پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

موانع وحدت اسلامی

0
(0)
۱۷ آبان ۱۳۹۹
478

موانع وحدت اسلامی از منظر حضرت زهرا سلام الله علیها

نویسنده: صدیقه لکزایی، عضو هیئت علمی دانشگاه زابل

چکیده:

وحدت مقابل کثرت و به یکی بودن، یگانه بودن و یگانگی معنا شده است. آیات زیادی در قرآن وجود دارند که در آن ها به وحدت اشاره شده است مانند: «واعتصموا»، «تعاونوا»، «اصلحوا».

تفرقه و شکاف از عوامل ویرانگر زندگی اجتماعی است که نتایج زیانباری چون نابودی نظم اجتماعی، هدر رفتن نیروی انسانی و منابع طبیعی، از بین رفتن آرامش و امنیت، ایجاد ناهنجاری های روحی و روانی و … را به دنبال خواهد داشت.

حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان یکی از معصومین بزرگوار به نقش وحدت در جامعه و ضرورت وجود آن به خوبی واقف بودند.

به یقین می توان گفت ایشان در همه ابعاد زندگی کوتاه اما با برکتشان به احیای اوامر خداوند و آموزه های اصیل مکتب اسلام و اعتصام به حبل الله اهتمام جدی و مؤثری داشتند.

با توجه به شرایط حاکم بر جهان و دنیای اسلام، وحدت اسلامی در دوران معاصر به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر و تعیین کننده سرنوشت مسلمانان درعرصه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مطرح شده است.

وحدت اسلامی از مهمترین اصول و ارزش های مورد تأکید قرآن و معصومین علیهم السلام می باشد. حضور وحدت و انسجام اسلامی باعث شکوفایی و توسعه امت اسلامی می گردد.

با نگاهی به تاریخ پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم و معصومین علیهم السلام، این نکته حاصل می شود که همواره فعالیت های ایشان در راستای ایجاد وحدت و دوری از تفرقه امت اسلامی بوده است.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم و پس از ایشان حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها سعی نمودند تا امت نوپایی را که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم با زحمات فراوانی به وجود آورده بود بر مدار و محور وحدت حفظ کنند و در این راه سختی های فراوانی را تحمل نمایند.

حضرت زهرا سلام الله علیها با استفاده از تعالیم قرآن و پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم در تمام عمر خود برای ترویج فرهنگ اسلام تلاش نمود؛ لذا شناخت سیره و منش معصومین علیهم السلام و به ویژه حضرت زهرا سلام الله علیها می تواند ما را در داشتن یک جامعه خوب و سالم کمک کند.

در همین راستا لازم است با رجوع به سیره علمی و عملی حضرت زهرا سلام الله علیها موانع وحدت و همبستگی امت اسلامی، مورد بررسی و کاوش قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه علمی پژوهشی سیاست متعالیه، شماره ۲۲، پاییز ۱۳۹۷.

دانلود فایل PDF مقاله: موانع وحدت اسلامی از منظر حضرت زهرا سلام الله علیها

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

احیای جایگاه اهل بیت علیهم السلام، مهمترین دلیل قیام امام حسین علیه السلام
احیای جایگاه اهل بیت علیهم السلام، مهمترین دلیل قیام امام حسین علیه السلام

نویسنده:  مهدی روستایی  دانشگاه پیام نور چکیده: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، عاشورا به چهره نخستین خود بازگشت و مردم فقط برای امام حسین علیه السلام اشک مظلومیت نمی ریزند بلکه ستایشگر روح حماسی قیام عاشورا هستند. با این نگرش سوالات فراوانی در مورد ماهیت قیام امام حسین علیه السلام پرسیده می شود که یکی […]

۱۳ آذر ۱۴۰۰
479
بیشتر بدانید
ماهیت لذت ازمنظر علامه مصباح
ماهیت لذت ازمنظر علامه مصباح

  ماهیت شناسی لذت و جایگاه آن در اخلاق اسلامی از منظر استاد مصباح یزدی نویسنده: روح الله شهریاری، دانشجوی دکترای گرایش اخلاق، دانشگاه معارف اسلامی قم چکیده: مسئله لذت و درد از جمله دغدغه های دیرین بسیاری از اندیشمندان بوده است. در طول تاریخ اندیشه های اخلاقی، مباحث مهمی در این باره انجام شده […]

۲۷ مهر ۱۴۰۰
5585
بیشتر بدانید
آسیب شناسی اخلاق اجتماعی
آسیب شناسی اخلاق اجتماعی

  آسیب شناسی اخلاق اجتماعی جامعه اسلامی و راه های برون رفت از آن بر اساس سوره بقره نویسندگان: سید کاظم سیدباقری، دانشیار گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بتول ملاشفیعی، دکترای علوم قرآن و حدیث دانشگاه آزاد اسلامی کاشان چکیده: یکی از راه های سعادت انسان، نهادینه کردن اخلاق نیک در اجتماع است. […]

۲۶ مهر ۱۴۰۰
6017
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =