پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

علامه طباطبایی از منظر بزرگان

0
(0)
۲۴ آبان ۱۳۹۹
727

امام خمینی (ره) 

« آقای طباطبایی مرد بزرگی است و حفظ ایشان با این مقام علمی لازم است». هم چنین ایشان در اوایل انقلاب خطاب به علامه طباطبایی فرموده بودند : « همجواری شما برای ما مغتنم است» .

آیت الله العظمی خامنه ای

« او مجموعه ای از معارف و فرهنگ اسلام بود ؛ فقیه بود ؛ حکیم بود ؛ آگاه از اندوخته های فلسفی شرق و غرب بود ؛ مفسر قرآن بود ؛ از علوم اسلامی ، یعنی علومی که از اسلام نشأت گرفته یا از آن تغذیه کرده است ، مطلع بود:

از اصول، از کلام ، ادبیات ، از نجوم و هیئت و ریاضیات و از برخی علوم بی نام و نشان دیگر. علامه طباطبایی در علوم رمل و جفر و اعداد و حساب و جمل و ابجد مهارت عجیبی داشت و با برخی از این علوم بسیار مانوس بود.

شخصیت او در لابه لای این دانستنی های بسیار، به کمک ریاضتی مداوم و دراز مدت پرورده، صیقل یافته و پرداخته شده بود. از کسانی بود که تنها مکتب جامعی چون اسلام می تواند امثال او را در دامان پربرکت خویش پرورش دهد.

چهره معنوی او، سیمای پرصلابت مردی بود که ایمانی استوار و عرفانی راستین را با دانشی گسترده و عمیق توام ساخته و با آمیزه شگفت وجود خویش، ثابت کرده بود که اسلام می تواند سوز درون دلسوختگان شیفته را با عقل راسخ فرزانگان فرهیخته یک جا گرد آورد.
او تلاش و جهاد بی انتها و خاموش نشدنی خود را هم به این معجون الهی درآمیخته بود.

در یکی از حساس ترین دوران های حیات اسلام و تشیع، جانانه به دفاع از حریم معنویت اسلامی و حکمت و معرفت الهی برخاسته و مفاهیم زیبای اجتماعی اسلام را از آیات کلام الهی استخراج کرده و به عرضه کامل و جامع اسلام پرداخته بود .

او که در سفره متاع ارزنده حوزه علمیه قم در شمار درخشنده ترین گوهرها بود و به آن مدرسه اسلامی پربرکت ارزش می بخشید تنها به آن حوزه محدود نشده بود و به تدریج در همه حوزه های علمی و در هم محافل اسلامی و در سطح وسیع جامعه، حضور خود را مجسم تر و برجسته تر می ساخت، معارفی که از زبان و قلم او بر صفحه دل ها و کاغذها نقش بسته بود از صدها و هزارها زبان و با صدها و هزارها بیان در همه جا منتشر می گشت و به همه کس علم و معرفت می آموخت…
…این چشمه جوشان و فیاض دانش و عرفان و تقوای اسلامی ، در راه تعلیم و تربیت شاگردانی که هر یک در عالم اسلام دانشمندی برجسته اند، توفیقی کم مانند داشته است…»

شهید مطهری

« این مرد واقعاً یکی از خدمتگزاران بسیار بزرگ اسلام است ، او به راستی مجموعه تقوا و معنویت است ، در تهذیب نفس مقامات بسیار عالی طی کرده … کتاب تفسیر المیزان ایشان یکی از بهترین تفاسیری است که برای قرآن مجید نوشته شده است…

من می توانم ادعا کنم که بهترین تفسیری است که در میان شیعه و سنی از صدر اسلام تا امروز نوشته شده است…
تفسیرالمیزان همه اش با فکر نوشته نشد ، من معتقدم که بسیاری از این مطالب از الهامات غیبی است ، کمتر مشکلی در مسائل اسلامی و دینی برایم پیش آمده که کلید حل آن را در تفسیر المیزان پیدا نکرده باشم . این مطالب را من همه‌اش را از علامه طباطبایی گرفته‌ام ، یعنی اصولاً من بیشتر مطالبی را که در کتاب‌ها و نوشته‌های خود دارم ، شاید ریشه‌هایش را از علامه طباطبایی و خصوصاً از المیزان گرفته‌ام . علامه طباطبایی خیلی شخصیت عجیبی است .

ایشان یک سبک بیان و اسلوب خاصی دارند . مطالب عالی ، عالی‌ترین مسائل و معارف را آن چنان به راحتی و در جملات کوتاه بیان می فرمایند که وصف ناشدنی است و حتی خودشان هم گاه توجه ندارند، یعنی به نظر من ایشان مطالب را در یک حالت الهام مانند می نویسد» .

آیت الله جوادی آملی

« اگر استاد علامه طباطبایی را فارابی عصر بنامیم سخنی به گزاف نگفته ایم … شهید مطهری ( با آن همه علم و فضیلت ) در مقابل علامه، به سان قطره ای بود در برابر دریا »!

آیت الله جعفر سبحانی

« از نظر علمی و فرهنگی نباید مرحوم علامه طباطبایی را یک فرد به حساب بیاوریم؛ چرا که ایشان به تنهایی خود یک امت بود… از نظر اشاعه فرهنگ اسلامی و تحکیم آن در عصر کار امتی را انجام داد ».

آیت الله ابراهیم امینی

«علامه طباطبایی از آن شخصیت هایی است که در تمام رشته های علمی، فلسفی و اسلامی تخصص و تبحر داشته، شخصیت کم نظیری در میان علمای اسلامی است.

علامه طباطبایی، تنها یک دانشمند نبود بلکه یک عالم ربانی و مهذّب و یک انسان کامل، با تقوا و با فضیلت بود ».

آیت الله خویی

«علامه طباطبایی یک مغز متفکر و انسان فوق العاده قوی و نیرومندی است…علامه طباطبایی ، خویشتن را قربانی قرآن نمود ».

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

تکریم استاد در کلام رهبری
تکریم استاد در کلام رهبری

من می خواهم در جامعه‌ ما شان تعلیم و تربیت همان شانی بشود که اسلام قرار داده است. اینی که نقل شده است که فرمود: «من علّمنی حرفاً فقد صیّرنی عبداً» -البته من نمی دانم سند این روایت چه هست و چگونه است و چقدر متقن است، اما حرف، حرف درستی است – همین است […]

۱۶ آذر ۱۴۰۰
1193
بیشتر بدانید
انتظارات رهبر از جوان دانشجو
انتظارات رهبر از جوان دانشجو

اولین فریضه‌ دانشجویی عبارت است از آرمان‌ خواهی. یک‌عده ‌ای تبلیغ می کنند و وانمود می کنند که آرمان‌ خواهی مخالف واقع‌ گرایی است؛ نه آقا، آرمان‌ خواهی مخالف محافظه‌ کاری است، نه مخالف واقع ‌گرایی. محافظه ‌کاری یعنی شما تسلیم هر واقعیتی – هرچه تلخ، هرچه بد – باشید و هیچ حرکتی از خودتان […]

۱۶ آذر ۱۴۰۰
456
بیشتر بدانید
شهید مدرس از دیدگاه بزرگان
شهید مدرس از دیدگاه بزرگان

شهید مدرس از نگاه بزرگان : امام خمینی : در واقع شهید بزرگ ما، مرحوم مدرس، ـ که القاب برای او کوتاه و کوچک است ـ ستاره درخشانی بود بر تارک کشوری که از ظلم وجور رضاشاهی تاریک می نمود و تا کسی آن زمان را درک نکرده باشد، ارزش این شخصیت عالی مقام را […]

۱۰ آذر ۱۴۰۰
1222
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + سیزده =