پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

لجبازی کودکان۲

0
(0)
۳۰ آبان ۱۴۰۰
2420

علت های لجبازی کودکان

 بی توجهی به فرزند و نیاز های او

گاهی والدین نسبت به فرزند و نیاز هایش بی توجهی می کنند. یک موقعی فرزند همبازی نیاز دارد و اگر همبازی اش نشویم بچه بیکار می شود و شروع به لجبازی می کند. بچه استدلال نمی آورد که ما را قانع کند باید به حرف هایش گوش کنیم و به حرکاتش دقت کنیم. گاهی حرف های کودکمان را نمی شنویم . 

تاثیر بی توجهی رده سنی ندارد. گاهی بی توجهی به همسر او را لجباز می کند. فقط نوع نیازها فرق می کند قاعده قاعده ای کلی است.

محرومیت 

الف) محرومیت مطلق:

بچه ها را از چیز هایی که نیازشان محسوب می شود محروم نکنید. حتی یک جاهایی باید زمینه ای را فراهم کنیم تا بچه احساس محرومیت نکند. مثلا می گویند در فامیل همه بچه ها تبلت دارند چه کنیم تا فرزند ما سرخورده نشود؟ دو راهکار می توانیم ارائه دهیم :

۱.شخصی فعال باشید و وقتی به مهمانی می روید چند بازی فکری به همراه داشته باشید. گاهی فرد منفعلی هستید یک تبلت برای خودتان بخرید و در مهمانی به کودکتان بدهید تا احساس محرومیت نکند. باید مدیریت را یاد بگیریم.

۲.باید محرومیت های مطلق را مدیریت کرده و آسیب هایش را به حداقل برسانیم. دفع افسد به فاسد بکنیم دفع بدتر به بد بکنیم.

ب) محرومیت عواطف:

بچه ها نیازهای عاطفی دارند و نیاز به محبت دارند. گاهی اوقات بین خانم ها و بچه ها نیازهای مشترکی وجود دارد. مثلا آقا به خانمش محبت نمی کند و زنش لجبازی می کند. یعنی محرومیت از عواطف منجر به این می شود که فرد به سمت لجبازی می رود چون می خواهد به یک محبتی برسد.

نیاز های شدید

نیاز های شدید شامل خواب گرسنگی و تشنگی می شود. باید این مسائل توسط والدین مدیریت شود. مثلا محیط خانه جوری است که فرزند دیر می خوابد و آسیب هایی در پی خواهد داشت. ما نباید بگذاریم فرزند به مرحله نیاز شدید برسند تا منجر به لجبازی شود. ما باید مدیریت کنیم تا به موقع بخوابند به اندازه و به موقع بخورند و به موقع رفع تشنگی شود. هر نیازی که دارند در اسرع وقت رفع شود.

لجبازی کودکان

لجبازی کودکان

استبداد والدین

والدین زورگو هستند. یعنی به طرف مقابل توجهی ندارند و فقط خودشان را می بینند. استبداد شامل دو نوع استبداد نرم و استبداد سخت است.

الف ) استبداد نرم : شخص با نرمی خواسته خودش را می خواهد تحمیل کند و هرچند با ملایمت حرفش را می زند ولی به دنبال منفعت خودش است.

ب ) استبداد سخت: تحمیل خواسته اش را شده با فریاد زدن به انجام می رساند.

بد آموزی

مثلا اگر مادر لجباز باشد بچه هم به مرور یاد می گیرد. بد آموزی گاهی از والدین و گاهی از سایرین(دوستان،اقوام،رسانه) است. گاهی پای تلوزیون می نشیند و می بیند در سریالی زن و شوهر با هم لجبازی می کنند و یاد می گیرد.

آزمایش والدین

گاهی اوقات لجبازی می کند تا والدین را آزمایش کند که می تواند والدین را به زانو در بیاورد یا نه!

نکته: اگر در برابر پافشاری کودک تسلیم شدی در جاهای دیگر هم ناچاری تسلیم شوی. ولی اگر بچه ببیند مادرش در خانه خاله با در خانه فرقی نمی کند و یا جلوی میوه فروشی با در ماشین فرقی نمی کند. متوجه روش تربیتی مادر می شود. البته گاهی مدارا داشته باشید. مثلا در مدرسه اجازه تنقلات نمی دهیم ولی در اردو اشکالی ندارد که تنقلاتی بیاورد و بخورد. چون با یکبار خوردن مشکلی بوجود نمی آید و فضا خوشایند تر می شود.

شکست های متوالی

گاهی ما توقعاتی از فرزند داریم که نمی تواند آن را به انجام برساند و نمی تواند موفق شود. چند باری که در یک کار شکست بخورد لجبازی هایش شکل می گیرد.

دو قاعده کلیدی

۱-از فرزندان به اندازه توان توقع داشته باشید.

۲-از فرزندان در زمان و مکان مناسب توقع در حد توان داشته باشید: یعنی وقتی بچه خسته است به او گیر ندهید که چرا کفشت در جا کفشی نگذاشتی و یا لباس هایت را سرجایش بگذار چرا که این باعث می شود بچه به علت خستگی که دارد لجبازی کند. (زمان نامناسب)

یا مثلا در میهمانی بچه مشغول بازی است و والدین می گویند اول مشق هایت را بنویس و بعد بازی کن!(مکان نامناسب). این موضوع از قبل باید مدیریت شود چرا که میهمانی و بازی بچه یک شرایط ویژه است.

پس برای اینکه بچه ها دچار شکست متوالی نشوند توان آنها را بسنجیم و سپس از آنها در خواستی داشته باشیم.

بیماری های مداوم

این مورد نتیجه اش کاهش آستانه تحمل است. باعث پرخاشگری و ناسازگاری و لجبازی کودکان و کاهش توجه وی می شود.

ولادت فرزند جدید

ولادت فرزند جدید به این معنا نیست که فرزند دیگری به دنیا نیاوریم بلکه به معنی این است کاری نکنیم که بچه لجباز بشود. مثلا حسادتشان را تحریک نکنیم و نسبت به فرزند بزرگتر بی توجه نشویم. در حضور هر دو فرزند به آن ها محبت نکنید.

بی صبری والدین

اگر صبر را از تربیت دور کنیم تربیتی انجام نمی شود . مادر باید صبور و موقعیت سنج باشد. بچه نباید برنامه ثابت داشته باشد برنامه تربیتی بچه باید انعطاف داشته باشد. امروزه برخی پدر و مادران بی صبر شده اند. برای مشکل لجبازی باید زحمت بکشید و زمان بگذارید.

امر و نهی مکرر

امر و نهی مکرر نه تنها کودکان که انسان بزرگ را هم لجباز می کند. 

راهکار های حل لجبازی کودکان

۱-موارد ۱۲ گانه ی بالا رفع شود.

۲- محبت و رافت نسبت به فرزند داشته باشیم و احترام او را حفظ کنیم.(محبت و رافت حقیقی بر اساس نیاز او)

۳-همدردی و همدلی داشته باشیم و آنها را درک کنیم. گاهی اوقات ما باید بچه ها را بفهمیم چون آنها گاهی واقعا نمی فهمند منظور ما چیست.

۴- بی اعتنایی :(بی اعتنایی هدفمند) توجه نتیجه اش تقویت رفتار است. مثلا بچه لجبازی می کند می گویید چته؟ گشنته تشنته؟؟  بچه هم از اینکه به او توجه می کنند لذت می برد و اینکار را تکرار خواهد کرد.

۵- مشغولیت: خیلی مواقع لجبازی بچه ها ریشه اش در بیکاری آن هاست.

۶- رفتار الگویی: به بچه ها گاهی یاد دهیم که چگونه خواسته اش را درخواست کند. مثلا خود شما اگر از همسرتان خواسته ای دارید داد نزنید و قهر نکنید. ما هیچ سیستمی برای آموزش اینکه چگونه خواسته ها را مطرح کنیم نداریم. ما باید در خانه رفتار الگویی داشته باشیم و بچه یاد دهیم برای رسیدن به خواسته اش از گریه و لجبازی و پافشاری استفاده نکند و بجای آن گفتگو و صحبت کند.

۷- توجه افراطی ممنوع: هیچ موقع در حوزه ارتباطی با بچه ها به سمت توجه زیاد نرویم.

توجه دو صورت است:

توجه محسوس

توجه نامحسوس: یعنی من حواسم به بچه هست و به او توجه دارم ولی نمی گذارم خود بچه بفهمد. مثلا روی تکلیف او حساس هستید ولی نگذارید بچه بفهمد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

اهمیت تربیت دینی
اهمیت تربیت دینی

امام خمینی (ره): آنان كه مشغول تربيت هستند، تربيت اسلامی داشته باشند، در تربيت اسلامی همه چيز است، يك فرد اگر همان طوری كه اسلام می‌خواهد بزرگ شود، غير ممكن است به مملكت خود، به همسايه خود، به همشهری خود، به برادر خود و يا به يك آدم غريبه خيانت كند، اصلا خيانت منتفی می‌شود. […]

۹ دی ۱۴۰۰
9235
بیشتر بدانید
الگوسازی، روشی کارآمد
الگوسازی، روشی کارآمد

تربیت، آموزش انتخاب بهترین روش‌ها در موقعیت و شرایط خاص می‌باشد. و الگو گیری گزینه‌ای است که شخص به کمک آن انتخابی بهتر را به آسانی انجام می‌دهد. و از این رو اینکه ما الگوی مناسب شخص را در دسترس او قرار دهیم کمک خوبی به انتخاب شایسته اوست. ساختمان وجودی انسان به گونه‌ای است […]

۵ دی ۱۴۰۰
9822
بیشتر بدانید
تغییر اسم
تغییر اسم

سؤال اخيرا ديده مى‌شود كه عده‏‌اى براى رفع مشكل افراد و يا جهت شفا از بيمارى توصيه مى‌كنند، آنها اسم خود را تغيير دهند تا آن جا كه به افراد مى‌گويند اسمى مثل محمد و يا فاطمه را تغيير دهند و مثلًا پوريا يا صدف بگذارند. جالب است كه بعضا با تغيير اسم مشكل ‏شان […]

۲ دی ۱۴۰۰
10526
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 16 =