پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

هفته نیروی انتظامی

0
(0)
۱۳ مهر ۱۴۰۰
1221

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند :

«رِباطُ يَومٍ في سَبيلِ اللّهِ خَيرٌ مِن قِيامِ شَهرٍ و صِيامِهِ؛ يك روز مرزبانى در راه خدا از يك ماه شب زنده دارى و روزه دارى بهتر است» {عوالى اللآلى، ج ۱، ص ۸۷ }

تامین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، ازمهم‌ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی است. در کشور ما، بخش عمده این وظیفه، برعهده نیروی انتظامی است .

بیانات مقام معظم رهبری درباره تأمین امنیت (هفته نیروی انتظامی) :

(۱۶ / ۰۷ / ۱۳۸۳)

«نیروی انتظامی باید با استفاده از تجارب دیگران و بهره‌گیری از ابتکارات داخلی و شناسایی صحیح وضعیت جامعه، برنامه ریزی علمی دقیقی انجام دهد و باجدیت و تلاش مستمر در جهت ارتقای بیش از پیش و حل مشکلات گام بردارد».

نام گذاری هفته نیروی انتظامی:

از سال ۱۳۷۸ ه.ش با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال یافت.

قبلا ۲۷ تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه ‏ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار می‌گردید.

لیکن بعد از بررسی‏ ها و جمع‏ بندی نظرات و دیدگاه‏ ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود .

از جمله عللی که برای این امر ذکر شد:

تعطیلی مدارس و دانشگاه ‏ها و آموزشگاه‏ ها بود، که طیف عظیم جوانان و نوجوانان کشور را تشکیل می‌دهند و نیروی انتظامی اصلی‏‌ترین برنامه‏ های خود را در ارتباط با این قشر تهیه و تدارک می‏ بیند و با تعطیلات تابستانی امکان ارتباط مناسب و برنامه ریزی مطلوب برای آنها وجود نداشت.

دیگر این که با توجه به درجه حرارت بالا در فصل تابستان امکان اجرای برنامه‏ های مختلف برای همه اقشار مردم و در همه مناطق کمترامکان‏ پذیر بود.

تاریخچه تشکیلات پلیس در ایران:

قبل از تاسيس نظميه ناصرالدين­ شاه، امور انتظامی تهران برعهده قراول­‌ها بود كه زير نظر كلانتر تهران خدمت می‌كردند.

انديشه تاسيس نظام نوين ايجاد نظم و امنيت در شهرها و مناطق مختلف كشور يا همان سازمان پليس در ايران، نخستين بار در دوره ناصرالدين­ شاه قاجار به وجود آمد.

شاه در سفر دوم خود به فرنگ، نظم و ترتيب پليس وين را پسنديد و «كنت دومونت فور» ايتاليائی را – كه در وين خدمت می­كرد – براي ايجاد تشكيلات پليس در ايران به خدمت گرفت.
نخستين تابلوی شهربانی تهران در روز ۱۶ذی القعده­ ۱۲۹۵ه.ق، پس از ­ورود كنت، بر سردر عمارتی واقع در خيابان الماسيه(باب همايون) نصب گرديد.

بر روی تابلو، عبارت «اداره جليلۀ پليس دارالخلافه و احتسابيه» نقش بسته بود كه نشان می­‌دهد در ابتدای تاسيس ، وظيفه  شهربانی و شهرداری تهران در يك واحد تمركز داشته است.

مـدتي بعد اين اداره به وزارت نظميه تبديل شد.در زمان علاء­الدوله، تعدادی مستشار نظامی برای ژاندارمری به خدمت گرفته شد.

اين گروه با سرپرستی مستشار سوئدی، اصلاحاتی در نظميه به وجود آورد.

مستشاران سوئدی، به آموزش اهميت زيادی می­دادند و آموزشگاه­ هائی برای آژانها و صاحب­ منصبان(افسران) در تهران و قزوين به وجود آوردند .

هم چنين در اين دوره، ژاندارمری و پليس تأمينات (آگاهی) نيز به سبك نوين و به همت مستشاران سوئدی در تهران ايجاد شد.

پس از ورود رضاخان به عرصه سياسی كشور، نظميه به وزارت جنگ منتقل شد.

از ديگر تغييرهای صورت گرفته در اين دوره، تغيير رسمی نام نظميه به شهربانی و تغيير نام­های درجه­‌ها و سازمان‌ها و ادارات تابعه نظميه در دوره رياست سرپاس مختاری است.

پليس ايران در دوره پهلوی دوم نيز، از دو قسمت مهم پليس شهرى(شهربانی) و ژاندارمرى (مرزى و روستائى) تشكيل شده بود .
بعد از پيروزى انقلاب، كميته انقلاب اسلامى نيز به عنوان يكى از اركان مهم حفظ نظم و امنيت و دفاع از ارزش‌هاى انقلاب در داخل كشور به اين مجموعه افزوده شد.

در سال ۱۳۷۰،ه.ش مجلس شوراى اسلامى، با ادغام اين سه نيرو در يكديگر موافقت و تاسيس تشكيلات پليس واحد را تصويب كرد.

اكنون سرواژه «ناجا» (نيروی انتظامی جمهوری اسلامی ايران) معرف پليس ايران است.

بر اساس قانون جديد، پليس ايران  جزئى از ستاد نيروهاى مسلح و وابسته به وزارت كشور و در تبعيت از رهبری معظم نظام قرار دارد.

در حال حاضر پليس جديد ايران شامل سه بخش تقريبا مستقل فرماندهی، حفاظت و اطلاعات و سازمان عقيدتى – سياسى است

وظایف نیروی انتظامی :

* استقرار نظم و امنيت و تامين آسايش عمومی و فردی.

* مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هر گونه خرابكاری، تروريسم، شورش و عوامل و حركتهايی كه مخل امنيت كشور باشد، با همكاری وزارت اطلاعات .

* تامين امنيت برای برگزاری اجتماعات، تشكلها، راهپيمايي‌ها، و فعاليت‌های قانونی و مجاز و ممانعت و جلوگيری ازهرگونه تشكل و راهپيمايی و اجتماع غير مجاز و مقابله با اغتشاش، بی‌نظمی و فعاليت‌های غيرمجاز.

*اقدام لازم در زمينه كسب اخبار و اطلاعات در محدوده وظايف محوله و همكاری با ساير سازمان‌ها و يگان‌های اطلاعاتی كشور در حدود وظايف آنها.

* حراست از اماكن، تاسيسات، تجهيزات و تسهيلات طبقه‌بندی شده غيرنظامی و حفظ حريم آنها به استثنا موارد حساس و حياتی به تشخيص شورای عالی امنيت ملی، كه به عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد بود .

* حفاظت از مسئولين و شخصيتهای داخلی و خارجی در سراسر كشور به استثنا داخل پادگانها و تاسيسات نظامی، مگر در مواردی كه بنا به تشخيص شورای عالی امنيت ملی اصل انقلاب و يا دستاوردهای آن در معرض خطر باشد كه به عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد بود.

* جمع آوری سلاح و مهمات و تجهيزات غيرمجاز و صدور پروانه نگهداری و حمل سلاح شخصی و نظارت بر نگهداری و مصرف مجاز مواد ناريه با هماهنگی وزارت اطلاعات برابر طرح‌های مصوب شورای امنيت كشور.

* انجام امور مربوط به تشخيص هويت و كشف علمي جرايم.

* مراقبت و كنترل از مرزهای جمهوری اسلامی ايران، اجرای معاهدات و پروتكلهای مصوبه مرزی و استيفای حقوق دولت و اتباع مرزنشين جمهوری اسلامی ايران در مرزها و محدوده انحصاری اقتصادی درياها .

* اجرای قوانين و مقررات مربوط به گذرنامه (به جز گذرنامه سياسی و خدمت) و ورود و اقامت اتباع خارجی (با هماهنگی وزارت امور خارجه در مورد اتباع خارجی تحت پوشش ديپلماتيك) با هماهنگی وزارت اطلاعات (در مورد ورود و خروج و اقامت اتباع خارجی و صدور گذرنامه.

* اجرای قوانين و مقررات راهنمايی و رانندگی و امور توزيع و حفظ حريم راه‌های كشور.

* اجرای قوانين و مقررات وظيفه عمومی .

* نظارت بر اماكن عمومی و انجام ساير امور مربوط به اماكن مذكور برابر مقررات مصوب.

* همكاری با ساير نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران در مواقع لزوم و بنا به دستور.

* همكاری با دبيرخانه پليس بين الملل.

* انجام امور امدادی و مردم ياری در مواقع ضروری ضمن هماهنگی با مراجع ذيربط.

* تامين و حفاظت تاسيسات ، سربازخانه ها و قرارگاه های مربوط.

* تامين دفاع هوایی تاسيسات و نقاط حساس مربوط، در حد برد سلاح ضد هوايی سازمانی، با هماهنگی و كنترل عملياتی نيروی هوایی جمهوری اسلامی ايران.

* تلاش مداوم و مستمر در جهت حفظ و صيانت سازمان در زمينه های امنيتی.

جهت مطالعه بیشتررجو شود به:

جایگاه پلیس و نیروی انتظامی در حفظ حقوق شهروندی، عباس درویشی.

نقش پلیس در حفظ امنیت و حقوق مردم،بهنام اسدی.

توسعه، امنیت عمومی و کارکردهای نیروی انتظامی، محسن مرادیان، علی اعظم کریمیان.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

الگوهای جریان مقاومت
الگوهای جریان مقاومت

شهید ابومهدی المهندس و سردار شهید قاسم سلیمانی، دو هم­رزم قدیمی، از سالیان دور در میدان­ های مبارزه جبهه مقاومت، دوشادوش یکدیگر، می‌جنگیدند. به خصوص در پاک­ سازی سرزمین­‌های اشغال شده عراق و سوریه از تروریست‌­های تکفیری­ داعش. ابومهدی همواره خود را سرباز حاج قاسم معرفی می­‌کرد، که به این سربازی افتخار می­‌کند. فرزند شهید […]

۱۳ دی ۱۴۰۰
5435
بیشتر بدانید
مکتب حاج قاسم
مکتب حاج قاسم

فرمانده سپاه قدس: سردار سلیمانی در دوران جنگ ایران و عراق فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله و از فرماندهان عملیات های والفجر هشت، کربلای چهار و کربلای پنج بود. سردار حاج قاسم سلیمانی در سال ۱۳۷۹ از سوی مقام معظم رهبری، به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد. پس از ظهور داعش در عراق و سوریه، به […]

۱۳ دی ۱۴۰۰
4730
بیشتر بدانید
نامه توحیدی
نامه توحیدی

در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۶۷ نامه معروف و تاریخی امام‌خمینی خطاب به میخائیل گورباچف آخرین رییس‌جمهور شوروی در زمینه مرگ کمونیسم و ضرورت پرهیز روسیه از اتکاء به غرب انتشار یافت. امام‌خمینی در شرایطی از صدای شکسته شدن استخوان های مارکسیسم سخن به میان آورد که اتحاد جماهیر شوروی هنوز به عنوان یک مجموعه و […]

۱۰ دی ۱۴۰۰
6198
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + سیزده =