پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

زندانی شهید

0
(0)
۷ اسفند ۱۴۰۰
933

قَالَ الکاظم علیه السّلام:‏ «إِيَّاكَ أَنْ تَمْنَعَ فِي طَاعَةِ اللَّهِ فَتُنْفِقُ‏ مِثْلَيْهِ‏ فِي مَعْصِيَةِ اللَّهِ؛ مبادا در راه اطاعت خدا از مصرف کردن مال خودداری کنی، زیرا دو برابر آن را در نافرمانی خداوند خرج خواهی کرد».{تحف العقول ص٤٠٨.}

مختصری از زندگی نامه امام کاظم علیه السلام:

امام موسی کاظم علیه السلام در روز ٧ صفر سال ١٢٨ ه.ق در سرزمین ابواء (روستایی بین مکه و مدینه) به دنیا آمدند.

نام مبارکشان، موسی و لقبشان، کاظم (عبد صالح و باب الحوائج) و کنیه آن حضرت، ابو الحسن است.

پدر بزگوارشان حضرت صادق علیه السلام و مادر گرامیشان بانویی با فضیلت به نام حمیده بود.

امام کاظم علیه السلام در ٢٥ رجب سال ١٨٣ ه.ق در زندان سندی بن شاهک و به دستور هارون الرشید ملعون، مسموم و سپس به شهادت رسیدند و در کاظمین نزدیک بغداد به خاک سپرده شدند.۱

دوران زندگی امام کاظم علیه السلام:

مدت عمر شریف حضرت ٥٥ سال بود که می توان این مدت را به دو بخش کلی تقسیم کرد:

١-دوران قبل از امامت: از سال ١٢٨ ه.ق تا ١٤٨ ه.ق (٢٠ سال).

٢-دوران بعد از امامت: از سال ١٤٨ تا ١٨٣ (٣٥ سال): که در عصر خلفایی چون: منصور دوانیقی، مهدی عباسی، هادی عباسی و هارون الرّشید بود.

بیشتر دوران امامت آن حضرت (٢٣ سال و دو ماه و ١٧ روز) در عصر خلافت هارون (پنجمین خلیفه عباسی) بود و آن حضرت در این عصر، سال ها در زندان های متعدد به سر می بردند.

در زیارت آن امام غریب در بیان حالات آن حضرت می خوانیم: «الْمُعَذَّبِ‏ فِي‏ قَعْرِ السُّجُون؛ خدایا درود بفرست بر امامی که)در قعر سیاه چال ها مورد اذیت و آزار بود».۲

برخورد امام کاظم علیه السلام با مخالف هتّاک:

يكى از بازماندگان عمر بن خطاب در مدينه حضرت موسى بن جعفر عليه السلام را اذيت می كرد. هر وقت ايشان را می ديد دشنام می داد و ناسزا به حضرت على عليه السلام می گفت.

روزى يكى از اطرافيان امام عليه السلام عرض كرد: اجازه می دهید اين تبهكار را بكشم؟ امام عليه السلام او را به شدت از اين كار بازداشتند.

امام علیه السلام از كار آن مرد جويا شدند، (خدمت امام علیه السلام) عرض کردند: در اطراف مدينه زراعت می كند. حضرت به جانب او رفتند و او را در مزرعه‏ اش يافتند، با الاغ خود وارد زراعت او شدند،

مرد فرياد زد: زراعت مرا لگد مال مكن، ولى امام همان طور سواره روى زراعت می رفتند تا به او رسيدند، از مركب پياده شده نشستند، با صورتى گشاده و خنده رو به او فرمودند: چقدر خرج اين زراعت كرده‏ اى؟ گفت: صد دينار.

فرمودند: چقدر اميد دارى حاصل بردارى؟ گفت: خبر از غيب ندارم.

فرمودند: از تو پرسيدم چقدر اميدوارى حاصل بدهد؟ گفت: اميدوارم دويست دينار حاصل بردارم.

امام عليه السلام كيسه ‏اى كه محتوى سيصد دينار طلا بود در اختيار او گذاشتند. فرمودند: زراعت تو نيز به جاى خود هست، خداوند آن چه اميدوارى، حاصل به تو خواهد داد.

آن مرد از جاى خود حركت كرده سر امام علیه السلام را بوسيد و خواهش كرد تا امام علیه السلام از خطايش چشم بپوشند.

امام عليه السلام لبخندى زده برگشتند. وقتى حضرت به مسجد رهسپار شدند، در آن جا ديدند آن مرد نشسته است. همين كه چشم او به امام موسى بن جعفر عليه السلام افتاد، گفت: خدا می داند مقام امامت را به كه بسپارد.

اصحاب امام دور او جمع شده گفتند: تو قبلا بر خلاف اين رفتار می كردى. گفت: اكنون شنيديد چه گفتم، و شروع به دعا براى حضرت علیه السلام نمود.

با او دعوا كردند او نيز با آنها نزاع كرد. وقتى حضرت عليه السلام به منزل برگشتند، به اطرافيان خود فرمودند: كدام كار بهتر بود، آن چه شما تصميم داشتيد يا آن چه من انجام دادم؟ من او را به راه آوردم با همان مبلغى كه می دانيد و جلو شر او را گرفتم (شما می خواستيد او را بكشيد).۳ 

هم‌نشینی امام کاظم علیه السلام با کوخ نشینان:

روايت شده كه امام از کنار مرد دهاتى بد قيافه‏ اى گذشتند. به او سلام كردند و پایين آمده با او مدتى به صحبت پرداختند، سپس فرمودند: اگر كارى داشته باشى من در انجام نياز و حاجت تو آماده هستم.

(گروهی به امام علیه السلام) عرض كردند: آقا پيش اين مرد می روى و مى ‏نشينى، بعد تازه خود را براى انجام حاجات و نيازهايش آماده نشان می دهى؟!

او به شما بسيار نيازمندتر از اين حرف ها است. حضرت فرمودند: او بنده‏ اى از بندگان خدا و برادر دینی من طبق کتاب خدا (قرآن) و هم سایه ام در شهر های خدا می باشد.

در بهترين پدرها با او شريكيم كه آدم است و بهترين دين ‏ها كه اسلام است. ممكن است روزگار يک وقت ما را به او نيازمند كند، بعد مشاهده خواهد كرد، پس از كبر و بلند پروازى بر او، حالا در برابرش متواضع و خوار شده ‏ايم. سپس اين شعر را خواندند:

نواصل من لا يستحق وصالنا

مخافة أن نبقى بغير صديق

ما ارتباط برقرار می كنيم با كسى كه استحقاق ارتباط ما را ندارد، مبادا بدون دوست بمانيم.۴

حالات امام کاظم علیه السلام در زندان:

احمد بن عبد اللَّه از پدر خود نقل كرد كه گفت: رفتم پيش فضل بن ربيع، آن وقت روى پشت بامى نشسته بود. به من گفت: از اين پنجره داخل خانه را نگاه كن ببين چه مى ‏بينى. نگاه كرده گفتم: جامه ‏اى روى زمين افتاده است.

گفت: خوب دقت كن. با دقت نگاه كردم، گفتم: شخصى در سجده است. گفت: او را می شناسى؟ آن آقا موسى بن جعفر عليه السلام است كه در تمام شبانه ‏روز من متوجه ايشان هستم، پيوسته در همين حالت است.

نماز صبح را كه می خواند تعقيب می كند تا آفتاب طلوع كند، بعد به سجده می رود. در سجده هست تا زوال ظهر. يك نفر مامور است كه وقت نماز را به اطلاع ايشان برساند.

وقتى اطلاع می دهد از جا حركت می كند و بدون اين كه وضو را تجديد كند به نماز می ايستد. اين عادت اوست. پس از نماز مغرب افطار می كند و بعد وضوى خود را تجديد می نمايد، سپس به سجده می رود. در دل شب پيوسته نماز می خواند تا سپيده دم.۵

منابع:

۱- سیره پیشوایان ص٤١٣.

۲- داستان های شنیدنی از چهارده معصوم ص١٣٢/بحار الأنوار ،ج‏،٩٩ ص١٧.

۳- إعلام الورى بأعلام الهدى ، ج‏٢، ص٢٦.

۴- مواعظ امامان عليهم السّلام ( ترجمه جلد ٧٥ بحار الأنوار) ص٢٧٩.

۵- زندگانى حضرت امام موسى كاظم عليه السلام ، ص٩٢.

جهت مطالعه بیشتر رجوع شود به:

* امام موسی بن جعفر (ع) اسطوره مبارزه و قهرمان مقاومت و پایداری عبدالرحیم عقیقی بخشایشی.

* امام موسی کاظم(ع) مصطفی زمانی.

* امام موسی کاظم(ع) گروه کودکان و نوجوانان، بازنویسی: مهدی رحیمی.

* امام موسی کاظم (ع) سید کاظم ارفع.

* بدایع الانوار فی احوال سابع الائمه الاطهار میرزا سید مهدی حسینی وکیل(ملقب به بدایع نگار).

* بر امام صادق و امام کاظم (ع) چه گذشت؟ سید محمد حسن موسوی کاشانی.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

انیس النفوس
انیس النفوس

شناخت مختصری از زندگانی امام رضا حضرت علی بن موسی‌ الرضا علیه‌ السلام در روز یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ هجری دیده به جهان گشودند.۱پدرشان امام کاظم و مادرش بانویی با فضیلت به نام «تُکْتَمْ» بود که پس از تولد حضرت، از طرف امام کاظم علیه‌ السلام، «طاهره» نام گرفت.۲ کنیه ایشان «ابوالحسن» و لقبشان «رضا» […]

۲۰ خرداد ۱۴۰۱
56356
بیشتر بدانید
آئین زیارت
آئین زیارت

عمریست هر از چند گاهی به زیارت قبور ائمه علیهم‌ السلام قدم می‌ گذاریم در جستجوی یک راز نهانی! امیدواریم دریچه‌ای به قلب مکدرمان گشوده شود و جلوه‌ ای آسمانی و الهی بر سینه مان حلول یابد. از سویی نفَس اولیای الهی چراغ راهی است که می‌ توان با استمداد از آن راه را از […]

۱۸ خرداد ۱۴۰۱
14483
بیشتر بدانید
سید امیر احمد، شاهچراغ
سید امیر احمد، شاهچراغ

  حضرت سيد امير احمد علیه‌ السلام ملقب به شاهچراغ و سيد السادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسی كاظم علیه‌السلام هستند. پسران امام هفتم علیه‌ السلام بنا به مشهور نوزده نفر می‌ باشند. حضرت احمد بن موسی و محمد بن موسی علیهما السلام از یک مادر که، ام احمد، خوانده می‌ شد متولد گردیدند. فضائل […]

۱۵ خرداد ۱۴۰۱
10855
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − دوازده =