پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

شهیدان علم

0
(0)
۱۷ آذر ۱۴۰۰
3100

روز دانشجو، در ایران به ۱۶ آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ه.ش (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

با توجه به مرجع بودن دانشجویان برای عموم و به تبع آن مهم بودن جایگاه آنها، لازم است یک دانشجوی حاضر و فعال در دانشگاه، ضمن شناخت موقعیت، جایگاه و میزان اثربخشی خود، برای  قرار گرفتن در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی و هم طراز شدن با مولفه های مورد تایید امام و مقام معظم رهبری، مشخصه های انقلابی را داشته باشد.

امروزه در هر نظامی، دانشگاه محلی برای تولید علم و نوآوری است. تولید علم یعنی پیمودن راه هایی که دیگران نرفته اند دست یابی به آنچه تاکنون بشر به آن دست نیافته است و کشف ناشناخته های فراوان موجود.

از دیدگاه رهبر انقلاب یکی از وظایف دانشگاه ها، نواندیشی علمی و تبدیل آن به انگیزه ای عام و مطالبه ای عمومی است. لازمه این معنا، اهمیت دادن به علم است. مقدمات، برنامه ریزی و اهتمام شدید به بهره بردن از وقت وامکانات دانشگاه، موجب می شود تولید علم، از شعار و آرمان به درآید و صورت عمل به خود پذیرد.

دغدغه اصلی اساتید و دانشجویان و بیش از آن‌ها مسئولان باید تولید علم نافع باشد. باید رفع نیازهای کشور و قطع وابستگی به بیگانگان مهم‌ترین اولویت همه قرار بگیرد. در واقع تولید علم باید مفید و سودمند باشد و گرهی از مشکلات کشور باز کند.

با توجه به همین نکته است که دشمنان اسلام و انقلاب در کمین دانشجویانِ دانشمند این کشور نشسته اند. عده ای را با وعده های رنگارنگ تشویق به ترک کشور کرده و در خدمت سرزمین های بیگانه می گیرند و آنهایی را که نمی توانند تطمیع کنند، تهدید کرده، در لیست سیاه خود قرار می دهند تا در فرصت مناسب به حذف آنها بپردازند.

شهید محسن فخری زاده:

فخری زاده از جمله این دانشمندان ست، نام فخری‌زاده تحت عنوان دانشمند ارشد وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و رئیس پیشین مرکز تحقیقاتی فیزیک (PHRC) در تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۰۷ میلادی، در فهرست تحریم شدگان ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت.نام ایشان به عنوان یکی از ۵ شخصیت ایرانی در فهرست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان از سوی نشریه آمریکایی فارین پالیسی منتشر شده است.

محسن فخری‌زاده تنها دانشمند هسته‌ای ایرانی است که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نام او را مستقیما در شوی تبلیغاتی علیه برنامه هسته ‌ای ایران به زبان آورد و مدعی شد روی برنامه تسلیحات اتمی کار می‌کرده است. منابع غربی القابی مانند اوپنهایمر ایران، عبدالقدیرخان ایران یا پدر برنامه هسته‌ای ایران را به محسن فخری‌زاده داده‌اند.

 

شهید مصطفی احمدی روشن:

از دیگر دانشمندان شهید کشورمان شهید احمدی روشن بود. مصطفی در ۱۷ شهریور ۱۳۵۸ متولد شد. در سال ۱۳۷۷ در رشته مهندسی شیمی وارد دانشگاه صنعتی شریف می شود. از بسیجیان فعال بود و در دوران دانشجویی به عنوان معاون فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف فعالیت می کرد.

ولایت مدار و از شاگردان آیت الله خوشوقت، استاد اخلاق تهران بود. در سال ۱۳۸۱ در رشته مهندسی شیمی موفق به دریافت مدرک کارشناسی شد. به گفته همسر شهید، ایشان جزء ۵-۶ نفری بود که اولین بار توانسته بودند غنی سازی را انجام دهند.

وی هنگام شهادت، معاون بازرگانی سایت نطنز بود. شهید احمدی روشن، صبح چهارشنبه ۲۱ دی ماه ۹۰، بر اثر انفجار بمبی مغناطیسی در خودروی خود در میدان کتابی، به دست عوامل استکبار به شهادت رسید.

شهید مجید شهریاری:

شهریاری از جمله دانشمندان شهید ایران اسلامی ست. شهید مجید شهریاری در سال ۱۳۴۵ در زنجان متولد شد. ایشان  پس از فراغت از تحصیلی در دانشگاه امیرکبیر به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول به کار شد.

شهید شهریاری از سال ۸۳ تا زمان شهادت نماینده دانشگاه شهیدبهشتی در امور اجرایی همکاری با سازمان انرژی هسته‌ای بود. وی همچنین عضویت در انجمن هسته‌ ای ایران، مدیریت گروه کاربرد پرتوها، عضویت در شورای آزمایشگاه و شورای فناوری دانشگاه، عضویت در کمیته تخصصی فنی و مهندسی هیات ممیزه، مشاور جمهوری اسلامی ایران در پروژه سزامی و برگزاری چهار کمیته علمی و کارگاه آموزش را در پرونده اجرایی خود داشت.

سرانجام این دانشمند فرزانه و استاد فیزیک هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی ایران در تاریخ ۸ آذر ۱۳۸۹ توسط رژیم صهیونیستی و باهمکاری اطلاعاتی منافقین در یک عملیات تروریستی به درجه رفیع شهادت نائل شد.

شهید مسعود علی محمدیک

علی محمدی دیگر شهید دانشمند کشور ماست. ایشان ۳شهریور۱۳۳۸ در تهران(کن) متولد شد. مدرک کارشناسی ارشد را در سال ۱۳۶۷ و دکترای فیزیک با گرایش ذرات بنیادی را در سال ۱۳۷۱از دانشگاه صنعتی شریف، کسب کرد.

او از دانشجویان نخستین دوره دکترای فیزیک در داخل ایران بود و نخستین کسی بود که در ایران دکترای خود را در فیزیک دریافت.  وی عضو هیئت علمی و از اعضای اصلی دانشگاه تهران به شمار می آمد.وی همچنین به عنوان استاد راهنما و مشاور در پروژه های پایان نامه های مرتبط با علوم فیزیکی، به فعالیت مشغول بود.

از جمله درس های ارایه شده توسط وی می توان به مکانیک کوانتومی و الکترومغناطیس، مکانیک آماری، ذرات بنیادی و نظریه میدان های کوانتمی اشاره کرد.

علی محمدی، یکی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی در سال ۸۶ بود و در پژوهش های بنیادی رتبه دوم را کسب کرد. ایشان در صبح روز ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸ در اثر انفجار بمبی که در موتورسیکلت جاسازی شده بود و به فاصله یک متر از درب ورودی منزل وی به یک درخت بسته شده بود، در قیطریه تهران، به لقای معبود شتافت.

ترور چهره های علمی و انقلابیِ دلسوز اسلام و انقلاب به سال های اخیر و شهدای هسته ای خلاصه نمی شود.

شهید مرتضی مطهری:

مطهری از چهره های برجسته علمی_انقلابی ست که دشمنان آگاه سازی ها و فعالیت های سودمند ایشان را تاب نیاوردند. وی در ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ متولد شد.

در سن دوازده سالگی به حوزه علميه مشهد عزيمت كرد و به تحصيل مقدمات علوم اسلامی مشغول شد. در سال ۱۳۱۶ علی‌رغم مبارزه شديد رضاخان با روحانيت، براي تکميل تحصيلات خود عازم حوزه علميه قم شد. که در این زمان  از محضر مرحوم آيت‌الله العظمی بروجردی،حضرت امام خمينی و مرحوم علامه سيدمحمد حسين طباطبائی بهره گرفت.

انديشه‌های متفكر شهيد استاد مرتضی مطهری همواره به عنوان اسلام‌شناسی آگاه، عالمی زمان شناس، دانشمندی دردآشنا و فيلسوفی توانا مورد علاقه فرهيختگان و جوانان فكور بوده و می‌باشد.

استاد شخصيتی بود كه پاسخ‌گويی به شبهات زمانه و مقابله با انحرافات فكری و عقيدتی را وجهه همّت خويش ساخت تا بدانجا كه در قبال اين مجاهدت عظيم علمی جان خويش را فدای آرمان خود ساخت.

ایشان در شامگاه روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۸ پس از پایان جلسه‌ای در منزل یدالله سحابی، در تاریکی شب و هنگام خروج از محل جلسه، هدف گلوله یکی از افراد گروه فرقان قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان طرفه درگذشت.

شهید عبدالحمید دیالمه:

دیالمه از چهره های انقلابی بود که به مقابله با ارتجاعی های داخلی (منافقین، ملحدین و لیبرال ها) پرداخت. وی در چهارم اردیبهشت سال ۱۳۳۳ در تهران متولد شد او در دوران دبیرستان، سه سال از مکتب مدرسان حوزه علمیه قم استفاده کرد. عرفان، فلسفه و منطق را نزد استاد شهید مطهری خواند و با نظرات دکتر شریعتی در زمینه های مختلف آشنا شد و با نقد منطقی نظریات وی، نقش مهمی را برای آگاهی نسل جوان بر عهده گرفت.

او به فراگیری علوم جدید در رشته پزشکی در دانشگاه مشهد ادامه داد. دیالمه در سال ۱۳۵۲ در رشته داروسازي در دانشگاه فردوسي مشهد پذیرفته شد و برای ادامه تحصیل بدانجا رفت و تا زمان شهادت، كانون فعاليتهای مبارزاتی اش، شهر مشهد بود.

از جمله فعاليت های ايشان در مشهد، تاسيس تشكيلاتی به نام «مجمع احیاء تفكرات شيعی» در سال ۱۳۵۷ ه.ش بود.

شهید دیالمه از بینش سیاسی عمیقی برخوردار بود او از اولین کسانی بود که انحراف از خط اسلام را در بنی صدر و روزنامه وابسته به او مشاهده کرد و به قصد افشاگری با جمعی از دوستان خود در مجمع احیاء تفکرات شیعی مشهد به تهران آمد و در محل روزنامه به اصطلاح «انقلاب اسلامی» تحصن کرد.

شهید دکتر عبدالحمید دیالمه در حادثه خونین بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی، به دست منافقین کوردل،  در ۷ تير ۱۳۶۰به شهادت رسید.

شهید باهنر، شهید آیت الله بهشتی، شهید حسن آیت، شهید آیت الله قاضی طباطبایی و … از جمله چهره های علمی برجسته و خدوم به اسلام و انقلاب بودند که توسط دشمنان اسلام ترور شده، به درجه رفیع شهادت نائل گشتند.

ظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

روز جهانی محیط زیست
روز جهانی محیط زیست

هر سال روز ۱۶ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه: تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد، در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این […]

۱۵ خرداد ۱۴۰۱
7663
بیشتر بدانید
قیام ۱۵ خرداد
قیام ۱۵ خرداد

بی‌ تردید هیچ دگرگونی و انقلابی بی ‎ریشه و علت پدید نمی‌ ‎آید و بستر ها و عواملی در شکل گیری آن موثر است. قیام ۱۵ خرداد نیز جنبشی ماندگار و اثر گذار است و نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌ رود. این قیام، سر آغاز تحولات و دگرگونی‌ های شگفت‌ […]

۱۴ خرداد ۱۴۰۱
6710
بیشتر بدانید
رحلت امام خمینی
رحلت امام خمینی

۱۴ ‌خرداد‌ ماه سال ۱۳۶۸ ه.ش یکی از تلخ‌ ترین و غمبارترین روزهای تاریخ ایران به شمار می‌ رود، روزی که بت شکن قرن و ابراهیم زمان از میان ملت ایران پر کشید. سید روح‌ الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در ۱۴ خرداد سال […]

۱۳ خرداد ۱۴۰۱
5102
بیشتر بدانید
2 دیدگاه برای "

شهیدان علم

" ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 3 =