پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

فلسفه اسلامی و شهید مطهری

0
(0)
۲۲ آذر ۱۴۰۰
1897

 

بررسی مفهوم فلسفه اسلامی در آثار شهید مطهری

نویسندگان:

سید محمدعلی دیباجی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

سید محسن اسلامی، دانشجوی فلسفه دانشگاه تهران

چکیده:

از قرن دوم هجری به مدت سه قرن نهضت ترجمه در تمدن اسلامی تحقق یافت و آثار مختلفی از زبان های گوناون ترجمه شد. در میان آثار ترجمه شده آثار فلسفی که عموماً از یونانیان یا تحت تأثیر فرهنگ یونانی بود اهمیت خاصی دارند. نظرات درباره انگیزه و علل این ترجمه ها یکسان نیست.

بعضی آن را به فال نیک گرفته و استفاده از تمدن های دیگر را نشانه زنده بودن و توانایی تمدن اسلامی دانسته اند و عده‌ای نیز توطئه‌ای را در پس این جریان ترجمه رصد کرده و آن را شوم دانسته‌اند.

از همان ایام کسانی در این آثار به تفکر نشستند و مفاهیم و تعابیر آن را به کار گرفته و پرسش‌های آن آثار را جدی شمردند و در پی پاسخگویی به آن‌ها برآمدند. از این میان، کندی پیشگام بود و سپس فارابی و ابن سینا و بعد ملاصدرا، ملاهادی سبزواری، علامه طباطبایی و شهید مطهری و شاگردان آن ها در جرگه فیلسوفان شناخته می‌شوند.

به نظر می‌رسد پرسش از هویت فلسفه اسلامی در دهه های اخیر به اشکال مختلفی مطرح شده است و سابقه دیرینی ندارد.

برخی در عین باور داشتن به فلسفه مسیحی، چیزی به عنوان فلسفه اسلامی را نمی‌پذیرند، برخی دیگر به طور کلی امکان قید خوردن به فلسفه را قبول ندارند، عده ای دیگر معتقدند اصلا در فلسفه اسلامی فیلسوفی وجود نداشته است غیر از محمد بن زکریای رازی. اما در مقابل، گروهی بر این عقیده اند که بهتر است از تعبیر فیلسوف مسلمان استفاده کنیم ودر نهایت، گروهی هم قائل به معناداری تعبیر فلسفه اسلامی هستند و به سود این ادعا استدلال می کنند. شهید مطهری از این جمله می باشد.

از نظر شهید مطهری فلسفه‌اسلامی و فلسفه‌غرب تفاوت های زیادی دارند که این تفاوت ها را در سه بخش پرسش ها، پاسخ ها و زیست – محیط می توان دسته بندی کرد.

در بخش زیست – محیط، عناصر فرهنگی خاصی از جمله قرآن، روایات، کلام اسلامی موجود می‌باشد که افق‌های ویژه ای را در برابر دیدگان فیلسوفان مسلمان گشوده‌اند.

در این راستا لازم است با تاکید بر نکاتی که شهید مطهری در مواضع مختلف درباره فلسفه اسلامی بیان داشتند الگویی را طراحی کرد تا به وسیله آن از معناداری فلسفه اسلامی دفاع شود و وجه تمایز این فلسفه با فلسفه غرب تا حدودی روشن گردد.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه علمی پژوهشی آینه معرفت، شماره ۳۳، زمستان ۱۳۹۱.

فایل PDF مقاله: بررسی مفهوم فلسفه‌اسلامی در آثار شهید مطهری

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

زیبایی ایمان
زیبایی ایمان

ایمان: ایمان مفهومی کلیدی در میان مفاهیم دین است. انسان مؤمن با انسان مسلمان تفاوت هایی دارد که خداوند بارها در قرآن به آنها اشاره کرده است. انسان مؤمن به خدواند ایمان قلبی دارد و انسان مسلمان تسلیم امر خداوند است. ایمان یک ضرورت عقلانی و زیباست که انسان کمال گرا را ارضا و اغنا […]

۹ دی ۱۴۰۰
8044
بیشتر بدانید
فلسفه اخلاق (۳)
فلسفه اخلاق (۳)

در مبحث فلسفه اخلاق (۲) و در تعریف مکاتب اخلاقی، دید گاه های مکاتب مختلف در مورد اخلاق و بطور مشخص در مورد فضیلت بیان گردید. در ادامه، تعریف دقیق تری از فضیلت از منظر همان مکاتب اخلاقی، مورد بررسی قرار می گیرد. بیان فضیلت از دیدگاه مکاتب اخلاقی: فضیلت از نظر لغوی به معنای […]

۶ دی ۱۴۰۰
9146
بیشتر بدانید
بایدها و نبایدهای فلسفه اسلامی
بایدها و نبایدهای فلسفه اسلامی

  بایدها و نبایدهای فلسفه اسلامی مبتنی بر اندیشه مقام معظم رهبری دامت برکاته نویسندگان: محمد رحمانی گورجی، دانشجوی دکترای حکمت متعالیه دانشگاه خوارزمی فاطمه مسجدی، دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه الزهرا سلام الله علیها چکیده: انقلاب اسلامی ایران به عنوان نقطه عطف تحولات فرهنگی و سیاسی در چهل سال گذشته، گامی […]

۲ دی ۱۴۰۰
6073
بیشتر بدانید
1 دیدگاه برای "

فلسفه اسلامی و شهید مطهری

" ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 12 =