پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

شهادت سرتیپ خلبان احمد کشوری

0
(0)
۱۵ آذر ۱۴۰۰
801

تولد:

سرتیپ خلبان احمد كشورى در تيرماه ۱۳۳۲ه.ش در شهرستان فيروزكوه در خانواده ‏اى مذهبى به دنيا آمد. خانواده كشورى اهل بروجرد و پدرش (غلامحسين) ژاندارم بود و به مقتضاى شغل دايما از شهرى به شهر ديگر نقل مكان مى‏ كردند.

دوره كودكى احمد با انتقال خانواده آنها به شهر كياكلاء مازندران مصادف شد. بافت سنتى شهر و مردم خون گرم آن چنان خانواده كشورى را مجذوب كرد كه آنها براى هميشه در اين شهر شمالى ماندگار شدندامروزه نام كشورى و كياكلاء آن چنان به هم گره خورده است كه كسى از مردم اين ديار باور ندارد كشورى اهل بروجرد باشد.

تحصیلات:

ایشان دوره تحصيل نظام قديم را از اول ابتدايى تا سوم متوسطه را در كياكلاء طى كردند و۳سال آخر متوسطه را در دبيرستان قناد شهرستان بابل به عنوان شاگرد ممتاز به پايان رساندند.

این بزرگوار ضمن تحصيل به فعاليت هاى هنرى از قبيل نقاشى، خطاطى، صنايع دستى علاقه زيادى نشان مى‏ دادند و مادرش در اين راه مشوق او بود. او يك بار در مسابقه طراحى كشور مقام نخست را كسب كردند.

در سال آخر دبيرستان به همراه دو تن از دوستان فعاليت مذهبى خود را آغاز كردند. با صدايى خوش در مراسم و مجالس مذهبى مرثيه خوانى مى ‏كردند و با جديت بسيار مديريت مراسم را به عهده مى ‏گرفتند.

پس از اخذ ديپلم در سال ۱۳۵۳هجری شمسی در آموزشگاه خلبانى هوانيروز ثبت‏ نام كردند ودوره خلبانى چرخبال (هليكوپتر) كبرى را در اصفهان به مدت يك سال و نيم با موفقيت سپرى كردند.

سپس به مدت شش ماه دوره پياده نظام را در شيراز طى كردند و به اصفهان بازگشتند. كشورى در سال ۱۳۵۵ه.ش ازدواج كردند. گرايش همسر وى به امور مذهبى فعاليتهاى او را در اين خصوص شدت بخشيد.

در سال ۱۳۵۵ ه.ش به كرمانشاه منتقل شدند. در پايگاه كرمانشاه با همكارى سرهنگ خلبان على سعدى به فعاليتهاى سياسى و مذهبى پرداختند.

در طول اقامتش در كرمانشاه در راه شناخت دين اسلام از حجةالاسلام سيد موسى موسوى و برادرش دكتر سيد رضا موسوى بهره‏ مند شدند. در اين ايام به طور جدى به مطالعه و تحقيق در اديان پرداختند زيرا معتقد بودند كه مسلمان نبايد شناسنامه‏ اى باشد.

سپس به ‏تهران انتقال يافتند و با جديت بيشترى به فعاليت خود ادامه دادند و در پايگاههاى ارتش به پخش اعلاميه پرداختند. چندين بار توسط نيروهاى امنيتى مورد بازجويى قرار گرفتند.

يك ماه قبل از ورود امام به ايران از طرح كودتاى ارتش مبنى بر محاصره فرودگاه مطلع شدند و خبر را با حجةالاسلام موسوى در ميان گذاشتند و پيشنهاد كردند كه قبل از اقدام ارتش مراكز مهم ارتش را با چرخبال بمباران كنند. اين موضوع به اطلاع آيتالله پسنديده رسيد و پس از مشورت وى با امام اين موضوع منتفى شد.

پس از پيروزى انقلاب اسلامى از ۲۸ اسفند ۱۳۵۷ه.ش زمان شروع درگيرى مسلحانه در كردستان احمد كشورى به عنوان خلبانى ورزيده وارد ميدان شد و ماموريت هاى بسيارى را با موفقيت به انجام رساند. تيمسار شهيد، فلاحى در اين ‏باره می گوید:

روزى براى ماموريت سختى در كردستان داوطلب خواستم. هنوز سخنانم تمام نشده بود كه از صف جوانى بيرون آمد، ديدم كشورى است. معمولا خطرناك‏ ترين ماموريت ها را انجام مى ‏داد و براى او نوع و زمان ماموريت تفاوت نمى‏ كرد. مرتب ذكر مى گفت و اعتقاد داشت: «تنها راه سعادت و موفقيت را در شهادت در راه حق مى ‏يابم».

در همين ايام در كردستان اعلاميه ‏اى از سوى حزب كومله براى ترور احمدكشورى و تعدادى ديگر از نيروهاى هوانيروز صادر شده بود. سازمان چريك هاى فدايى خلق و حزب دمكرات نيز حكم ترور را تاييد كرده بودند. اما او مصمم در مبارزه با دشمن از هيچ تهديدى واهمه نداشت.

در ۳ خرداد ۱۳۵۹ ه.ش پس از آن كه در يك عمليات ضربتى چادر مهمات و دو تانك دشمن را در منطقه سقز منهدم كردند، هلى ‏كوپتر ایشان مورد اصابت قرار گرفت و بازويش زخمى شد و چند تركش به گردن و سينه وى اصابت كرد.

با وجود آن كه حالش بسيار وخيم بود با تلاش و شهامت بسيار مانع از سقوط چرخبال شد و آن را در پايگاه سقز به زمين نشاند. از آن جا بلافاصله براى مداوا به‏ كرمانشاه و تهران منتقل شد.

پس از چند عمل جراحى بهبودى نسبى يافت، اما تركش داخل سينه وى خارج نشده بود كه جنگ تحميلى عراق عليه ايران آغاز شد و او براى انجام ماموريت هاى حساس به منطقه ايلام اعزام شدند و در آنجا فرماندهى عمليات هوانيروز را به عهده گرفتند. كشورى همواره براى انسجام هر چه بيشتر سپاه و ارتش تلاش مى‏ كردند.

در اين مورد حجةالاسلام معادی خواه معتقد است:

«هماهنگى بين سپاه و ارتش در غرب كشور مرهون شهيد كشورى بود. ایشان در اين منطقه خاطرات بسيارى از خود به يادگار گذاشت. محاصره پاوه توسط نيروهاى بعثى به حدى پیشرفت کرده بود كه اسارت نيروهاى دكتر چمران مسلم شده بود. اما حملات شجاعانه هوايى كشورى محاصره چند روزه پاوه را شكست.

شهادت:

ایشان بيست روز قبل از شهادت به تهران مراجعت كردند و همسر و دو فرزندش مريم – سه ساله – و على – سه ماهه – را با خود به ايلام بردند. در اين‏ باره به همسرش می گوید: «دلم مى ‏خواهد اين چند روز آخر عمر كنارم باشيد».

خلبان احمد كشورى سرانجام در روز شنبه ۱۵ آذر ۱۳۵۹ هجری شمسى پس از سه روز عمليات در منطقه ايلام با دو فروند ميگ عراقى درگيرشدند. هليكوپتر او با اصابت موشك سقوط كرد و وى به درجه رفيع شهادت رسيد. جنازه او را پس از تشييع بسيار باشكوه در بهشت زهرا در تهران به خاك سپردند.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

الگوهای جریان مقاومت
الگوهای جریان مقاومت

شهید ابومهدی المهندس و سردار شهید قاسم سلیمانی، دو هم­رزم قدیمی، از سالیان دور در میدان­ های مبارزه جبهه مقاومت، دوشادوش یکدیگر، می‌جنگیدند. به خصوص در پاک­ سازی سرزمین­‌های اشغال شده عراق و سوریه از تروریست‌­های تکفیری­ داعش. ابومهدی همواره خود را سرباز حاج قاسم معرفی می­‌کرد، که به این سربازی افتخار می­‌کند. فرزند شهید […]

۱۳ دی ۱۴۰۰
5439
بیشتر بدانید
مکتب حاج قاسم
مکتب حاج قاسم

فرمانده سپاه قدس: سردار سلیمانی در دوران جنگ ایران و عراق فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله و از فرماندهان عملیات های والفجر هشت، کربلای چهار و کربلای پنج بود. سردار حاج قاسم سلیمانی در سال ۱۳۷۹ از سوی مقام معظم رهبری، به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد. پس از ظهور داعش در عراق و سوریه، به […]

۱۳ دی ۱۴۰۰
4734
بیشتر بدانید
نامه توحیدی
نامه توحیدی

در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۶۷ نامه معروف و تاریخی امام‌خمینی خطاب به میخائیل گورباچف آخرین رییس‌جمهور شوروی در زمینه مرگ کمونیسم و ضرورت پرهیز روسیه از اتکاء به غرب انتشار یافت. امام‌خمینی در شرایطی از صدای شکسته شدن استخوان های مارکسیسم سخن به میان آورد که اتحاد جماهیر شوروی هنوز به عنوان یک مجموعه و […]

۱۰ دی ۱۴۰۰
6202
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نوزده =