پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

شهادت سرلشکر مهدی زین الدین

0
(0)
۲۷ آبان ۱۴۰۰
4835

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گروهک‌های تروریستی فضایی ناآرام در مناطق غربی کشور ایجاد کردند.

آنها می خواستند از شرایط بحران زده کشور که از یک طرف درگیر مشکلات ایجاد شده از طرف منافقین بود و از طرفی با جنگ تحمیلی دست و پنجه نرم می‌کرد، استفاده کنند و در مناطقی مانند کردستان اعلام خود مختاری کنند .

بدین ترتیب سپاه پاسداران که با هدف حراست از انقلاب و دستاوردهای آن تشکیل شده بود با اعزام نیروهای رزمنده و فرماندهان بلندپایه به این مناطق سعی در پاک سازی غرب کشور از وجود این گروهک‌ها داشت؛ حال آن که هیچ کدام از مسیرهای تردد شهرهای غربی امنیت نداشت و هر لحظه ممکن بود یکی از گروهک ها در آن کمین زده باشند.

مهدی زین‌الدین از جمله فرماندهانی بود که همراه برادرش برای شرکت در جلسه‌ای در پیرانشهر در حال تردد در جاده بانه – پیرانشهر به کمین ضد انقلاب خورده و توسط گروهک‌های تروریستی به شهادت رسید.

زندگی نامه:

مهدی زین الدین در۲۴ اسفند ۱۳۳۸ هجری شمسی در تهران دیده به جهان گشود. وی به دلیل استعداد بی‌نظیری که داشت، پایه‌های تحصیلی دوره ابتدایی را به صورت متفرقه می‌خواند و با نمره خوبی قبول می شد.

تحصیلات:

هوش ایشان در حدی بود که  توانست در دوران کودکی خود، قرآن را بدون معلم بیاموزد. زمان نوجوانی وی مصادف با آغاز دوران تبعید آیت الله مدنی به خرم آباد بود، وی در آن جا از محضر این معلم اخلاق بهره مند شد و در این دوران به انجام کارهای سیاسی گرایش یافت و راه رسم مبارزه با رژیم ستم شاهی را آموخت.

این نابغه جوان بعد از اخذ دیپلم، توانست رتبه چهار کنکور تجربی را به دست بیاورد و در رشته پزشکی شیراز قبول شود اما وی از ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه انصراف داد و در مغازه پدرش مشغول به کار شد، او درباره علت انصراف از دانشگاه گفته بود: 

«مغازه پدرم سنگر است و رژیم پهلوی با تبعید پدرم می خواه ، سنگر محکم او خالی بماند، ولی من نمی گذارم این سنگر مبارزه خالی بماند».

بعد از مدتی دعوتنامه‌ای از پاریس برای ادامه تحصیل، برای وی فرستاده شد، بنابراین شهید زین الدین به دنبال اعتصاب عمومی مردم و تعطیلی مغازه ها، مغازه پدرش را تعطیل کرد و تصمیم گرفت با دانشگاه‌های فرانسه مکاتبه کند.

اما وی وقتی نظر امام خمینی را در خصوص ادامه تحصیل جوانان در خارج جویا شد که امام به جوانان ایرانی توصیه کرد، به ایران برگردید، زیرا ایران به جوانانی مثل شما نیازمند است از عزیمت به خارج از کشور برای ادامه تحصیل انصراف داد.

مبارزات:

با اوج گیری مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی و شکل گیری انقلاب اسلامی مهدی به همراه خانواده خود در آبان ۱۳۵۷ ه. ش به قم آمد تا فصل جدیدی از مبارزات سیاسی خود را در کانون انقلاب اسلامی شروع کند.

در حقیقت وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جزو نخستین افرادی بود که جذب نهاد جهادسازندگی شد و با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم، برای انجام وظیفه شرعی و اجتماعی خود و حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب به این نهاد پیوست و بعد از مدت کوتاهی وقتی لیاقت و شایستگی خود را در بخش‌های مختلف سپاه نشان داد به عنوان مسوول واحد اطلاعات سپاه قم انتخاب شد و در این مسوولیت حساس انجام وظیفه کرد.

این بزرگوار بعد از این که در جهاد سازندگی و سپاه پاسداران خوش درخشید، مسولیت‌های حساس و کلیدی را به او واگذار کردند. بنابراین ایشان در اوج جوانی و با وجود تجربه کم در عرصه مدیریت و جنگ، تبدیل به یکی از شاخص‌ترین فرماندهان آن سال‌ ها شد.

حاجی عبد الرزاق شیخ زین الدین پدر مهدی زین الدین در خصوص بارزترین و برترین ویژگی پسرش می‌گوید:

«در چند ساله‌ جنگ که بنده با شهید زین الدین برخورد داشتم، هیچ گاه ندیدم ، نیرویی را طرد کند.جاذبه عجیبی داشت و در ساختن افراد، استعدادی خارق العاده داشت.

اگر می‌دید شخصی در مسوولیت خودش از لحاظ مدیریت ضعیف است، طردش نمی‌کرد؛ او را از آن مسوولیت بر می‌داشت، می‌آورد پیش خودش در فرماندهی  آن وقت هر جا می‌رفت، او را هم با خودش می‌برد و به این شکل روحیه مسوولیت پذیری و حسن انجام وظیفه را عملا به او می‌آموخت و بعد دوباره از او در جایی دیگر استفاده می‌کرد. با همین روحیه‌ کریمانه بود که به هر دلی راهی می‌گشود».

این سردار سرافراز اسلام خیلی دقیق یگان های رزمی را شناسایی می کرد و رزمندگان اسلام را هدایت می کرد و توانست ضربات کوبنده ای را به پیکر نظامیان بعثی وارد کند.

بخشی از موفقیت هایی را که رزمندگان در عملیات فتح المبین به دست آوردند به دلیل تلاش های وی و همکارانش در زمان  مسوولیت اطلاعات عملیات سپاه دزفول و محورهای عملیاتی بود. او در عملیات بیت المقدس هم نقش زیادی داشت و در این عملیات مسوول اطلاعات عملیات قرارگاه نصر بود .

مهدی زین الدین در این مدت موفق شد تا درایت و کاردانی خود را ثابت کند و به خاطر شجاعت و استعداد رزمی در عملیات رمضان به عنوان فرمانده تیپ علی‌ابن‌ابیطالب انتخاب شود. و توانست با فرماندهی و هدایت شهید زین الدین به لشکر تبدیل شود.

این لشکر در بیشتر عملیات های جنگ از جمله عملیات محرم ، والفجر مقدماتی ، والفجر ۳ و والفجر۴ نقش تعیین کننده ای را به عهده داشت و به عنوان یکی از یگان های موفق در صحنه های نبرد می درخشید.

زمان شهادت:

سرانجام این سردار سرافراز اسلام در حالی که تنها ۲۵ سال داشت در ۲۷ آبان ۱۳۶۳ ه.ش به همراه برادرش مجید زین الدین در ماموریتی که از کرمانشاه به طرف سردشت آذربایجان غربی درحرکت بود در منطقه تپه ساروین با گروهک های ضد انقلاب درگیر و به فیض شهادت نائل آمد.

شهید از زبان بزرگان:

سردار رحیم صفوی محترم فرماندهی وقت کل سپاه درباره او می‌گوید: 

«شهید مهدی زین‌الدین فرماندهی بود که هم از علم جنگی و هم از علم اخلاق اسلامی برخوردار بود. در میدان اسلام و اخلاق، توانا و در عرصه‌های جنگ شجاع، رشید، مقاوم و پرصلابت بود».

آیت الله خامنه ای که در زمان شهادت شهید زین الدین، ریاست جمهوری اسلامی ایران و ریاست شورای عالی دفاع را برعهده داشتند در پیامی از مقام شهید مهدی زین الدین تجلیل کردند در این پیام آمده است:

«شهادت سردار شجاع اسلام مهدی زین‌الدین و برادر فداکارش مجید را به یکایک افراد و فرماندهان لشگر ۱۷ قم و به همه فرماندهان سپاه پاسداران تبریک و تسلیت می گویم.

بی شک این خون‌های پاک، همگان را در پیگیری هدف‌های بزرگ اسلامی مصمم تر و بازوی پرتوان رزمندگان را نیرومندتر می سازد .

سردار شهید این لشگر، شهید مهدی زین الدین که به حق می توان گفت از ستارگان درخشان بود ، با فقدان خود ما را داغدار کرد».

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر :

زین الدین به روایت همسر شهید، یکی از آثاری است که اطلاعات بسیاری خوبی از این شهید والامقام به مخاطب می دهد. این کتاب به وسیله بابک واعظی نوشته شده و در انتشارات روایت فتح به چاپ رسیده است.

یکی دیگر از آثار مهم در خصوص زندگی نامه این شهید سرافراز اسلام خاطرات سردار شهید مهدی زین الدین به نام آقا مهدی است، این کتاب توسط انتشارات حدیث نینوا منتشر شد. این کتاب شامل ۱۲۳خاطره کوتاه و خواندنی از شهید مهدی زین الدین است.

یکی دیگر از آثاری که به زندگی این فرمانده نامدار پرداخته کتاب از برف تا برف اثر علی اکبری مزدآبادی به شمار می رود، این کتاب جستاری است در سیره  عملی شهید زین الدین جوانی از خانواده ای لبنانی تبار که فرماندهی یکی از لشکرهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را عهده دار بود.

تنها زیر باران عنوان اثردیگری محسوب می شود که به روایت جامع و کامل زندگی شهید زین الدین می پردازد.

مهدی قربانی نویسنده این کتاب می گوید: «کتاب تنها زیر باران حاصل بیش از ۱۰۰ مصاحبه بوده و بیش از ۸۰ درصد این کتاب توسط مصاحبه‌های تولیدی توسط نگارندگان این کتاب است و از کتاب‌های دیگری که پیرامون شهید مهدی زین‌الدین نوشته‌شده نیز در این کتاب استفاده‌شده است».

در واقع این کتاب سیری روایی دارد و به صورت روایت از خانواده، دوستان و همرزمان شهید زین‌الدین پیرامون دوران بدو کودکی تا شهادت ایشان سیر جامعی را ارایه می‌دهد.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

دانشجويی؛بذرپاشيدن دردشت زندگی
دانشجويی؛بذرپاشيدن دردشت زندگی

  دو نکته برای دانشجویان و طلاب: الف) دوران دانشجويی و طلبگی؛ دوران بذر پاشيدن در دشت زندگی آينده است. وقتی شما وارد پهن دشت زندگی شديد و از تحصيلات طلبگی و دانشگاهی در آمديد، آن هندسه ای كه در اين دوران برای شخصيت خود ساخته ايد و آن مَنِشی كه در دوران تحصيل برای […]

۱۶ آذر ۱۴۰۰
1340
بیشتر بدانید
روز دانشجو
روز دانشجو

در ۱۶ آذر سال ۳۲ ه.ش چه اتفاقی افتاد؟ آمریکایی‌ ها در ماجرای ۱۶ آذر نقش اول سناریو را در آن سال بازی کردند، چرا که مسبب اصلی به خاک و خون کشیده شدن دانشجویان در آن روز، آمریکایی‌ ها بودند. اعتراض دانشجویان به‌دلیل آمدن «ریچارد نیکسون» معاون وقت رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا شکل […]

۱۶ آذر ۱۴۰۰
61
بیشتر بدانید
شهادت سرتیپ خلبان احمد کشوری
شهادت سرتیپ خلبان احمد کشوری

تولد: سرتیپ خلبان احمد كشورى در تيرماه ۱۳۳۲ه.ش در شهرستان فيروزكوه در خانواده ‏اى مذهبى به دنيا آمد. خانواده كشورى اهل بروجرد و پدرش (غلامحسين) ژاندارم بود و به مقتضاى شغل دايما از شهرى به شهر ديگر نقل مكان مى‏ كردند. دوره كودكى احمد با انتقال خانواده آنها به شهر كياكلاء مازندران مصادف شد. بافت […]

۱۵ آذر ۱۴۰۰
714
بیشتر بدانید
1 دیدگاه برای "

شهادت سرلشکر مهدی زین الدین

" ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =