پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

لوح بینایی

0
(0)
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
1553

شیعیان برای الگوبرداری و تحلیل حکومت های مشروع صدر اسلام، بر دو دوره تأکید می کنند. یکی دوره مهاجرت نبوی به مدینه و تشکیل حکومت در آنجا و دیگری دوره حدوداً پنج ساله حکومت امام علی علیه السلام.

کتاب های زیادی هم در این زمینه نوشته شده است. یکی از جدیدترین کتاب ها، لوح بینایی است که با قلم استاد مصطفی دلشاد تهرانی به تحلیل حکومت امام علی علیه السلام بر اساس نهج البلاغه پرداخته است.

نویسنده کتاب، پژوهشگر تاریخ اسلام و رئیس گروه نهج‌ البلاغه دانشگاه علوم و حدیث می باشند. محققی که تاکنون آثار گوناگونی به قلمشان منتشر گشته و در حوزه مورد نظر، فردی مطلع و صاحب نظر به شمار می آیند.

محتوای کتاب

مباحث کتاب دربر گیرنده سه بخش است:

بخش اول : تحلیل تحولات عصر خلفا

بخش دوم : امام علی علیه السلام در عصر خلفا

بخش سوم : شورش بر عثمان

در پی این مباحث مقدماتی، به عصر حکومت امام علی علیه السلام و تحلیل تاریخ آن در هشت بخش پرداخته شده است:

بخش اول: بیعت با امام علی علیه السلام

بخش دوم: اصلاحات امام علی علیه السلام در حکومت

بخش سوم: مشکلات پیشاروی، مخالفت ها و مقابله ها با اصلاحات امام علی علیه السلام

بخش چهارم: فتنه جمل

بخش پنجم: استقرار امام علی علیه السلام در کوفه

بخش ششم: پیکار صفین

بخش هفتم: آشوب خوارج

بخش هشتم: پس از نهروان تا شهادت

برشی از کتاب

جایگاه نهج البلاغه

نهج البلاغه بی تردید پس از قرآن کریم گرانقدرترین و ارزشمندترین میراث فرهنگی اسلام است. این کتاب، مجموعه ای است به ابعاد وجودی یک انسان کامل. زیرا نازلات و صادرات شخصیتی است که والاترین انسان پس از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است.

نهج البلاغه شفای دردهای روحی بشر و راز هدایت اجتماعی و سیاسی است. این کتاب، منشور انسان سازی و دریچه ای به نور و راهی از مُلک تا ملکوت است.

نهج البلاغه مکتوب مبارزه با بیدادگری و زراندوزی و بت پروری و راه برپایی حدود الهی و افق ارزشه ای آرمانی است.

نهج البلاغه صحیفه ساختن فرد و جامعه و آموزگار کفرستیزی و فقرستیزی است و نه تنها راه روشن بلاغت (نهج البلاغه) که راه روشن هدایت است.

نهج البلاغه پر کننده خلأهای عمیق فکری، اجتماعی و سیاسی و پاسخگویی مسائل و مشکلات گوناگون مسلمانان و جوامع بشری در همه زمان ها و در تمام مکان ها است…

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

خاندان کلباسی
خاندان کلباسی

در ابتدای کتاب خاندان کلباسی، مقدمه‌ای نسبتا طولانی در مورد مفهوم، اهمیت و آثار صله رحم و فضیلت آن در آیات و روایات ارایه شده و عقوبت قطع رحم در دنیا و آخرت بیان شده است. آنگاه به شرح احوال و مقامات معنوی جناب مالک اشتر نخعی و اقدامات مهم ایشان در دوران خلافت خلفا […]

۸ دی ۱۴۰۰
11714
بیشتر بدانید
نفحات اللیل در شرح دعای کمیل
نفحات اللیل در شرح دعای کمیل

نفحات اللیل در شرح دعای کمیل شرح ابعاد اخلاقی، اعتقادی و عرفانی دعای کمیل است. در این اثر ابتدا به بیان اهمیت معرفت نفس و کشف حقیقت در زندگی دنیوی و اخروی انسان‌ها پرداخته شده و پس از آن فقرات مهم دعای کمیل مورد شرح و بررسی قرار گرفته است. نگارنده هر قسمت از متن […]

۴ دی ۱۴۰۰
11879
بیشتر بدانید
علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال
علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال

کتاب علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال، توصیفی از مقام علمی علامه محمد ابراهیم کلباسی یکی از فقهای قرن سیزدهم هجری قمری و انعکاس دیدگاه‌های مختلف در مورد مقام و منزلت علمی و معنوی ایشان است. در این اثر ابتدا شرح مختصری از احوال و آثار علامه که عمدتا در فقه شیعه […]

۲۸ آذر ۱۴۰۰
11965
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − سیزده =