پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

مدیر انقلابی از منظر رهبری

0
(0)
۲۱ مهر ۱۴۰۰
4193

 

شناسایی مولفه های مدیران انقلابی در سازمان از دیدگاه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

نویسندگان:

میلاد فخرایی، دانش آموخته مقطع دکترای مدیریت دولتی دانشگاه آزاد اسلامی سنندج

کیومرث احمدی، استاد مدیریت دولتی دانشگاه پیام نور تهران

فرزاد زندی، استادیار روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قروه

چکیده:

ارزش ها، موضوع مهمی در مدیریت و زیربنای تمام فعالیت های سازمان است. تحقق اهداف هر سازمان در گرو هماهنگی ارزش های سازمانی با اهداف و راهبردهای تدوین شده است که در کشورهای اسلامی اهمیت دو چندانی می یابد.

در کشور ما نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با فرمان امام خمینی (ره) سبکی از مدیریت گذارده شد که مبنای آن را نظام ارزشی اسلامی تشکیل می دهد. این نوع از مدیریت باعث شد تا روش های عملی مدیران، بار ارزشی گرفته و درک ضروریات و نیازهای جامعه توأم با روح معنوی، دینی و شعور انقلابی موردنظر و عمل مدیران قرار گیرد.

امروزه ما می توانیم با به کارگیری این سبک مدیریت ها بسیاری از مشکلات و گره هایی را که بر اثر استفاده از سبک های مدیریتی که سنخیتی با ارزش های ما ندارند ایجاد شده است را حل کنیم. زیرا سبک مدیریت انقلابی، هم منطبق بر سبک های نوین مدیریت و هم منطبق بر ارزش ها، اعتقادات و فرهنگ اسلامی و انقلابی است.

اصول مدیریت انقلابی در فرمایشات رهبری

نظام ما یک نظام اسلامی و دینی است و سیر تکاملی به سوی آینده بستگی مستقیم به تلاش های ما دارد. در این تلاش باید مبانی و مفاهیم فرهنگی را مورد تفکر و تعمق قرار دهیم. از این رو برای رسیدن به این هدف باید نیروهای متخصص و انقلابی تربیت شوند.

اگر فقط قوانین اسلامی باشد کفایت نمی کند بلکه باید آن قوانین اسلامی توسط مجریان لایق، متدین و متعهد اجرا هم بشود. در همین راستا تمسک به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظلله العالی) و الهام گرفتن از بیانات و فرمایشات معظم له در مفهوم مدیران تراز انقلاب، می تواند راهگشای حل تعارضات، بهبود و ارتقای جامعه، سازمان ها و نهادها در پیمودن مسیر رشد و کمال الهی باشد.

آنچه امروز بیش از پیش در مسیر کارامدی و عملکرد مناسب سازمان های کشور ضرورت دارد، ترسیم آینده مطلوب مبتنی بر رویکرد انقلابی، نهادینه سازی این سبک مدیریت در سازمان های نظام جمهوری اسلامی ایران و پرورش مدیران متناسب با ظرفیت های کشور است که بتواند در راستای اهداف مدنظر حرکت کند.

ضرورت انقلابی بودن مدیران از منظر رهبری

همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید می فرمایند مدیران به دور از سبک مدیریت انقلابی، بلای جان کشور خواهند شد و آنچه امروزه باعث شده روند رشد و پیشرفت کشور با کندی مواجه شود همین مدیریت غیر انقلابی می باشد.

ایشان مدیریت فعال، متدین، انقلابی و کارآمد را راه حل مشکلات کشور می دانند. بر همین اساس با مدنظر قرار دادن بیانات و فرمایشات معظم له، پاسخ به این سوال لازم و ضروری می باشد که مولفه های مدیران انقلابی در سازمان از دیدگاه مقام معظم رهبری و ویژگی های مدنظر آن کدام است؟

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه مدیریت فرهنگی، سال سیزدهم، شماره ۴۸، تابستان ۱۳۹۹.

دانلود فایل PDF مقاله: شناسایی مولفه های مدیران انقلابی در سازمان از دیدگاه مقام معظم رهبری

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

جایگاه مالک در میان سرداران امیرالمؤمنان علی علیه السلام
جایگاه مالک در میان سرداران امیرالمؤمنان علی علیه السلام

نویسنده: علی اکبر عباسی، دانشجوی دکتری تاریخ اسلام دانشگاه اصفهان چکیده: جناب مالک اشتر در میان سرداران حضرت علی علیه السلام موقعیتی بی نظیر داشتند. ستایش ها و تمجیدهای امام علی علیه السلام از مالک اشتر نشانگر اعتماد فوق العاده آن بزرگوار به ایشان است. در تمجیدهای امام علی علیه السلام از مالک مخصوصا بر […]

۹ دی ۱۴۰۰
5911
بیشتر بدانید
مدیریت رنج درسیره امام حسین(ع)
مدیریت رنج درسیره امام حسین(ع)

نویسندگان: حسین علی اکبرخانی، کار شناسی ارشد علوم قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد محمد حسن رستمی ، دانشیار گروه علوم قران و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد ابوالفضل غفاری ، دانشیار گروه علوم قران و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد چکیده: مطابق با آیات قرآن کریم، رنج ها و سختی ها از سنت های قطعی پروردگار در زمین […]

۶ دی ۱۴۰۰
3687
بیشتر بدانید
آثارقیام حسینی از دیدگاه رهبری
آثارقیام حسینی از دیدگاه رهبری

نویسندگان: اشرف میکاییلی ، استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی سمیه جلالی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته الهیات و معارف اسلامی گرایش عرفان اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی چکیده: قیام امام حسین علیه السلام علت ها و عوامل گوناگونی مثل اطاعت از خداوند، اصلاح امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله امر به معروف و […]

۲ دی ۱۴۰۰
2479
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =