پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

میرزا سلیمان خان رکن الملک

5
(2)
۷ مهر ۱۳۹۹
368

میرزا سلیمان خان رکن الملک شیرازی فرزند میرزا محمدکاظم، کارگزار جزیره بحرین و بخش‌هایی از صفحات جنوب، منشی باشی حاکم فارس و اصفهان، نایب الحکومه اصفهان، خوشنویس و سراینده بود. تاریخ تولدش در سال ۱۲۵۵ قمری در شیراز بوده که مطابق با ۱۲۱۷ شمسی است.

پدرش میرزا محمدکاظم از نژاد خلف بیک طالش؛ از سرکردگان سپاه شاه اسماعیل صفوی نسب داشت که در منابع، به او امیر خلف بیک اول گویند و القابی چون امیر کبیر، ابوالنّصر و خلیفه الخلفا داشت. وی در جنگ چالدران کشته شد.

از این رو، خاندانش پس از انتقال به شیراز به « خلف بیک» شناخته می‌شدند. میرزا سلیمان خان نیز بعدها در شعر، تخلّص« خلف» را به همین دلیل برگزید.

از این رو، مطلبی که در یکی از تراجم  معتبر در باب وجه انتخاب تخلّص به او نسبت داده‌اند، بی اساس است که «چون خَلَفی از خود نگذارده بود، خَلَف تخلّص می‌کرده!». شاید این توهم از آن جا پدید آمده که رکن الملک، از نداشتن اولاد با وجود مکنت فراوان بسیار افسرده و دلتنگ بود.

مادر رکن الملک دختر محمدباقر خان زند بوده است.

خدمات میرزا سلیمان خان

میرزا سلیمان خان رکن الملک در شیراز رشد کرد و بعدها از معلم ویژه خود با عنوان میرزا اسحق نیریزیِ شمس المعالی یاد کرده و اکثر علوم مرسوم و متناسب آن ایام را از او فرا گرفته است. سلیمان تدریجاً به فضل و شایستگی شناخته شد « و پس از طی تحصیلات مقدماتی، به تهران عازم گردید و بعد از یک سال توقف، به شیراز برگشت».

او در سال ۱۲۷۶ یا ۱۲۷۷ قمری در حدود ۲۳ سالگی به سمت کارگزار ایران در جزیره بحرین و صفحات بوشهر و اطراف منصوب شد که حدود دو سال به درازا کشید.

سلیمان میرزا در سال ۱۲۸۱ قمری، به سمت منشی باشی و رئیس دفتر ایالتی مسعود میرزا ظل السلطان در فارس گماشته شد.

ظل السلطان در ۲۱ ربیع الاول سال ۱۲۹۱ قمری به حکومت اصفهان منصوب شد و به خاطر ۲۳ سال دقت و کیاست سلیمان میرزا، او را با حفظ همان سمت به اصفهان آورد.

کفایت روز افزون سلیمان میرزا در سمت منشی باشی حاکم اصفهان سبب شد که در سال ۱۳۰۴ قمری با کسب لقب«رکن الملک»، نایب الحکومه اصفهان شد و تا پایان حکومت ظل السلطان ۱۳۲۵ قمری در اصفهان دوام داشت.

میرزا سلیمان خان رکن الملک

 

خدمات فرهنگی
میرزا سلیمان خان در نزدیکی خانه خود، چاپخانه سنگی جامعی احداث کرد که به طور متعدد؛ «قرآن»، «زادالمعاد»، «صحیفه سجادیه»، «جامع عباسی»، جلد دوم «انیس الاعلام فی نضرة الاسلام» و دیوان‌های شاعرانی مانند دهقان سامانی، مصطفی قلی خان سینا و خرم را به چاپ رسانید و پس از آن به رایگان بذل می‌کرد.

خدمات عمرانی

مهم‌ترین خدمت عمرانی او شامل ساخت مسجدی مشتمل بر دو صحن کوچک و بزرگ است. (امروزه این مسجد در حاشیه خیابان فیض اصفهان قرار دارد). سید محمد صدر هاشمی و به تبعِ او سید مصلح الدین مهدوی، صحن کوچک مسجد را تحت عنوان مدرسه رکن الملک معرفی کرده‌اند که دارای پنج؛ شش حجره و آب انبار و متعلقات است.
از دیگر خدمات عمرانی او، به تصریح صاحب « تذکره القبور»؛« ساخت عمارت چهارطاقی روی قبر آقا محمد بیدآبادی و تعمیرات تکیه حاجی محمدجعفر آباده ای و تعمیرات صحن حضرت عسکرییّن(ع) است. تعمیر چهارسو نقاشی یا همان چهارسوی اسفندیار بیک و به این دلیل مدتی به آن بازارچه رکن آباد می گفتند. مرمت تکیه میر در سال ۱۳۰۳ق. ساخت کاروانسرا در شیراز، تعمیر مسجد در خواجو، مرمت مسجد خلف بیک، معروف به مسجد سرخی می باشد.

اقدامات اجتماعی رکن الملک
تأسیس شرکت اسلامیه در اصفهان به منظور ترویج تجارت و ترّقی صنایع داخلی؛

تأسیس اداره دعوت اسلامی و مجله « الاسلام» یا گفتگوی صفاخانه اصفهان با مدیریت سید محمدعلی داعی الاسلام.

رحلت

میرزا سلیمان خان رکن الملک شیرازی اصفهانی، در سال۱۳۲۸ قمری به حج مشرف شد. وی در هشتم جمادی الاولی سال ۱۳۳۱ قمری  در اصفهان وفات یافت.

مدفن او و همسرش در ورودی مسجد رکن الملک میباشد.  ضریح کوچک و کاشی کاری منقوش آبرومندی دارد که عکس خود او با کلاه پوستی و ریش بلند، آن را آراسته است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

آیت الله حاج شیخ فخرالدین کلباسی
آیت الله حاج شیخ فخرالدین کلباسی

مرحوم حاج آقا فخرالدین کلباسی،فرزند حاج ميرزا محمّدرضا كلباسى؛ متولدهفدهم شعبان سال ۱۳۴۴ق(۱۳۰۳شمسی)می باشد. این عالم فاضل و اديب برجسته، علوم جدید را در اصفهان به پایان رساند، سپس به مشهد مقدس هجرت نمود! ایشان از محضر اساتیدی چون حضرات آیات، پدر علّامه اش، آقای شمس، ادیب نیشابوری، سید احمد یزدی، استفاده کرده و سپس […]

۴ آذر ۱۳۹۹
2781
بیشتر بدانید
محمدکاظم واله اصفهانی
محمدکاظم واله اصفهانی

محمد کاظم اصفهانی، خطاط و شاعر، متخلص به واله، در اصفهان به دنیا آمد. در جوانى براى تکمیل تحصیلات به عراق رفت و پس از بازگشت به اصفهان، حجره ‏اى براى خود ترتیب داد و بعد از ساخته شدن تکیه‏  و الهیه به دستور حاج محمد حسین خان نظام‏ الدوله، به آنجا نقل مکان کرد […]

۷ مهر ۱۳۹۹
2492
بیشتر بدانید
آیت الله حاج شیخ اسماعیل کلباسی
آیت الله حاج شیخ اسماعیل کلباسی

آیت الله حاج شیخ اسماعیل کلباسی، فرزند ارشد آیت الله حاج میرزا رضا در سال ۱۳۲۲ق. در اصفهان متولد شدند. ایشان پس از تحصیل مقدمات علوم دینی، به تحصیل سطوح عالی و حکمت مشغول شدند. با تکمیل مراتب فضل و کمال به تدریس در حوزه علمیه اصفهان و منبر و موعظه و ارشاد مشغول شدند […]

۷ مهر ۱۳۹۹
2515
بیشتر بدانید
1 دیدگاه برای "

میرزا سلیمان خان رکن الملک

" ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =