پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

لیله المبیت

0
(0)
۱۶ مهر ۱۴۰۰
2025

 

در سال سیزدهم بعثت، قریش تصمیم گرفت تا کار پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم را یکسره کرده و نور هدایت اسلام را برای همیشه خاموش گرداند، برای رسیدن به این هدف شوم مکری بزرگ را برنامه ریزی کردند. کفار برای کشتن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از هر قبیله ای یک نفر را برگزیدند تا هنگام نیمه شب به خانه حضرت حمله‌ور شده و ایشان را به قتل برسانند.

شب اول ربیع الاول همان سال حضرت علی بن ابیطالب علیه السّلام با اینکه احتمال کشته شدن ایشان بسیار زیاد بود در بستر پیامبر صلی الله علیه و آله خوابیدند و پیامبر به غار ثور رفتند و از آنجا به مدینه هجرت فرمودند.

هنگامی که مشرکین به خانه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله یورش بردند و حضرت امیرالمومنین علیه السّلام را به جای پیامبر صلی الله علیه و آله در بستر یافتند و از هدف خود بازماندند.

لیله المبیت از دیدگاه علمای اهل سنت

امام احمد حنبل

امام احمد بن حنبل در مسند۱به سند خود از ابی عباس روایت کرده که در تفسیر آیه ۳۰ سوره انفال: (و اذ یمکر بک الذین کفرو لیثبتوک..)

گفته: قریش شبی در مکه دور هم جمع شدند تا در کار رسول خدا صلی الله علیه و آله مشورت کنند…بعضی پیشنهاد کردند او را بکشید  و کار را یکسره کنید.

خدای تعالی این نقشه  محرمانه را به اطلاع رسول خدا صلی الله علیه وآله رسانید علی علیه السلام در جای آن حضرت خوابید و آن حضرت از خانه بیرون شد و به غار رفت، مشرکین تا صبح مراقب بستر بودند به خیال  این که رسول خدا صلی الله علیه و آله در آن است.

صبح همگی با اسلحه حمله آوردند علی علیه السلام را دیدند و فهمیدند که خدای تعالی نقشه  شوم آنان را بر آب کرده و پرسیدند: رفیقت کجاست؟

گفت: نمیدانم مردم به دنبال رسول خدا صلی الله علیه وآله به جست و جو پرداختند و اثر قدم هایش را گرفته تا به کوه رسیدند، به غار رسیدند دیدند،  بر در غارعنکبوت تار تنیده، گفتند اگر داخل شده بود دیگر تار عنکبوت نمی ماند، رسول خدا صلی الله علیه وآله سه شب در غار بماند و بعد به طرف مدینه حرکت کرد.

نظر خطیب بغدادی و هیثمی در مورد لیله المبیت

این روایت را خطیب بغدادی نیز در تاریخ بغداد۲و هیثمی در مجمع۳ و به گفته  وی احمد و طبرانی و سیوطی در منثور در ذیل آیه  فوق الذکر در سوره انفال و به گفته  وی عبدالرزاق و عبد حمید و ابن منذر و ابوشیخ و ابن مردویه و ابو نعیم دلائل آورده اند.

ابن اثیر، مناوی و حاکم نیشابوری در مورد لیله المبیت

ابن اثیر در اسدالغابه۴و مناوی در کنوز الحقایق۵ و حاکم در مستدرک صحیحین۶ و… … روایاتی در این باب آورده اند که روایت آخری این است که به سند خود از علی بن الحسین علیه السلام نقل کرده اند که فرمود: اولین کسی که جان خود را در راه رضای خدا و به خدا فروخت علی بن ابیطالب علیه السلام بود که در شب هجرت در بستر رسول خدا صلی الله علیه و اله خوابید.

وقتی می خوابید اشعاری می خواند که قسمتی از آن چنین است: با جان خودم کسی را از خطر حفظ کردم که بهترین بشری بود که پا برروی کره  زمین نهاد و بهترین فردی بود که پیرامون کعبه و حجر الاسود طواف کرد.

 

نظرات ارزشمند شما ما را در بهبود مطالب یاری خواهد نمود.

منابع

۱- مسند امام احمد بن حنبل

۲- تاریخ بغداد تالیف حافظ ابی بکر احمد بن علی خطیب بغدادی

۳- همان جلد هفتم ص ۲۷

۴-  سنن کبری تالیف حافظ ابی بکر احمد بن حسین بن علی بیهقی چاپ خانه ی مجلس دائرة المعارف نظامیه حیدر آباد دکن هند سال ۱۳۴۴، جلد ۵ ص۱۴۹
۵ اسد الغابه تالیف عزالدین ابی الحسن علی بن محمد معروف به ابن اثیر

۶- مستدرک الصحیحین تالیف حافظ ابی عبدالله مجمد بن عبدالله نیشابوری معروف به حاکم نیشابوری

برگرفته از کتاب علی علیه السلام در کتاب اهل سنت تالیف مرحوم آیت الله سید محمد باقر موسوی همدانی مطلب ۱۱۳ (خوابیدن آن جناب در بستر رسول خدا صلی الله علیه وآله).

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

دلایل وجوب امام زمان (عج)
دلایل وجوب امام زمان (عج)

همه ادیان و مذاهب، عقیده دارند که یک منجی و یک دست مقتدر الهی در مقطعی از تاریخ خواهد آمد و در نجات بشر از ظلم و جور معجزه گری خواهد کرد.۱ ایمان و عقیده به ظهور حضرت مهدی عجل‌الله‌ فرجه ‌الشریف در اسلام به قدرى اصیل و ریشه‌دار و با اهمیت است که یكى […]

۲۴ مهر ۱۴۰۰
1050
بیشتر بدانید
شهادت امام حسن عسکری (ع)
شهادت امام حسن عسکری (ع)

ابومحمد حسن بن علی عسکری علیه السلام (۲۳۱ یا ۲۳۲ – ۲۶۰ ه.ق) فرزند امام هادی علیه السلام بوده و مادر ایشان را حُدَیث یا حدیثه گفته اند. ظاهرا ولادت آن حضرت  در ربیع الثانی سال ۲۳۲ در مدینه بوده است. شمایل آن حضرت احمد بن عبیدالله بن خاقان، خصوصیات ظاهری و رخسار حضرت را […]

۲۲ مهر ۱۴۰۰
3234
بیشتر بدانید
معصوم سیزدهم
معصوم سیزدهم

  فعالیت های راهبردی امام حسن عسکری علیه السلام امام حسن عسکری علیه‌السلام در مدت کوتاه امامت خویش(۲۵۴-۲۶۰ ه.ق) با سه نفر از خلفای عباسی که هریک از دیگری ستمگرتر بودند، معاصر بودند، این سه تن عبارتند از: ۱-المعتز بالله  (۲۵۲-۲۵۵ ه.ق) ۲- المهتدی بالله (۲۵۵-۲۵۶ ه.ق) ۳- المعتمد بالله (۲۵۶-۲۷۹ ه.ق)۱   اوضاع سیاسی […]

۲۱ مهر ۱۴۰۰
768
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هفت =