پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

فردوسی در بیانات رهبری

5
(2)
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
5260

«خوشبختانه ادبیات سلف ما همه ‌اش در جهت ارزش های الهی و اسلامی است؛ از جمله همین شاهنامه که شما به آن اشاره کردید.

اول انقلاب عده ای از مردم بااخلاص بی‌‌اطلاع رفته بودند قبر فردوسی را در طوس خراب کنند!

وقتی من مطلع شدم، چیزی نوشتم و فورا به مشهد فرستادم؛ که آن را بردند و بالای قبر فردوسی نصب کردند؛ نمی‌‌دانم الان هم هست یا نه. بچه‌‌هایی که به آنجا می‌‌رفتند، چشمشان که به شهادت بنده می ‌افتد، لطف می‌کردند و می‌‌پذیرفتند و دیگر کاری به کار فردوسی نداشتند!

حقیقت قضیه این است که فردوسی یک حکیم است؛ تعارف که نکردیم به فردوسی، حکیم گفتیم. الان چند صد سال است که دارند به فردوسی، حکیم می‌‌گویند. حکمت فردوسی چیست؟ حکمت الهیِ اسلامی.

شما خیال نکنید که در حکمت فردوسی، یک ذره حکمت زرتشتی وجود دارد. فردوسی آن وقتی که از اسفندیار تعریف می ‌کند، روی دینداری او تکیه می‌کند.

می‌‌دانید که اسفندیار یک فرد متعصب مذهبی مبلغ دین بوده که سعی کرده پاکدینی را در همه جای ایران گسترش بدهد.

تیپ اسفندیار، تیپ حزب ‌اللهی ‌های امروز خودمان است؛ آدم خیلی شجاع و نترس و دینی بوده است.

حاضر بوده است برای حفظ اصولی که به آن معتقد بوده و رعایت می‌ کرده، خطر بکند و از هفت ‌خان بگذرد و حتی با رستم دست و پنجه نرم کند.

وقتی شما شاهنامه را مطالعه می‌کنید، می‌بینید که فردوسی روی این جنبه‌  دینداری و طهارت اخلاقی اسفندیار تکیه می‌کند.

با این ‌که فردوسی اصلا بنا ندارد از هیچ یک از آن پادشاهان بدگویی کند، اما شما ببینید گشتاسب در شاهنامه چه چهره‌ ای دارد، اسفندیار چه چهره‌ ای دارد.

اینها پدر و پسر هستند. فردوسی بر اساس معیارهای اسلامی، به فضیلت‌ها توجه دارد؛ در حالی که بر طبق معیارهای سلطنتی و پادشاهی، در نزاع بین گشتاسب و اسفندیار، حق با شاه است.

«به نیروی یزدان و فرمان شاه» یعنی چه؟ یعنی هرچه شاه گفت، همان درست است؛ یعنی حق با گشتاسب است.

اما اگر شما به شاهنامه نگاه کنید، می‌بینید که در نزاع بین اسفندیار و گشتاسب، حق با اسفندیار است؛ یعنی اسفندیار یک حکیم الهی است».

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

تحریم اقتصادی، محاصره اقتصادی
تحریم اقتصادی، محاصره اقتصادی

  بیانات رهبری درباره محاصره اقتصادی تحریم اقتصادی, محاصره اقتصادی: ( ۱۹ / ۱۰ / ۱۳۹۲) «امروز شما ملاحظه می‌كنید دشمنان ما – كه البته همیشه ملت ایران را بد شناختند و نشناختند. همیشه دچار این اشتباه بودند، الان هم همین اشتباه را دارند می‌كنند؛ ملت ما را نمی‌شناسند، كشور ما را نمی‌شناسند – خیال می‌كنند […]

۱ خرداد ۱۴۰۱
6393
بیشتر بدانید
دیدگاه ‎اصحاب ‎علم ‎‎درباره‎‎ ملاصدرا
دیدگاه ‎اصحاب ‎علم ‎‎درباره‎‎ ملاصدرا

  امام خمینی: امام در شرح چهل حدیث، ملاصدرا را فخر شیعه معرفی می‌کند و او را چنین لقب می‌دهد: «و جناب محقق فلاسفه و فخر طایفه حقه، صدر المتالهین، رضوان اللّه علیه». آیت الله سید احمد فهری در مقدمه ترجمه شرح دعای سحر امام خمینی  درباره حساسیت امام نسبت به ملاصدرا می‌نویسد: «امام خمینی از […]

۱ خرداد ۱۴۰۱
5942
بیشتر بدانید
پیروزی فلسطین
پیروزی فلسطین

بیانات رهبری درباره پیروزی فلسطین: (۳۱ / ۰۲ / ۱۴۰۰ ) «سلام بر فلسطین مقتدر و مظلوم؛ سلام بر جوانان شجاع و غیور فلسطین، سلام بر غزه‌ قهرمان و مقاوم، سلام بر حماس و جهاد و همه‌ گروه‌های جهادی و سیاسی فلسطین. خداوند عزیز و قدیر را برای نصرت و عزتی که به مجاهدان فلسطینی […]

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
4958
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − شش =