پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

سياستهای كلی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه رهبری

0
(0)
۲۹ بهمن ۱۳۹۹
395

با هدف تأمين رشد پويا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستيابی به اهداف سند چشم‌انداز بيست‌ساله، سياست‌های كلی اقتصاد مقاومتی با رويكردی جهادی، انعطاف پذير، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پيشرو و برون‌گرا عبارتند از :

۱ – تأمين شرايط و فعال‌سازی كليه امكانات و منابع مالی و سرمايه‌های انسانی و علمی كشور به منظور توسعه كارآفرينی و به حداكثر رساندن مشاركت آحاد جامعه در فعاليت‌های اقتصادی با تسهيل و تشويق همكاري‌های جمعی و تأكيد بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات كم‌درآمد و متوسط..

۲ – پيشتازی اقتصاد دانش بنيان، پياده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی كشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جايگاه جهانی كشور و افزايش سهم توليد و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنيان و دستيابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنيان در منطقه.
۳- محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقويت عوامل توليد، توانمندسازی نيروی كار، تقويت رقابت‌پذيری اقتصاد، ايجاد بستر رقابت بين مناطق و استانها و به كارگيری ظرفيت و قابليت‌هاي متنوع در جغرافيای مزيت‌های مناطق كشور.
۴- استفاده از ظرفيت اجرای هدفمند‌سازی يارانه‌ها در جهت افزايش توليد، اشتغال و بهره‌‌وری، كاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی.
۵- سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجيره‌ توليد تا مصرف متناسب با نقش آنها در ايجاد ارزش، به ويژه با افزايش سهم سرمايه انسانی از طريق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقيت، كارآفرينی و تجربه.
۶- افزايش توليد داخلی نهاده‌ها و كالاهای اساسی(به ويژه در اقلام وارداتی)، و اولويت دادن به توليد محصولات و خدمات راهبردی و ايجاد تنوع در مبادی تأمين كالاهای وارداتی با هدف كاهش وابستگی به كشورهای محدود و خاص.
۷- تأمين امنيت غذا و درمان و ايجاد ذخاير راهبردي با تأكيد بر افزايش كمی و كيفی توليد (مواد اوليه و كالا).
۸- مديريت مصرف با تأكيد بر اجرای سياست‌های كلی اصلاح الگوی مصرف و ترويج مصرف كالاهای داخلی همراه با برنامه ريزی براي ارتقاء كيفيت و رقابت پذيری در توليد.
۹- اصلاح و تقويت همه‌جانبه‌ نظام مالی كشور با هدف پاسخگويی به نيازهای اقتصاد ملی، ايجاد ثبات در اقتصاد ملی و پيشگامی در تقويت بخش واقعی.
۱۰- حمايت همه جانبه‌ هدفمند از صادرات كالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از طريق:
–    تسهيل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم.
–    گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزيت و زيرساخت‌های مورد نياز.
–    تشويق سرمايه گذاری خارجی برای صادرات.
–    برنامه ريزی توليد ملی متناسب با نيازهای صادراتی، شكل‌دهی بازارهای جديد، و تنوع بخشی پيوند‌هاي اقتصادی با كشورها به ويژه با كشورهای منطقه.
–    استفاده از ساز و كار مبادلات تهاتری براي تسهيل مبادلات در صورت نياز.
–    ايجاد ثبات رويه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پايدار سهم ايران در بازارهای هدف.
۱۱- توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ويژه اقتصادي كشور به منظور انتقال فناوري‌هاي پيشرفته، گسترش و تسهيل توليد، صادرات كالا و خدمات و تأمين نيازهاي ضروري و منابع مالي از خارج.

۱۲- افزايش قدرت مقاومت و كاهش آسيب پذيری اقتصاد كشور از طريق:
–    توسعه پيوندهای راهبردی و گسترش همكاری و مشاركت با كشورهای منطقه و جهان به ويژه همسايگان.
–    استفاده از ديپلماسی در جهت حمايت از هدف‌های اقتصادی.
–    استفاده از ظرفيت‌های سازمان‌های بين‌المللی و منطقه‌ای.
۱۳- مقابله با ضربه پذيری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طريق:
–    انتخاب مشتريان راهبردی.
–    ايجاد تنوع در روش‌های فروش.
–    مشاركت دادن بخش خصوصي در فروش.
–    افزايش صادرات گاز.
–    افزايش صادرات برق.
–    افزايش صادرات پتروشيميd
–    افزايش صادرات فرآورده‌های نفتی.
۱۴- افزايش ذخاير راهبردی نفت وگاز كشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأكيد بر حفظ و توسعه ظرفيت‌های توليد نفت و گاز، به ويژه در ميادين مشترك.
۱۵-  افزايش ارزش افزوده از طريق تكميل زنجيره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه توليد كالاهای دارای بازدهی بهينه (براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشيمی و فرآورده‌های نفتی با تأكيد بر برداشت صيانتی از منابع.
۱۶- صرفه جويی در هزينه‌های عمومی كشور با تأكيد بر تحول اساسی در ساختارها، منطقی سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غيرضرور و هزينه‌های زايد.
۱۷- اصلاح نظام درآمدي دولت با افزايش سهم درآمدهاي مالياتي.
۱۸- افزايش سالانه‌ سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت.
۱۹- شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگيری از اقدامات، فعاليت‌ها و زمينه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و … .
۲۰- تقويت فرهنگ جهادی در ايجاد ارزش افزوده، توليد ثروت، بهره‌وری، كارآفرينی، سرمايه گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته در اين زمينه.
۲۱- تبيين ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن به ويژه در محيط‌ های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبديل آن به گفتمان فراگير و رايج ملی.
۲۲- دولت مكلف است براي تحقق سياستهای كلی اقتصاد مقاومتی با هماهنگ سازی و بسيج پويای همه امكانات كشور، اقدامات زيررا معمول دارد:
–    شناسايی و بكارگيری ظرفيت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب.
–    رصد برنامه‌های تحريم و افزايش هزينه برای دشمن.
–    مديريت مخاطرات اقتصادی از طريق تهيه طرح‌های واكنش هوشمند، فعال، سريع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌های داخلی و خارجی.
۲۳- شفاف و روان سازی نظام توزيع و قيمت‌گذاری و روزآمدسازی شيوه‌های نظارت بر بازار.
۲۴- افزايش پوشش استاندارد برای كليه محصولات داخلی و ترويج آن.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

تفکر در کلام شهیدمطهری
تفکر در کلام شهیدمطهری

يكی از اصول تعليمات قرآن کریم يكی از اصول تعليمات قرآن كريم دعوت به فكر كردن و تدبر كردن است: تفكر در مخلوقات خدا برای پی بردن به رازها و اسرار آفرينش، تفكر در احوال و اعمال خود برای وظيفه درست انجام دادن، تفكر در تاريخ و زندگی‌های مردمی كه گذاشته‌‏اند برای شناختن و پی […]

۱۷ اسفند ۱۳۹۹
185
بیشتر بدانید
احسان و نیکوکاری از منظر رهبری
احسان و نیکوکاری از منظر رهبری

احسان، بی منت؛ وعده، بدون خلاف(۱۷ / ۰۷ / ۱۳۸۴) «اين كه انسان دوست داشته باشد او را ستايش كنند، از بهترين فرصتهاى شيطان است كه از آن بهره مى برد؛ مى آيد احسان‏ محسنين را از بين مى برد؛ يعنى آن نيكوكارى ها و زيبايى ها و آرايش هاى معنوى و روحى را از […]

۱۴ اسفند ۱۳۹۹
317
بیشتر بدانید
تربیت اسلامی از منظر امام خمینی
تربیت اسلامی از منظر امام خمینی

امام خمینی در نگرش کلی خود به مسائل تعلیم و تربیت به بیان یک نمای کلی از اصول تعلیم و تربیت اسلامی پرداخته و با بیان ساختارهای کلی تربیت اسلامی، زمینه ای را فراهم کرده اند تا افراد بتوانند ضمن دستیابی به منابع اصیل تربیت اسلامی با توجه به موقعیتهای مختلف اجتماعی، فرهنگی برداشتی صحیح […]

۸ اسفند ۱۳۹۹
445
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =