پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

نفحات اللیل در شرح دعای کمیل

0
(0)
۴ دی ۱۴۰۰
8732

نفحات اللیل در شرح دعای کمیل

شرح ابعاد اخلاقی، اعتقادی و عرفانی دعای کمیل است. در این اثر ابتدا به بیان اهمیت معرفت نفس و کشف حقیقت در زندگی دنیوی و اخروی انسان‌ها پرداخته شده و پس از آن فقرات مهم دعای کمیل مورد شرح و بررسی قرار گرفته است.

نگارنده هر قسمت از متن عربی این دعای شریف را ذکر نموده و سپس معنای آن و نیز مسایل اخلاقی، اعتقادی و عرفانی مندرج در متن مورد نظر را شرح داده است.

وی در این زمینه به تبیین مباحثی مانند: حقیقت عبودیت، شرح معنای اسماء و صفات الهی مندرج در این دعای شریف، ابعاد مختلف توحید، آثار گناهان مختلف در نزول و بلا و سلب انواع توفیقات معنوی، توصیف ابعادی از عظمت و قدرت خداوند در دنیا و آخرت،‌ فقیر بودن همه انسان‌ها و ذلیل بودنشان در مقابل حق‌تعالی، التماس کردن به درگاه الهی برای مغفرت و بخشش گناهان و نجات از آتش جهنم، لزوم امیدواری به رحمت واسعه الهی و برخی دیگر از نکات تربیتی موجود در دعای کمیل پرداخته و نحوه سخن گفتن عبد با معبود در این دعا از زبان امام علی(ع) را شرح داده است. در پایان به بیان ابعادی از شخصیت علمی و معنوی کمیل بن زیاد و رابطه و پیوند او با امام علی پرداخته شده است.

زندگینامه آیت الله العظمی حاج شیخ محمد رضا کلباسی اشتری:

فقیه مبارز و حکیم عارف، آیت الله العظمی حاج شیخ محمد رضا کلباسی در شب ۲۵ ذی القعده الحرام سال ۱۲۹۵ قمری، مطابق ۱۲۷۵ شمسی در اصفهان متولد شدند. پدرشان آیت الله حاج میرزا عبدالرحیم از علما و فقها و آگاهان از علوم ریاضی بودند. ایشان تألیفات متعددی داشتند و در سال ۱۳۳۵ قمری وفات یافتند و در تخت فولاد، سمت چپِ ورودی تکیه علامه ابوالمعالی کلباسی مدفون گردیدند.

آیت الله حاج شیخ محمد رضا کلباسی پس از دوران طفولیت، ادبیات فارسی و عربی را نزد عالم متقی ملا حسین نائینی خواندند. ایشان پس از تربیت ده ها شاگرد و به جا گذاشتن خیرات و برکات بسیار در اصفهان، سال ۱۳۴۸ قمری عازم خراسان شدند و شدت علاقه و محبت به حضرت ثامن الحجج امام رضا علیه السلام سبب گردید این ستاره درخشان حکمت و فقاهت تا آخر عمر، یعنی حدود ۳۷ سال در مشهد مقدس سکونت کند.

سرانجام آیت الله العظمی حاج شیخ محمد رضا کلباسی پس از صرف عمر خود در تدریس علوم دینی و ترویج دین مبین اسلام، در سحرگاه شب سه شنبه چهارم ماه شوال سال ۱۳۸۳ قمری مطابق با ۲۹ بهمن ماه ۱۳۴۲ شمسی، در سن ۸۵ سالگی در مشهد مقدس در جوار امام علی بن موسی الرضا علیه السلام دفن گردیدند.

فراز هایی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با ستاد برگزاری کنگره بزرگداشت علامه حاجی محمد ابراهیم کلباسی اشتری

(۲۸/۰۸/۱۳۸۶)

حاجی کلباسی هم از لحاظ علمی برجسته است و هم از لحاظ مقام زهد و تقوا و ورع و بی اعتنایی به دنیا. ایشان از لحاظ علمی در دوران طلائی فقه شیعه زندگی می کردند…

بزرگان زیادی را درک می کنند… در کربلا، نجف، قم… و بطور کلی از این چشمه های علمیِ فقهیِ اصولیِ آن قرن مشعشع فقهی- که قرن سیزدهم است- استفده می کنند. بعد هم ایشان به عنوان یم ملای بزرگِ تراز اول می آید اصفهان و در آن جا هیچ کسی نظیر ایشان وجود نداشت.

خاندان کلباسی خاندان بزرگی است… این ها شخصیت های برجسته ای بودند. هم آثار ایشان را چاپ کنید، هم خصوصیت های روحی، عملی و سلوکی این بزرگوار-حاجی کلباسی- را استحصال کنید و خاندان ایشان را نیز به خوبی به مردم معرفی کنید.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

خاندان کلباسی
خاندان کلباسی

در ابتدای کتاب خاندان کلباسی، مقدمه‌ای نسبتا طولانی در مورد مفهوم، اهمیت و آثار صله رحم و فضیلت آن در آیات و روایات ارایه شده و عقوبت قطع رحم در دنیا و آخرت بیان شده است. آنگاه به شرح احوال و مقامات معنوی جناب مالک اشتر نخعی و اقدامات مهم ایشان در دوران خلافت خلفا […]

۸ دی ۱۴۰۰
8566
بیشتر بدانید
علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال
علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال

کتاب علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال، توصیفی از مقام علمی علامه محمد ابراهیم کلباسی یکی از فقهای قرن سیزدهم هجری قمری و انعکاس دیدگاه‌های مختلف در مورد مقام و منزلت علمی و معنوی ایشان است. در این اثر ابتدا شرح مختصری از احوال و آثار علامه که عمدتا در فقه شیعه […]

۲۸ آذر ۱۴۰۰
8818
بیشتر بدانید
رساله های اخلاقی و عرفانی
رساله های اخلاقی و عرفانی

منازل دهگانه سلوک: مکاشفه، مشاهده، معاینه، حیات، قبض، بسط، سکر، صحو، اتصال و انفصال اما منزل مکاشفه: قال الله تعالی: فاوحی الی عبده ما اوحی. وحی، اشاره پنهانی است و مکاشفه، ملاقات در باطن است با یکدیگر و آن نیست مگر به اشاره خفیه. پس وحی و مکاشفه از یک وادی و حقیقت است و […]

۲۵ آذر ۱۴۰۰
3786
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − هشت =