ یا رَسُولَ اللّه؟ قالَ: نَحْنُ أهْلُ الْبَیْتِ وَشیعَتُنا. امّ سلیم مى‌گوید: پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: آیا مى‌دانى افرادى […]

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
645
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هفت =