پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

فرصت ها و آسیب های شیعیان کنگو

0
(0)
۱۸ مهر ۱۴۰۰
1152

فرصت ها و آسیب هایی در کنگو برای شیعیان وجود دارد که در اینجا بدان اشاره می کنیم:

۱-توان اقتصادی شیعیان مهاجر یکی از نقاط قوت جامعه شیعیان کنگو است که می تواند در خدمت امور تبلیغی قرار گیرد. سخاوت، تدین و علاقه شیعیان ثروتمند همواره یکی از استوانه های بحث تبلیغ در این کشور است و مبلغان و عالمان دینی براساس توانمندی و ارتباطات خود از این ظرفیت بهره می برند. سازوکار خاصی برای هماهنگ سازی و استمرار مساعدت ها وجود ندارد و گاه با تغییر مدیران موسسات دینی و انقطاع روابط، انباشت تجربه در این مورد حاصل نمی شود.

۲-اهتمام شیعیان مهاجر به ویژه هندی ها و پاکستانی ها و بزرگداشت شعائر و برگزاری مناسب های دینی مذهبی یکی دیگر از مهم ترین نقاط قوت جامعه شیعیان کنگو است که تاثیر مستقیمی بر نوع و سبک برگزاری مراسم بومیان به ویژه در عزاداری ها دارد، این تاثیر را به وضوح می توان در مراسم عزاداری شیعیان در جای جای کنگو مشاهده کرد.

۳-حضور همیشگی روحانیان و مبلغانی که از شبه قاره و لبنان برای تبلیغ دینی میان اردو و عرب زبان به کنگو می آیند، یکی دیگر از نقاط قوت جامعه شیعیان این کشور محسوب می شود و تلاش ها، ابتکارات، جذابیت ها و مجاهدت های این روحانیان سهم بزرگی در حفظ روحیات معنوی مهاجران شیعه دارد.

۴-شیعیان مهاجر هندی، پاکستانی و لبنانی از آن رو که دارای زبان، فرهنگ و سابقه تاریخی و اجتماعی متفاوتی هستند، ارتباط چندانی با یکدیگر ندارند.

به بیان دیگر، تفاوت زبانی، فرهنگی و تاریخی این دو گروه شیعه یک دیوار نامحسوس میان آنان کشیده است به گونه ای که در مجالس یکدیگر شرکت نمی کنند، آنان در برگزاری مناسبت های اسلامی با یکدیگر هماهنگ نیستند و تمایلی هم برای ارتباط با یکدیگر ندارند.

۵-نگاه های قومی، نژادی، ملیتی و اهتمام به مسائل داخلی باعث شده است شیعیان مهاجر استقبال یا تمایلی یرای شرکت بومیان در مساجد و مجالس خود نداشته باشند. این امر که گاهی از سوی بومیان با سوءظن هایی از نوع نگاه های نژادپرستانه تعبیر می شود، یکی از موانع جدی ارتباط میان شیعیان بومی و مهاجر است.

۶- تمامی مراسم و مجالسی که در مساجد مهاجران شیعه در کنگو برگزار می شود به صورت طبیعی به زبان هندی و عربی برگزار می گردد و این امر سبب شده است که شیعیان بومی از این مجالس بهره چندانی نداشته باشند.

۷- انگیزه اصلی حضور شیعیان مهاجر در کنگو مسائل اقتصادی است و متاسفانه این امر بر سایر حوزه های زندگی اجتماعی آنها نیز سایه افکنده و جای چندانی برای فعالیت های تبلیغی و ترویجی نگذاشته است.

۸- با وجود حضور میدانی شیعیان مهاجر در کنگو، بیشترین سهم تبلیغ تشیع در میان بومیان از آن فعالیت های جمهوری اسلامی است. انقلاب اسلامی ایران، زمینه گسترده ای را برای شناخت مکتب تشیع در جهان، به ویژه آفریقا ایجاد نمود. پس از انقلاب اسلامی برخی از علاقه مندان به انقلاب و شخصیت امام راحل رحمت الله علیه از کنگو خود را به ایران اسلامی رساندند تا با حقیقت مکتب اهل بیت علیهم السلام آشنا شوند، در این برهه حساس حوزه های علمیه و تشکیلات تبلیغی جهان شیعه خود را در مقابل موجی از انتظارات و توقعات دیدند که از قبل برای آن آماده نشده بودند.

۹-یکی دیگر از چالش ها و آسیب های جدی، کمبود منابع آموزشی در معدود مراکز آموزشی شیعیان، به ویژه در مدارس رسمی تحت قانون آموزش کشوری است. برخی از مراکز مانند موسسه فرهنگی نور مبین که رسالت خود را تدوین و آماده سازی متون و نرم افزارهای آموزشی در سطح بین الملل و مدارس عصری اعلام کرده، تلاش های خوبی انجام داده است، اما تا نقطه مطلوب فاصله بسیاری دارد.

۱۰-این یک واقعیت است که بیشترقریب به اتفاق مستبصرین [بینا دل شوندگان] نسل اول در آفریقا، افراد باسواد، تحصیل کرده و برخوردار از آموزش های عمومی  و اغلب سطح عالی هستند، که در سایه روحیه حقیقت طلب و جست وجوگر با مکتب اهل بیت علیهم السلام آشنا و پیوند یافته اند. پس از  گذشت سال ها و تولد فرزندان نسل اول نوشیعیان، اکنون شاهد نسلی از شیعیان هستیم که خطر ضعف در تحصیلات و آموزش ابتدایی در مورد آنها جدی است. این امر زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که تلاشی جدی برای سامان دهی، تقویت و توسعه مدارس ابتدایی با تمرکز بر آموزش های اهل بیتی انجام نشود. عدم توجه به آموزش ابتدایی کودکان شیعه در آفریقا می تواند تمامی مجاهدت ها و هزینه های مادی و معنوی در این مسیر را بی ثمر سازد.

۱۱-عدم تناسب آموزش های مراکز آموزش رسمی اسلامی و شیعی در کل آفریقا به ویژه در کنگو با نیازهای منطقه ای یکی از جدی ترین آسیب های شیعیان در این قاره و کشور است، از این رو دانش آموختگان پس از فراغت از تحصیل با بحران معیشت و از آن مهم تر با بحران هویت روبه رو می شوند. در مصاحبه های صورت گرفته مهم ترین دغدغه فراگیران در شرف فارغ التحصیلی مراکز آموزشی شیعه، مساله معیشت بیان شده است.

۱۲-آموزش قرآنی در آفریقا اهمیت بسیاری دارد، لذا بخشی از مسلمانان و شیعیان کنگوله معتقدند تحصیل فرزندانشان در مدارسی عصری مسیحی آنها را به ارتداد سوق می دهد، بنابراین ، فرزندان خود را به مدارس عصری نمی فرستند و آموزش آنها را از طریق مدارس قرآنی پیگیری می کنند. با وجود این متاسفانه یکی از آسیب های جدی آموزش های شیعیان در کنگو ضعف در زمینه قرآن است.

۱۳-انتقال مشکلات و مباحث خاص داخلی (ایرانی، لبنانی و هندی) توسط مبلغان، مدیران و اساتید یکی دیگر از آسیب های جوامع شیعی در کنگو است.

۱۴-یکی از بهترین تجربیات ترویجی و تبلیغی در کنگو آموزش های کوتاه مدت معارفی است. این روش آموزشی به دلایلی همچون کم هزینه و زودبازده بودن، عدم ایجاد توقع، تمرکز بر افراد علاقه مند بسیار تجربه خوب و مفیدی بوده است، به ویژه اینکه تبعاتی همچون بیکاری و بحران های بعد از فراغت از تحصیل را ندارد.   

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

منبع: شیعه در آفریقا، تالیف سیداحمد سیدمرادی (با اندکی تصرف).

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

شیعیان نامیبیا
شیعیان نامیبیا

نامیبیا کشوری در جنوب غرب آفریقا، از شمال به آنگولا، از شمال شرق به زامبیا و زیمبابوه، از شرق به بوتسوانا، از جنوب شرقی و جنوب به آفریقای جنوبی و از غرب به اقیانوس اطلس محدود است. این کشور ۸۲۴/۲۶۹ کیلومتر وسعت دارد و براساس برآورد ۲۰۰۹م. جمعیت آن ۲/۰۶۳/۰۰۰ نفر است. بیشتر جمعیت این […]

۲۴ مهر ۱۴۰۰
849
بیشتر بدانید
شیعیان آفریقای جنوبی
شیعیان آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی، جنوبی ترین کشور در قاره آفریقا، از شمال به کشورهای نامیبیا، بوتسوانا و زیمباوه، از شرق به موزامبیک و سوازیلند، از جنوب به اقیانوس هند و از غرب به اقیانوس اطلس محدود است. این کشور ۱/۲۱۹/۰۹۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در قانون اساسی آن یازده زبان انگلیسی، زولو، آفریکانس و … به […]

۲۱ مهر ۱۴۰۰
3699
بیشتر بدانید
شیعیان کامرون
شیعیان کامرون

جمهوری کامرون در غرب آفریقا، از شمال و شمال غربی به نیجریه، از شمال شرقی به چاد، از شرق به آفریقای مرکزی، از جنوب به کنگوبرازاویل، گابن و گینه استوایی و از غرب به خلیج گینه در اقیانوس اطلس محدود می شود. جمعیت این کشور بنابر تخمین سازمان ملل متحد، در ۲۰۱۷م. حدود ۲۴/۰۵۳/۰۰۰ نفر […]

۱۹ مهر ۱۴۰۰
2283
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =