پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

کتاب منِ دیگرِ ما

0
(0)
۱۷ مهر ۱۴۰۰
912

 

«منِ دیگرِ ما» تلاش می کند با تکیه بر مبانی دینی، مهارت های تربیت فرزند در دنیای امروز را با قلمی ساده و روان به پدران و مادران آموزش دهد.

معرفی اجمالی

این اثر، که به قلم جذاب و دلنشین محسن عباسی ولدی نوشته شده است، هفت جلد دارد. این مجموعه، با عناوین زیبا و جذابش، تقریبا اکثر دل‌ مشغولی‌ های والدین و مسائل پرکاربرد، روزمره و تازه تربیت فرزند را در بر می‌ گیرد. عناوین این هفت جلد عبارت است از:
* جلد اول: جوجه‌ های رنگی و بچه‌ های فرنگی (مشکلات پیش روی تربیت در دنیای امروز)

* جلد دوم: خارهای گل شده و گل‌ های خارشده (نقش محبت در تربیت فرزند)
* جلد سوم: پرنده‌ های در قفس و کودکی‌ های نارس (نقش آزادی در تربیت کودک)
* جلد چهارم: بازی‌ های عسلی و عسل‌ های بدلی (نقش بازی در تربیت کودک)
* جلد پنجم: قاب سراب نشان و بیداری خواب نشان (نقش تلویزیون در تربیت کودک)
* جلد ششم: بازی روی ابر خیال و کودکی‌ های رو به زوال (نقش بازی‌های رایانه ای در تربیت فرزند)
* جلد هفتم: ارتش رایانه‌ ای و نوازش تازیانه‌ ای (نقش بازی‌های رایانه‌ای در تربیت فرزند)

جلد اول

جلد اول این مجموعه، به مشکلات پیش روی تربیت در دنیای امروز، مبانی تربیت دینی و تأثیر رفتار والدین در تربیت فرزند سخن می‌ گوید؛ رفتارهایی که از نگاه برخی، اثر چندانی در تربیت ندارد.
با مطالعه این کتاب پی خواهید برد تصویرهایی که فرزند از رفتار پدر و مادر می‌گیرد، یکی از اصلی‌ ترین عوامل تأثیرگذار در تربیت فرزند است.

جلد دوم

محبت، یکی از پایه های بی همتای تربیتِ دینی است.
«منِ دیگرِ ما» در جلد دوم، موضوع محبت و تأثیر آن در تربیت فرزند را بررسی می‌کند.
این کتاب درباره دلایل محبت نکردن والدین به فرزندان سخن گفته و آن را به بوته نقد کشیده است. در بخش دیگری از این کتاب به دلایل اثر نکردن محبت در فرزندان و پس از آن نیز به شیوه‌ های مختلف ابراز محبت پرداخته است.

جلد سوم

آزادی از نیازهای اصلی کودکانِ زیر هفت سال است.
جلد سوم «منِ دیگرِ ما» به بحث آزادی و نقش آن در تربیت کودکان می‌ پردازد. در این کتاب، دلایل آزاد نگذاشتن کودک از سوی والدین، یک به یک بررسی و مورد نقد قرار گرفته است.
آثار آزادی و عواقب محدودیت هم از دیگر مباحث این کتاب است.
از آن جایی که «منِ دیگرِ ما» بنا دارد به صورت کاربردی به بحث تربیت بپردازد، هنر آزاد گذاشتن کودک را در بخشی از کتاب با مثال‌ هایی که برای والدین ملموس است، آموزش می‌ دهد.

جلد چهارم

سبک زندگی مدرن بیش از آنکه با نیازهای کودک تطابق داشته باشد، با نیازهای او دشمنی دارد. از همین رو پیش از آنکه بازی‌ هایی که با نیاز کودکان تناسب دارد، از یاد برود باید از آنها سخن گفت و یادشان را زنده نگه داشت.
در جلد چهارم از کتاب «منِ دیگرِ ما» به رابطه بازی با محبت ورزی می‌ پردازد و همچنین ویژگی‌ های بازی مفید را بیان کرده است.

ضمیمه جلد چهارم

ضمیمه جلد چهارم، کتاب بازی بازوی تربیت است که در آن ۱۴۰ بازی برای کودکان در سنین مختلف به تفکیک سن آموزش داده شده است تا والدین با بازی‌ های مختلف آشنایی کافی را داشته باشند.
کتاب بازی بازوی تربیت در دو بخش «مرحله شکل گیری توانمندی‌ها» و «دوره کامل شدن توانمندی‌ها» حاوی ۱۴۰ بازی از دوران نوزادی تا دوران نوجوانی است؛ بازی‌هایی که در فرهنگ بومی کشورمان رواج داشته؛ اما آرام آرام به دست فراموشی سپرده می‌شوند.

منِ دیگرِ ما

من دیگر ما

جلد پنجم

نقش تلویزیون در تربیت کودک به یکی از مسائل مهم زمانه ما تبدیل شده است.
جلد پنجم «منِ دیگرِ ما» در پی پاسخ گویی به این پرسش است که «با وجود این همه مضرات قابل توجه، چرا خانواده‌ های ما این اندازه تلویزیونی شده اند؟»

جلد ششم

جلد ششم «منِ دیگرِ ما» در پی بررسی تغییری است که بازی‌ های رایانه‌ ای در دنیای مفاهیم کلیدی ایجاد می‌ کند؛ مفاهیمی مثل: موفقیت و شکست،ضعف و اقتدار و…

جلد هفتم

بازی‌ های رایانه‌ای در روابط فرزندان ما تغییرات زیادی ایجاد می‌ کنند.
جلد هفتم «منِ دیگرِ ما» تحلیلی درباره چرایی گرایش به بازی‌ های رایانه ای داده است و هم وظیفه والدین در قبال بازی‌ های رایانه‌ای تبیین کرده است.

توضیحات تکمیلی

امروزه، دو رویکرد اصلی به بحث تربیت وجود دارد. رویکرد اول، محور اصلی مباحث را به پاسخ گویی به مشکلات روزمره تربیتی اختصاص می‌دهد. مدیریت مباحث در این رویکرد، به دست سؤالاتی است که مردم، درباره مسائل تربیتی می‌ پرسند.

رویکرد دوم، مباحث تربیتی را به صورت قاعده مند، مطرح می‌ کند. این رویکرد، معتقد است: اگر والدین، قواعد تربیت فرزند را یاد بگیرند، بسیاری از مشکلات تربیتی با استفاده از همین قواعد، حل خواهد شد. اما، مجموعه «من دیگر ما» رویکرد سومی را در پیش گرفته است؛ رویکردی که آموزش قواعد تربیت را اصل می‌ داند؛ اما با ذکر مثال‌ ها و داستان واره‌ های متعدد، تلاش می‌ کند شیوه اجرای این قواعد را در مسائل تربیت روزمره، آموزش دهد.

نقاط قوت کتاب

هفت جلد بودن این مجموعه یکی از نقاط قوت آن است، چراکه مطالعه یک کتاب سبک و کم حجم بسیار ساده‌ تر از در دست داشتن یک کتاب سنگین و حجیم است؛ تعداد صفحات هر جلد نیز بستگی به اهمیت موضوع آن جلد دارد که به طور میانگین هر جلد ۲۰۰ صفحه دارد که به علت مهم بودن موضوع جلد پنجم (نقش تلویزیون در تربیت فرزند) این جلد در ۳۰۰ صفحه چاپ شده است. شما می‌ توانید هر جلد از این مجموعه را تنها با اختصاص روزانه ۲ ساعت در طول یک هفته مطالعه کنید. و البته که تربیت فرزندمان بیش تر از این ارزش وقت گذاشتن دارد.

همچنین این کتاب از کسالت آور بودن اکثر کتب تربیتی و تئوریک بودن آنها به دور است. زیرا در هر بخش پس از بیان موضوع و توضیح آن، داستان واره‌ ای جهت ملموس کردن آن موضوع قرار دارد که موجب جذابیت کتاب شده است. در ضمن تصاویری هم به کتاب افزوده شده که به رساتر شدن مطالب کتاب کمک می کند. علاوه بر این به ضمیمه هر کدام از کتاب های این مجموعه، کتاب دیگری نوشته شده که در آن، همین مطالب با رویکردی ادبی آمده است.

لینک خرید پی دی اف کتاب من دیگر ما

علاقه مندان می توانند فایل های صوتی کتاب را از کانال manedigarema@ در پیام رسانه ایتا دریافت کنند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

اهمیت تربیت دینی
اهمیت تربیت دینی

امام خمینی (ره): آنان كه مشغول تربيت هستند، تربيت اسلامی داشته باشند، در تربيت اسلامی همه چيز است، يك فرد اگر همان طوری كه اسلام می‌خواهد بزرگ شود، غير ممكن است به مملكت خود، به همسايه خود، به همشهری خود، به برادر خود و يا به يك آدم غريبه خيانت كند، اصلا خيانت منتفی می‌شود. […]

۹ دی ۱۴۰۰
3131
بیشتر بدانید
الگوسازی، روشی کارآمد
الگوسازی، روشی کارآمد

تربیت، آموزش انتخاب بهترین روش‌ها در موقعیت و شرایط خاص می‌باشد. و الگو گیری گزینه‌ای است که شخص به کمک آن انتخابی بهتر را به آسانی انجام می‌دهد. و از این رو اینکه ما الگوی مناسب شخص را در دسترس او قرار دهیم کمک خوبی به انتخاب شایسته اوست. ساختمان وجودی انسان به گونه‌ای است […]

۵ دی ۱۴۰۰
3724
بیشتر بدانید
تغییر اسم
تغییر اسم

سؤال اخيرا ديده مى‌شود كه عده‏‌اى براى رفع مشكل افراد و يا جهت شفا از بيمارى توصيه مى‌كنند، آنها اسم خود را تغيير دهند تا آن جا كه به افراد مى‌گويند اسمى مثل محمد و يا فاطمه را تغيير دهند و مثلًا پوريا يا صدف بگذارند. جالب است كه بعضا با تغيير اسم مشكل ‏شان […]

۲ دی ۱۴۰۰
4431
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 8 =