پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

سلمان محمدی و علما

3
(2)
۶ مهر ۱۳۹۹
443

سه خصلت سلمان محمدی

شیخ طوسی در اَمالی خود آورده است که به امام صادق علیه السلام گفتند: «شما سلمان فارسی را بسیار یاد می کنید». امام فرمودند:

«مگو سلمان فارسی، بلکه بگو سلمان محمدی، و من او را دوست دارم، برای سه صفتش: یکی آن که میل و خواست امیرمؤمنان علیه السلام را بر خواست خود مقدم می داشت و این است حقیقتِ قبول ولایت؛ دوم آن که تهیدستان را دوست می داشت و هم دم آنان بود و آنان را بر ثروت مندان برتری می داد؛ سوم آن که بنده نیکوکار و تسلیم پروردگار بود و مشرک نبود».

حاکمی که تنها دارایی اش عبا بود

ابونعیم و ذهبی نوشته‌اند که سلمان فارسی در حالی که بر حدود سی هزار نفر حکومت می‌کرد، تنها با یک عبا که فرش و لباس او نیز بود، برای مردم خطبه می‌خواند، به همین جهت مورد سرزنش خلیفه وقت، عمر بن خطاب قرارگرفت، او در پاسخ خلیفه چنین نوشت:

«گفته بودى که من حکومت خدا را ضعیف و سست کرده و خود را خوار گردانیده و خدمتکار مردم کرده‌ام به حدى که اهالى مدائن نمى‌ دانند که من امیر آنهایم ! پس مرا به منزله پلى گردانیده‌اند که بر من مى‌ گذرند و بارهاى خود را بر دوش من مى‌ گذارند! و نوشته بودى که این‌ها باعث سستى سلطنت خدا مى‌شود! پس بدان که ذلت در اطاعت الهى، دوست داشتنى‌تر است در نزد من از عزت در معصیت و نافرمانى خدا و تو خود مى‌دانى که رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم تألیف دل‌هاى مردم مى‌کرد و به ایشان نزدیکى مى‌جست و مردم هم به سوى او تقرب مى‌جستند…»

به این ترتیب سلمان محمدی، خلیفه وقت را به سنت‌هاى فراموش شده رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم تذکر داد که مردمى بودن و با آنان و همچون آنان زندگى کردن، نه تنها مغایر با زمامدارى نیست، بلکه لازمه حکومت الهى و مردمى است و از سنت هاى رسول خدا صلی الله علیه وآله  است.

نظرات ارزشمند شما ما را در بهبود مطالب سایت یاری خواهد نمود.

برای مطالعه اجمالی مراجعه نمایید به سلمان محمدی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

تحریم اقتصادی، محاصره اقتصادی
تحریم اقتصادی، محاصره اقتصادی

  بیانات رهبری درباره محاصره اقتصادی تحریم اقتصادی, محاصره اقتصادی: ( ۱۹ / ۱۰ / ۱۳۹۲) «امروز شما ملاحظه می‌كنید دشمنان ما – كه البته همیشه ملت ایران را بد شناختند و نشناختند. همیشه دچار این اشتباه بودند، الان هم همین اشتباه را دارند می‌كنند؛ ملت ما را نمی‌شناسند، كشور ما را نمی‌شناسند – خیال می‌كنند […]

۱ خرداد ۱۴۰۱
7856
بیشتر بدانید
دیدگاه ‎اصحاب ‎علم ‎‎درباره‎‎ ملاصدرا
دیدگاه ‎اصحاب ‎علم ‎‎درباره‎‎ ملاصدرا

  امام خمینی: امام در شرح چهل حدیث، ملاصدرا را فخر شیعه معرفی می‌کند و او را چنین لقب می‌دهد: «و جناب محقق فلاسفه و فخر طایفه حقه، صدر المتالهین، رضوان اللّه علیه». آیت الله سید احمد فهری در مقدمه ترجمه شرح دعای سحر امام خمینی  درباره حساسیت امام نسبت به ملاصدرا می‌نویسد: «امام خمینی از […]

۱ خرداد ۱۴۰۱
7404
بیشتر بدانید
پیروزی فلسطین
پیروزی فلسطین

بیانات رهبری درباره پیروزی فلسطین: (۳۱ / ۰۲ / ۱۴۰۰ ) «سلام بر فلسطین مقتدر و مظلوم؛ سلام بر جوانان شجاع و غیور فلسطین، سلام بر غزه‌ قهرمان و مقاوم، سلام بر حماس و جهاد و همه‌ گروه‌های جهادی و سیاسی فلسطین. خداوند عزیز و قدیر را برای نصرت و عزتی که به مجاهدان فلسطینی […]

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
6421
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =