پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

روز بازگشت به فطرت

0
(0)
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
5102
 

عید فطر:

جابر از امام باقر علیه‌السلام روایت کرده‏ که آن حضرت فرمودند: «قَالَ النَّبِی صلّى اللَّه علیه و آله: إِذَا کَانَ أَوَّلُ یوْمٍ مِنْ شَوَّالٍ نَادَى مُنَادٍ: یا أَیهَا الْمُۆْمِنُونَ اغْدُوا إِلَى جَوَائِزِکُمْ ثُمَّ قَالَ: یا جَابِرُ جَوَائِزُ اللَّهِ لَیسَتْ کَجَوَائِزِ هَۆُلَاءِ الْمُلُوکِ ثُمَّ قَالَ: هُوَ یوْمُ الْجَوَائِز؛
رسول خدا صلى‌اللَّه‌علیه وآله وسلم فرمودند: چون روز اول شوال فرا مى‌رسد منادیى ندا مى‌کند: اى مومنان در این صبحگاه بشتابید براى جوایزتان(که به پاداش عبادات رمضان می‏دهند)؛ سپس فرمودند: اى جابر جوایز خداوند متعال که مانند جوایز این پادشاهان نیست.آن‌گاه فرمودند: امروز روز جایزه است».۱

عید چیست؟

«عید» در لغت از ماده «عود» به معنی بازگشت است! لذا روزهایی را که مشکلات قوم و جمعیتی برطرف می‌شود و به پیروزی‌ها و راحتی‌های نخستین باز می‌گردند، عید می‌نامند.

مانند عید فطر و قربان به مناسبت این که در پرتو اطاعت یک ماهه رمضان یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاکی فطری نخستین به روح و جان، باز می‌گردد، و آلودگی‌هایی که بر خلاف فطرت است، از میان می‎‌رود.

فلسفه اعیاد اسلامی:

چهار عید در اسلام به طور رسمى وجود دارد که عبارت‏‌اند از: عیدقربان، عیدغدیر، عیدجمعه و عیدفطر.

عید قربان جشن ایثار و فداکارى است، و مسلمان در این رابطه به خویشتن بازمی‌گردد که آیا به باطن و ماهیت چنین عیدى ‏رسیده است ‏یا نه! آن گونه که ابراهیم خلیل علیه‌السلام قهرمان توحید شد، و حسین بن‏ على علیه‌السلام آن را درکربلا تکمیل کرد.

عید غدیر جشن ولایت و امامت است و انسان مسلمان‏ با ژرف ‏اندیشى به خویشتن می‌نگرد که آیا انتخاب او در مسئله بسیار مهم رهبرى، صحیح بوده است‏ یا نه؟

که در بینش اسلام ناب، مسئله بسیارعمیقى است، و از ارکان‏ زیربنایى نظام اسلام است، که اگر او نباشد هیچ یک ازمفاهیم اسلام، ارزش و اصالت ‏خود را نمی‌توانند نشان دهند.

عید جمعه بازگشت ‏به خویشتن است که نقش اساسى در پیشبرد اهداف، و وصول به مقصود دارد، و به راستى که برقرارى اتحاد و یک‌‏رنگى وهمدلى مسلمانان، وسیع‌ترین و ژرف‌ترین برکات را براى آنها به ارمغان خواهد آورد.

عید فطر

 
ضرورت عید فطر:

ولى آیا می‌دانید که اگر عید فطرت و خودسازى نباشد، عیدهاى دیگر تکمیل نخواهد شد. اگر چنین عیدى درزندگى انسان تحقق یابد همه روز، روزعید است.

چنان‏ که حضرت على علیه‌السلام فرمودند: «إِنَّمَا هُوَ عِيدٌ لِمَنْ قَبِلَ اللَّهُ صِيَامَهُ وَ شَكَرَ قِيَامَهُ ، وَ كُلُّ يَوْمٍ لَا يُعْصَى اللَّهُ فِيهِ فَهُوَ عِيدٌ؛ امروزتنها عید کسانى است که روزه آنها در پیشگاه ‏خدا پذیرفته شود، و عبادت‏هاى شبانه آنها مورد پذیرش خداوند شده باشد، و هر روزى ‏که گناه نکنى روزعید تو است».۲

امیرالمومنین علیه‌السلام این سخن را از سرچشمه وحى گرفته‏ بودند، چرا که وقتى خطبه پیامبر صلى‌اللَّه‌علیه وآله وسلم را درمسجد پیرامون فضایل ماه رمضان شنیدند، از آن حضرت پرسیدند: «بهترین کار در ماه رمضان چیست؟»

رسول خدا صلى‌اللَّه‌علیه وآله وسلم پاسخ دادند: « الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ؛  ورع و پرهیزکارى ازآن چه خداوند حرام نموده است ‏می ‏باشد؛ یعنى همان خودسازى و بازگشت ‏به فطرت پاک توحیدی».۳

روز بازگشت‏ به فطرت:

در فرهنگ اسلامى اولین روز ماه شوال به عنوان عید فطر و جشن بازگشت ‏به فطرت معین شده است، زیرا مسلمانان روزه‌‏دار در طول ماه رمضان با ارتباط‌‌هاى پى در پى با خداوند متعال و استغفار از گناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته و از تمام آلودگی‌هاى ظاهرى و باطنى که بر خلاف فطرت آنهاست، خود را پاک نموده و به فطرت واقعى خود برمی‌‏گردند .

آری روز ترک گناه و فاصله گرفتن از زشتی‌ها و پلیدی‌ها و روز غلبه بر شیاطین، روز عید است. عید فطر روز بازگشت ‏به فطرت است، این معنا را می توان از لغت «عید فطر» هم فهمید، چرا که «عید» به معناى بازگشت و «فطر» به معناى «فطرت و طبیعت‏» است .

مسلمانان در این روز در اثر یک ماه ضیافت و مهمانى خداوند به صفاى باطن دست‏ یافته و در حقیقت، شخصیت واقعى خویش را بازیافته‌‏اند.

فطرت پاک انسان در طول سال در اثر غبارهاى جهل و نادانى و غفلت ‏به انواع گناهان و معصیت‏ها مبتلا شده و از حقیقت ‏خود دور می‏ شود و در نتیجه دچار خود فراموشى و خدا فراموشى می‌گردد.

بازگشت به خویشتن:

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، انسان مسلمان در پرتو فضاى معنوى آن ماه و تلاش‏ هاى خویش به یک زندگى نوین دست می ‏یابد، که می ‏توان آن را«بازگشت به خویشتن» نامید.

در این روز گویى یک مسلمان از نو متولد می‌‏شود! چرا که طبق گفتارحضرت علی علیه‌السلام، روزه ‏داران در شب عیدفطر از تمام آلودگی ‏ها و پلیدی ‏ها پاک شده ‏اند و کمترین پاداش خود را که پاکى و پاکیزگى است دریافت نموده‌‏اند.

آن حضرت چنین می ‌فرمایند: «واعلموا عبادالله! ان ادنى ما للصائمین والصائمات ان ینادیهم ملک فى آخر یوم من شهر رمضان: ابشروا عباد الله! فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون؛ اى بندگان خدا! بدانید که کوچکترین چیزى که براى مردان و زنان روزه‌‏دار است، این است که فرشته‏اى در روز آخر ما مبارک رمضان به آنها ندا می ‏دهد: اى بندگان خدا! بشارتتان باد که (خداوند متعال) تمام گناهان گذشته شما را آمرزید! پس بنگرید که بعد از این چگونه عمل خواهید کرد».۴

شیخ مفید می‌نویسد:

«این که روز اول ماه شوال عید اهل ایمان قرار داده شده است، به خاطر این است که آنان براى قبولى اعمالشان در ماه رمضان خوشحالند و از این که خداوند متعال گناهانشان را بخشیده و بر عیب‏‌هاى آنان پرده کشیده و مژده و بشارت از طرف خداوند رسیده است که ثواب‏‌هاى بسیارى براى روزه ‏داران عطا خواهد کرد و از این که مومنین در اثر تلاش‏هاى شب و روز ماه مبارک رمضان چند مرحله به قرب الهى نزدیک شده‏‌اند، حالت ‏سرور و نشاط دارند.

در این روز غسل معین شده و این علامت پاکى از گناهان می ‏باشد! عطر زدن و بوى خوش استعمال کردن و لباس زیبا و تمیز پوشیدن و به صحرا رفتن و زیر آسمان نماز خواندن همه‏ اش علامت‏ شادى و سرور و از روى حکمت مى‌‏باشد».

ثمرات عید فطر

۱- تزکیه.

۲- مغفرت الهی در عید فطر.

۳- رضایت خداوند از مومنین.

منابع:

۱- من لا یحضره الفقیه،شیخ صدوق،ج‏۱،ح۱۴۷۸.

۲- نهج البلاغه، خطبه۴۲۰.

۳- امالی، شیخ صدوق، ج۴.

۴-همان.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

خورشید ری
خورشید ری

جناب عبدالعظیم حسنی؛ مشهور به «شاه عبدالعظیم» و «سیدالکریم» در چهارم ربیع الثانی سال ۱۷۳ق. در شهر مدینه متولد شدند. ایشان یکی از امام زادگان جلیل القدری هستند که وجودشان مایه آثار و برکات فراوانی بوده است. حضرت عبدالعظیم در شمار اصحاب امام رضا علیه‌ السلام تا امام هادی علیه‌ السلام بوده و مورد توجه […]

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
4869
بیشتر بدانید
سیدالشهدای احد
سیدالشهدای احد

حمزة بن عبدالمطلب، ملقب به اسدالله، اسد رسول الله و سید الشهدا، عموی پیامبر اکرم صلی‌ الله‌ علیه وآله وسلم و از شهدای احد است. جناب حمزه از حامیان مهم دعوت پیامبر اکرم صلی‌ الله‌ علیه وآله وسلم بود و گفته‌ اند که او حتی در زمانی که هنوز اسلام را نپذیرفته بود، از ایشان […]

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
2793
بیشتر بدانید
ویرانی قبور ائمه بقیع علیهم السلام
ویرانی قبور ائمه بقیع علیهم السلام

در هشتم شوال سال ۱۳۴۳ هجری قمری قبور ائمه بقیع علیهم السلام و نیز قبر حضرت حمزه علیه السلام در احد به دست وهابیون تخریب شد. علت و انگیزه تخریب این قبور مطهر در کتب مختلفی که بر رد عقاید ضاله وهابیت تالیف شده، بیان گردیده است. آنان اضافه بر قبور مطهر ائمه معصومین، دیگر […]

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
2990
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 8 =