پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

مدیریت رنج درسیره امام حسین(ع)

5
(1)
۶ دی ۱۴۰۰
11576

نویسندگان:

حسین علی اکبرخانی، کار شناسی ارشد علوم قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد
محمد حسن رستمی ، دانشیار گروه علوم قران و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد
ابوالفضل غفاری ، دانشیار گروه علوم قران و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده:

مطابق با آیات قرآن کریم، رنج ها و سختی ها از سنت های قطعی پروردگار در زمین هستند. چه اینکه خلقت و آفرینش ما خاکیان در سختی و دشواری است.

رنج ها، سختی ها و دشواری هایی که به انسان می رسند هر چند که بی هدف و بی معنا نیستند و براساس تقدیر الهی و مبتنی بر حکمت و مصلحت انسان ها شکل می گیرند، اما جزء اجتناب ناپذیر زندگی دنیایی هستند.

یکی از ضرورت های زندگی، فراگرفتن شیوه های رویارویی و نحوه مدیریت رنج ها و سختی های زندگیست لذا برای آنکه زندگی موفق و رضایتمندی داشته باشیم؛ یکی از راه های آن این است که هنگام قرار گرفتن در یک موقعیت ناخوشایند، با انتخاب واکنش صحیح و خردمندانه، گذر سالمی از آن موقعیت داشته باشیم.

مقاله حاضر بر اساس دوران پرتلاطم زندگی امام حسین علیه السلام که شامل مصایب و سختی های دوران زندگی پدر و برادر خویش تا واقعه دردناک عاشورا می باشد به ارایه راهکارهای امام حسین علیه السلام در مدیریت رنج می پردازد.

از طرفی دیگر با توجه به ارتباط تنگاتنگی که بین نوع مدیریت رنج و معنای زندگی انسان وجود دارد به تاثیر این نوع مدیریت بر معناداری زندگی انسان نیز اشاره می نماید.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به سومین کنفرانس روانشناسی و علوم رفتاری، سال ۱۳۹۶.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

جایگاه مالک در میان سرداران
جایگاه مالک در میان سرداران

  جایگاه مالک در میان سرداران امیرالمؤمنان علی علیه السلام نویسنده: علی اکبر عباسی، دانشجوی دکتری تاریخ اسلام دانشگاه اصفهان چکیده: جناب مالک اشتر در میان سرداران حضرت علی علیه السلام موقعیتی بی نظیر داشتند. ستایش ها و تمجیدهای امام علی علیه السلام از مالک اشتر نشانگر اعتماد فوق العاده آن بزرگوار به ایشان است. […]

۹ دی ۱۴۰۰
13801
بیشتر بدانید
آثارقیام حسینی از دیدگاه رهبری
آثارقیام حسینی از دیدگاه رهبری

نویسندگان: اشرف میکاییلی ، استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی سمیه جلالی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته الهیات و معارف اسلامی گرایش عرفان اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی چکیده: قیام امام حسین علیه السلام علت ها و عوامل گوناگونی مثل اطاعت از خداوند، اصلاح امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله امر به معروف و […]

۲ دی ۱۴۰۰
10369
بیشتر بدانید
کیفیت زندگی حسینی
کیفیت زندگی حسینی

نویسندگان: نگین مرادی، کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه اصفهان محمدباقر کجباف، استاد گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان امیر قمرانی، استادیار گروه روانشناسی و آموزش کودکان با نیازهای خاص دانشگاه اصفهان چکیده: اسلام اهتمام ویژه ای به استحکام بنیان خانواده دارد ازاین رو سبک زندگی اهل بیت علیهم السلام را به عنوان بالاترین الگوها به انسان عرضه می […]

۲۸ آذر ۱۴۰۰
1876
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 5 =