پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

غزه نماد مقاومت فلسطین

0
(0)
۲۹ دی ۱۴۰۰
1054

مقاومت فلسطین:

باریکه ۳۶۰ کیلومتر مربعی غزه در سال ۲۰۰۵ میلادی و پس از ۳۸ سال تحملِ اشغالِ توأمِ با مبارزه و مجاهدت و مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست، توانست اشغالگران را از غزه اخراج کند.

این مهم در حالی رخ داد که در سال ۱۹۶۷ میلادی رژیم صهیونیستی این منطقه را که تحت کنترل دولت مصر بود؛ طی نیم ساعت با شکست ارتش عربی مصر، اشغال کرده بود.

رژیم صهیونیستی اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی برای شکست حماس به غزه حمله کرد؛ ولی بعد از ۲۲ روز جنگ و خونریزی ناچار به آتش بس شد.

پایان این جنگ که با حماسه مقاومت فلسطینیان همراه بود روز غزه نام گرفت.

این رژیم باور داشت طی یک دوره کوتاه ۷ تا ۱۰ روزه می‌تواند جریان مقاومت را از بین ببرد یا آن که آن را تا حد زیادی تضعیف کند به طوری‌که توانایی مخالفت با طرح‌های اسرائیلی، آمریکایی را نداشته باشد اما پس از ۲۲ روز مفتضحانه از نوار غزه مجبور به عقب نشینی شد.

در این جنگ نابرابر، بیش از ۱۴۵۰ فلسطینی به شهادت رسیدند و بیش از ۵ هزار نفر نیز زخمی شدند. ولی با مقاومت توانستند دشمن را از خاک غزه بیرون کنند .

در واقع با آزاد سازی غزه از اشغال، امید برای آزاد سازی بخش های دیگر سرزمین در اشغال فلسطین، افزایش یافت.

در واقع این حمله نخستین جنگی بود که مقاومین فلسطین به تنهایی در مقابل ماشین جنگی رژیم صهیونیستی قرار می گرفتند.

در جنگ های گذشته، اسرائیل با ارتش کشورهای عربی تقابل کرده بود و بعضا برخی گروه های فلسطینی در کنار آنها با دشمن متجاوز و اشغالگر می جنگیدند.

اما در این جنگ که ۲۲ روز به درازا کشیده شد، نه تنها هیچ ارتش عربی در کنار مقاومت فلسطین قرار نداشت، بلکه رژیم های عربی در یک هماهنگی کامل با دشمن صهیونیستی، در محاصره غزه و ایجاد محدودیت برای آن مشارکت نیز داشتند.

به همین دلیل مقاومت ۲۲ روزه گروه های مقاومت غزه ( نه ارتش یک کشور) و ناکام گذاشتن اسرائیل در اهداف این جنگ، از لحاظ راهبردی بسیار حائز اهمیت است.

پس از جنگ ۲۲ روزه، صهیونیست ها بارها تلاش کرده اند تا مقاومت در غزه را به نوعی تضعیف و از بین ببرند.

لذا مجموعه ای از اقدامات را در این ارتباط تعریف کردند:

۱- محاصره همه جانبه با هدف فروپاشی اجتماعی غزه و قرار دادن مردم غزه در مقابل محور مقاومت.

۲- تغییر نگاه حمایتی رژیم های عربی به مقاومت از طریق روند آشکار سازی روابط عربی – اسرائیلی.

۳- فعال سازی جریان سازش فلسطینی به رهبری ساف علیه مقاومت درغزه.

۴- محدود سازی فعالیت های سیاسی و فرهنگی مقاومت غزه در کشورهای اسلامی.

۵- تروریستی معرفی کردن مقاومت غزه مانند آنچه که رژیم سعودی پس از صدور دستور العمل دونالد ترامپ در ریاض انجام داد.

۶- ترور رهبران مقاومت در غزه و کشورهای دیگر.

۷-  ترور و بازداشت شخصیت های مقاومت در کرانه باختری رود اردن.

۸- حملات متعدد موشکی، توپخانه ای و بمباران به غزه با هدف تشدید ویرانی ها و گسترش مشکلات و معضلات معیشتی و…

از جمله اقداماتی است که رژیم صهیونیستی و رژیم های خائن منطقه و البته جریان خائن فلسطینی به رهبری محمود عباس علیه غزه انجام داده اند.

اما در همه این سال ها مقاومت در غزه ایستادگی کرده است و مردم غزه نعمت بزرگ رهایی وطن از اشغال را با حمایت از مقاومین غزه شکرگزار بوده اند و همین همراهی مردم با مقاومت و به نوعی این همانی مقاومت و مردم در کنار حمایت هایی که از حلقه های دیگر مقاومت و خصوصا ایران به عنوان رهبری جبهه مقاومت دریافت کرده، در حال حاضر در معادله درگیری به مرحله ای از قدرت رسیده است که نوعی توازن وحشت و بازدارندگی را با رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است.

این که مقاومت در غزه خود را نسبت به تحولات در دیگر حوزه های مقاومت مانندِ لبنان، عراق، سوریه، یمن و حتی در ارتباط با انتقام سخت ازامریکا به دلیل ترور فرماندهان بزرگ محور مقاومت متعهد و مسئول می داند،  پاسخ درستی به این سوال است که چرا غزه به عنوان نماد مقاومت مطرح شده است.

بر این اساس شایسته است که این روز از طرف همه جوامعی که به نوعی متأثر از سلطه جریان صهیونیستی هستند؛ گرامی داشته شود.

چرا که این روز در واقع طلیعه ای برای آزادی فلسطین از نحر تا بحر است.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

روز جهانی محیط زیست
روز جهانی محیط زیست

هر سال روز ۱۶ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه: تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد، در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این […]

۱۵ خرداد ۱۴۰۱
10280
بیشتر بدانید
قیام ۱۵ خرداد
قیام ۱۵ خرداد

بی‌ تردید هیچ دگرگونی و انقلابی بی ‎ریشه و علت پدید نمی‌ ‎آید و بستر ها و عواملی در شکل گیری آن موثر است. قیام ۱۵ خرداد نیز جنبشی ماندگار و اثر گذار است و نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌ رود. این قیام، سر آغاز تحولات و دگرگونی‌ های شگفت‌ […]

۱۴ خرداد ۱۴۰۱
9327
بیشتر بدانید
رحلت امام خمینی
رحلت امام خمینی

۱۴ ‌خرداد‌ ماه سال ۱۳۶۸ ه.ش یکی از تلخ‌ ترین و غمبارترین روزهای تاریخ ایران به شمار می‌ رود، روزی که بت شکن قرن و ابراهیم زمان از میان ملت ایران پر کشید. سید روح‌ الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در ۱۴ خرداد سال […]

۱۳ خرداد ۱۴۰۱
7719
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + شانزده =