پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

عبرت‌های عاشورا

0
(0)
۱۰ شهریور ۱۴۰۰
2121

عبرت‌های عاشورا در کلام رهبر انقلاب

عاشورا، یک درس و یک عبرت

هیچ وقت نباید امت اسلامی و جامعه‌ اسلامی ماجرای عاشورا را به عنوان یک درس، به عنوان یک عبرت، به عنوان یک پرچم هدایت از نظر دور بدارد. قطعاً اسلام، زنده‌ به عاشورا و به حسین‌بن‌علی علیه‌السلام است. همان‌طور که فرمود: «و انا من حسین»؛ بنابراین معنا، یعنی دین من، ادامه‌ راه من، به وسیله‌ حسین علیه‌السلام است. اگر حادثه‌ عاشورا نبود، اگر این فداکاری عظیم در تاریخ اسلام پیش نمی‌آمد، این تجربه، این درس عملی، به امت اسلامی داده نمی‌شد و یقینا اسلام دچار انحرافی می‌شد از قبیل آنچه که ادیان قبل از اسلام دچار آن شدند و چیزی از حقیقت اسلام، از نورانیت اسلام باقی نمی‌ماند. عظمت عاشورا به این است.

البته مصیبت در عاشورا سنگین است، خسارت بزرگ است، جان کسی مثل حسین‌بن‌علی علیه‌السلام به همه آسمان و زمین می‌ارزد، جان‌های پاک و طیب و طاهر آن اصحاب، آن جوانان، آن اهل‌بیت، قابل مقایسه‌ با جان هیچ کسْ دیگر نیست؛ اینها در این میدان به خاک و خون غلتیدند، فداکاری کردند، فدا شدند، حرم معزز پیغمبر و امیرالمؤمنین به اسارت افتادند؛ این حوادث خیلی سنگین است، خیلی تلخ است، خیلی سخت است، اما آنچه که بر تحمل این حوادث تلخ و سخت مترتب شد، آنچنان بزرگ است، آنچنان باعظمت و ماندگار است که تحمل این حوادث سخت را بر کسی مثل حسین‌بن‌علی علیه‌السلام و یاران او و خانواده‌ او آسان می‌کند.

این را بزرگان نقل کرده‌اند، مرحوم حاج میرزا جواد آقای ملکی رضوان الله علیه در مراقبات – که حرف ایشان سند است، حجت است – تأکید می‌کنند که در روز عاشورا هرچه مصیبت‌ها سنگین‌تر می‌شد، چهره‌ حسین‌بن‌علی علیه‌السلام برافروخته‌تر، آثار شکفتگی در آن بزرگوار بیشتر آشکار می‌شد. این حقایق پرمغز، پر راز و رمز، اینها باید دائماً در مقابل چشم ما باشد.

۱۳۹۱/۰۹/۰۱

عاشورا، عبرت بزرگ

ماجرای امام حسین جدای از یک درس، یک عبرت است. درس آن است که به ما می‌گوید: این بزرگوار، آن‌طور عمل کرد. ما هم باید آن‌گونه عمل کنیم. امام حسین علیه‌‌السلام درس بزرگی به همه‌ بشریت داده که خیلی با عظمت و در جای خود محفوظ است. اما غیر از درس، چیز دیگری وجود دارد و آن عبرت است. عبرت آن است که انسان نگاه کند و ببیند چطور شد حسین‌بن‌علی علیه‌السلام – همان کودکی که جلوِ چشم مردم، آن همه موردِ تجلیلِ پیغمبر بود و پیغمبر درباره او فرموده بود: «سید شباب اهل الجنه»؛ سرور جوانان بهشت – بعد از گذشت نیم قرن از زمان پیغمبر، با آن وضعِ فجیع کشته شد؟!

چطور شد که این امت، حسین‌بن‌علی را جلوِ چشم کسانی از همان نسلی که دیده بودند که او بر دوش پیغمبر سوار می‌شد و این حرف‌ها را از زبان پیغمبر درباره‌ او شنیده بودند، با آن وضع فجیع کشتند؟! این، عبرت است. مگر شوخی بود که دختران پیغمبر را مثل دخترانِ سرزمین‌هایِ فتح شده غیر اسلامی، بیاورند جلوِ چشم مردم کوچه و بازار بگردانند و به کسی مثل زینب سلام‌الله‌علیها اهانت کنند؟! چطور شد که کار به این‌جا رسید؟ این، همان عبرت است و از درس بالاتر است. این، نگاه به اعماق و ریزه‌کاری‌های تاریخ و حوادث است.

۱۳۷۳/۱۰/۱۵

 

عبرت های عاشورا

عبرت های عاشورا

عاشورا، عبرت عجیب تاریخ

لُبّ و جوهر حادثه عاشورا این است که در دنیایی که همه جای آن را ظلمت و فساد و ستم گرفته بود، حسین‏‌بن‏‌علی علیه‏‌السلام برای نجات اسلام قیام کرد و در این دنیای بزرگ، هیچ‏کس به او کمک نکرد! حتی دوستان آن بزرگوار، یعنی کسانی که هر یک می‌‏توانستند جمعیتی را به این میدان و به مبارزه با یزید بکشانند، هر کدام با عذری، از میدان خارج شدند و گریختند! ابن‌‏عباس یک‏‌طور؛ عبدالله‌ه‏‌بن‏‌جعفر یک‏‌طور؛ عبدالله‌‏‌بن‏‌زبیر یک‏‌طور؛ بزرگان باقی‏مانده از صحابه و تابعین یک‌‏طور… شخصیت‌های معروف و نام و نشان‏‌دار و کسانی که می‌‏توانستند تأثیری بگذارند و میدان مبارزه را گرم کنند، هر کدام یک‏‌طور از میدان خارج شدند.

این، در حالی بود که هنگام حرف زدن، همه از دفاع از اسلام می‏‌گفتند. اما وقتی نوبت عمل رسید و دیدند که دستگاه یزید، دستگاه خشنی است؛ رحم نمی‏‌کند و تصمیم بر شدت عمل دارد، هرکدام از گوشه‏‌ای فرار کردند و امام حسین علیه‌السلام را در صحنه تنها گذاشتند. حتی برای این‏که کار خودشان را توجیه کنند، خدمت حسین‌‏بن‏‌علی علیه‌‏السلام آمدند و به آن بزرگوار اصرار کردند که «آقا، شما هم قیام نکنید! به جنگ با یزید نروید!»

این، یک عبرت عجیب در تاریخ است. آن‏جا که بزرگان می‌‏ترسند، آن‏جا که دشمن چهره بسیار خشنی را از خود نشان می‏‌دهد، آن‏جا که همه احساس می‏‌کنند اگر وارد میدان شوند، میدان، گریبان‌ه‏ای آنها را در خود خواهد گرفت؛ آن‏جاست که جوهرها و باطن افراد شناخته می‏‌شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

سبک‌زندگی حضرت‌زهرا(۵)
سبک‌زندگی حضرت‌زهرا(۵)

به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ کبری فاطمه زهرا(س) مجموعه بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» منتشر شده است. فصل پنجم. الگوی زن مسلمان‌ایرانی/فاطمه‌زهرا زنی که اسلام می خواهد بسازد فاطمه‌زهرا الگویی همه جانبه: «اسلام، فاطمه […]

۱۶ دی ۱۴۰۰
29970
بیشتر بدانید
رمزگشایی از فدک
رمزگشایی از فدک

  آیت الله خامنه ای حفظه الله «هارون یک خلیفه‌ی سیاست مدار و بسیار با ذکاوتی بود. یکی از کارهایی که هارون کرد این بود که خودش بلند شد رفت مکه … یکی از حرف هایی که آنجا با موسی بن جعفر علیه السلام می زند، این است که می‌گوید شما بنی هاشم از فدک […]

۱۵ دی ۱۴۰۰
4862
بیشتر بدانید
سبک‌زندگی حضرت‌زهرا(۴)
سبک‌زندگی حضرت‌زهرا(۴)

به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ کبری فاطمه زهرا(س) مجموعه بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» منتشر شده است. فصل چهارم. ام ابیها/ حضرت زهرا سلام‌الله علیها به‌عنوان دختر و مادر خدمت به […]

۱۵ دی ۱۴۰۰
3729
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =