پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

زمینه سازی عصر غیبت

5
(2)
۳ آبان ۱۳۹۹
391

دوران امام هادی و امام عسکری علیهم السلام در شدت اختناق حاکمان زمان خود بوده‌ است. شدت فشارها به قدری بود که دو پیشوای بزرگ شیعه که در مرکز حکومت آن ها (سامراء) می زیستند، با عمرکوتاهی به شهادت رسیدند؛ ولی در این میان، فشارها و محدودیت های زمان امام حسن عسکری علیه السلام بیشتر بود.

زمینه ‌سازی امام حسن عسکری علیه السلام برای غیبت

غایب شدن امام و رهبر هر جمعیتی، یک حادثه غیرطبیعی و نامأنوس است و باور کردن آن و نیز تحمل مشکلات ناشی از آن برای نوع مردم دشوار می ‌باشد. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و امامان پیشین به تدریج مردم را با این موضوع آشنا ساخته و افکار را برای پذیرش آن آماده می‌ کردند. این تلاش در عصر امام هادی علیه السلام و امام عسکری علیه السلام که زمان غیبت نزدیک می‌شد، به صورت محسوس‌ تری به چشم می ‌خورد. چنان‌ که در زمان امام هادی علیه السلام آن حضرت اقدامات خود را نوعاً توسط نمایندگان انجام می‌ دادند و کمتر شخصاً با افراد تماس می‌ گرفتند.
این معنا در زمان امام عسکری علیه السلام جلوه بیشتری یافت؛ امام حسن عسکری علیه السلام باید این مطلب را بین مردم جا می انداختند که در عصر غیبت نیز امام وجود دارد -اگرچه به صورت پنهانی- و مردم را برای اصل ادارۀ جامعۀ شیعی آماده کنند، این مسئله از همه مهم تر بود. ایشان مردم را آگاه کردند که شما امام دارید و او زنده و موجود است و حامی و هادی شما؛ اما به آسانی قابل دسترس نیست و سعی کردند تا ایمان مردم به غیبت را افزایش دهند.

حضرت بسیاری از مواقع حین دیدار یا پس از پایان ملاقات ها، به یاران خویش می فرمودند: این غیبت، بسیار طولانی است که طولانی بودن آن سبب می شود شماری امامت او را انکار کنند و از راه حق منحرف شوند. این هشدار به جا و دقیق به همۀ اصحاب و ارادتمندان و وکلای حضرت بود تا وسواس شیطانی، آنها را به ضلالت و گمراهی نکشاند و به خاطر مطامع دنیوی راهی چون توقف در امر امامت یا قائمیت امام حسن عسکری علیه السلام یا انکار ولادت حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف را در پیش نگیرند که چنین ضلالت هایی در تاریخ ائمه گذشته از ناحیۀ برخی یاران آنها پیشینه داشت و حضرت با این تذکر همیشگی آنها را از چنین امر سویی بر حذر می داشتند.

امام حسن عسکری علیه السلام از یک طرف با وجود تأکید بر تولد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ایشان را تنها به شیعیان خاص و بسیار نزدیک خود نشان می‌ دادند و از طرف دیگر تماس مستقیم شیعیان با خود آن حضرت روز به روز محدودتر و کمتر می‌ شد، به طوری که حتی در خود شهر سامرا به مراجعات و مسائل شیعیان از طریق نامه یا توسط نمایندگان خویش پاسخ می‌داد و بدین ترتیب آنان را برای تحمل اوضاع و شرایط و تکالیف عصر غیبت و ارتباط غیر مستقیم با امام آمده می‌ ساخت.

این مسئله عمدی بود که در نبود امام نیز می ‌توان با امام اتصال برقرار کرد؛ لذا بسیاری از افرادی که می‌ خواستند خدمت امام عسکری علیه السلام برسند امام آنها را نهی می‌ کرد و می‌ فرمود شرایط فعلاً مناسب نیست؛ لذا بعضی از افرادی که می ‌خواستند خدمت به امام حسن عسکری علیه السلام برسند امام در بین راه پیام رسانی فرستاد که برگردید و وارد سامرا نشوید.
تماس‌های مردم هم این ‌طور بود که بعد از امام حسن عسکری علیه السلام درغیبت صغری برای اتصال با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هیچ راهی نبود و این نایب‌هایی که درزمان خود امام حسن عسکری علیه السلام شخصیت‌های بسیار معروفی بودند، اینها را معین کردند تا در مدت زمانی با این وسیله با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ارتباط داشته باشند. آن هم با نامه و نه دیدار حضوری و سپس غیبت کبری شروع شد. خود امام حسن عسکری علیه السلام نسبت به نایبان عامشان که علما و فقهای زمان خود بودند آنها را به رشد رساندند که مردم اینها را شناختند از جمله همین ابن بابویه قمی است که حضرت امام حسن عسکری علیه السلام نامه مفصلی برای او می‌نویسد تا مردم او را بهتر بشناسند.

سازماندهی وکالت، صرف نظر از جهات کمّی و کیفی آن، به خودی خود نشانگر ظهور مرحلۀ جدیدی از حیات مکتب تشیع و جامعۀ شیعی بود. مرحله ای به مراتب بهتر از دوره های پیشین. اینک تلاش ها، مجاهدت ها، ایثارها و شهادت امامان و یاران مخلصشان طی چندین دهه به بار نشسته -مکتب تشیع به خوبی تشکیل و نهادینه گشته- و در سراسر جهان پهناور اسلامی جویندگان و رهروان استواری پیدا کرده بود. شرایط فوق، وجود شبکۀ ارتباطی وسیعی را اقتضا می کرد. شبکه ای که بتواند:

اولاً پیوند عاطفی و فکری میان اعضا و مجموعه های پراکندۀ شیعیان دراقطارمختلف بلاد اسلامی را با امام خود برقرار کند؛ ثانیاً امکانات ایشان را جهت حفظ و حراست از جامعۀ شیعه و رفع مشکلات آنان و توسعۀ مکتب اهل بیت علیه السلام بسیج کند.
“احمد بن اسحاق”، یکی از یاران خاص و گرانقدر امام عسکری علیه السلام می‌گوید: به حضور امام عسکری علیه السلام رسیدم می‌ خواستم دربارهٔ امام بعد از او بپرسم، حضرت پیش از سؤال من فرمود: ای “احمد بن اسحاق”! خداوند از زمانی که آدم را آفریده تا روز رستاخیز، هرگز زمین را از”حجت” خالی نگذاشته و نمی ‌گذارد. خداوند از برکت وجود “حجت” خود در زمین، بلا را از مردم جهان دفع می‌ کند و باران می‌فرستد و برکات نهفته در دل زمین را آشکار می‌ سازد.
عرض کردم: پیشوا و امام بعد از شما کیست؟ حضرت برخاست و به اتاق دیگر رفت و طولی نکشید که برگشت، در حالی که پسر بچه‌ای را که حدود سه سال داشت و رخسارش همچون ماه شب چهارده می‌ درخشید به دوش گرفته بود. فرمود: “احمد بن اسحاق”! اگر پیش خدا و امامان محترم نبودی، این پسرم را به تو نشان نمی‌دادم، او همنام و هم کنیه رسول خداست، زمین را پر از عدل و داد می ‌کند. چنان‌که از ظلم و جور پر شده باشد. او در میان این امت (از نظر طول غیبت) همچون “خضر” و “ذوالقرنین” است، او غیبتی خواهد داشت، که (در اثر طولانی بودن آن) بسیاری به شک خواهند افتاد و تنها کسانی که خداوند آنان را در اعتقاد به امامت او ثابت نگه داشته و توفیق دعا جهت تعجیل قیام و ظهور او می‌بخشد، از گمراهی نجات می‌یابند.

با توجه به نکات گفته شده اقدامات امام در راستای آمادگی مردم جهت غیبت به چهارموضوع دسته بندی می شود:

۱.     ارتباط حداقلی با شیعیان.

۲.     گسترش و سازماندهی شبکۀ وکالت و نمایندگی.

۳.     بیان موجودیت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در عصر غیبت.

۴.     معرفی شخص امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به عنوان امام دوازدهم شیعیان.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

انیس النفوس
انیس النفوس

شناخت مختصری از زندگانی امام رضا حضرت علی بن موسی‌ الرضا علیه‌ السلام در روز یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ هجری دیده به جهان گشودند.۱پدرشان امام کاظم و مادرش بانویی با فضیلت به نام «تُکْتَمْ» بود که پس از تولد حضرت، از طرف امام کاظم علیه‌ السلام، «طاهره» نام گرفت.۲ کنیه ایشان «ابوالحسن» و لقبشان «رضا» […]

۲۰ خرداد ۱۴۰۱
55836
بیشتر بدانید
آئین زیارت
آئین زیارت

عمریست هر از چند گاهی به زیارت قبور ائمه علیهم‌ السلام قدم می‌ گذاریم در جستجوی یک راز نهانی! امیدواریم دریچه‌ای به قلب مکدرمان گشوده شود و جلوه‌ ای آسمانی و الهی بر سینه مان حلول یابد. از سویی نفَس اولیای الهی چراغ راهی است که می‌ توان با استمداد از آن راه را از […]

۱۸ خرداد ۱۴۰۱
13963
بیشتر بدانید
سید امیر احمد، شاهچراغ
سید امیر احمد، شاهچراغ

  حضرت سيد امير احمد علیه‌ السلام ملقب به شاهچراغ و سيد السادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسی كاظم علیه‌السلام هستند. پسران امام هفتم علیه‌ السلام بنا به مشهور نوزده نفر می‌ باشند. حضرت احمد بن موسی و محمد بن موسی علیهما السلام از یک مادر که، ام احمد، خوانده می‌ شد متولد گردیدند. فضائل […]

۱۵ خرداد ۱۴۰۱
10335
بیشتر بدانید
2 دیدگاه برای "

زمینه سازی عصر غیبت

" ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 20 =