پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

روش های تعمیق سلامت معنوی

0
(0)
۱ آذر ۱۳۹۹
226

 

احصا و بررسی روش های تعمیق سلامت معنوی از دیدگاه امام علی علیه السلام

نویسندگان:

اکبر صالحی، استادیار گروه فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه خوارزمی

سلمان رضوان خواه، دانشجوی دکترای فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه خوارزمی

چکیده:

یکی از موضوعات مهم در زندگی بشر، برخورداری از سلامتی در زندگی است. مفهوم سلامت در ابعاد گوناگونی می تواند مطرح شود و یکی از این ابعاد، بعد سلامتی معنوی است. در دنیای امروز در بین اندیشمندان این حوزه، موضوع سلامتی معنوی از جایگاه مهمی برخوردار است. بنا به اهمیت این موضوع در جهان امروز، برخی از نظام های آموزشی به آموزش معنویت در برنامه های درسی خودشان روی آورده اند تا از طریق آن بتوانند افراد را در رسیدن به سلامتی معنوی کمک کنند. در دوران گذشته، مفهوم سلامتی صرفاً به یک یا چند بعد از جمله سلامتی جسمی و یا ایمنی از خطرات اجتماعی و بلایای طبیعی محدود می شد ولی امروزه سلامتی قلمروی گسترده ای پیدا کرده و سلامت معنوی بخش مهمی از آن محسوب می شود.

سلامت معنوی به عنوان یکی از ابعاد مهم سلامتی انسان، تعامل و ارتباط هماهنگ و یکپارچه را بین قوای داخلی انسان و نوع تعامل وی با محیط بیرون از زندگی فراهم می کند و با ویژگی های نظیر ثبات در زندگی، صلح، تناسب و هماهنگی، احساس ارتباط نزدیک با خویشتن، خدا، جامعه و محیط مشخص می شود.

متفکران معتقدند معنویت موجب می شود فرد احساس روحیه بیشتری نماید؛ رابطه روشنگری با خود و دیگران داشته و از یک نظام ارزشی قوی برخوردار باشد و در زندگی خود دارای هدف معنی داری باشد. بوی وین از جمله پژوهشگران حوزه سلامت معنوی، یک طرح دو بعدی عمودی و افقی را برای سلامتی معنوی ارائه کرده است که در آن بر نقش مذهب و معنویت در زندگی انسان تأکید شده و معتقد است که زندگی انسان در پرتو ارتباط با خالق خود برای وی معنی پیدا می کند.

از دیدگاه امام علی علیه السلام تقوا و خویشتنداری عامل مهم سلامت معنوی افراد است. همچنین ایشان عفو و گذشت و پرهیز از کینه توزی از مردم را وسیله ای برای حفظ سلامتی معنوی می دانند. آموزه های مذهبی دین مبین اسلام به ویژه قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و دیگر سخنان گهربار از ائمه اطهار علیهم السلام به منظور تحقق بخشی به یک حیات معقول در زندگی انسان در پرتو تقویت رابطه انسان با خدا و نیز اصلاح رابطه انسان با خود، طبیعت و دیگر انسان ها تلاش می کنند تا انسان را به یک زندگی سالم و سرشار از معنویت رهنمون سازند.

با توجه به اهمیت تعمق در دیدگاه امام علی علیه السلام و نیز جایگاه سلامت معنوی در زندگی انسان و به ویژه در دنیای غرب از جانب برخی از متفکران، اکنون این سوال مطرح می شود که با توجه به دیدگاه امام علی علیه السلام چه الگوی مفهومی را می توان برای سلامت معنوی ارائه داد و برجستگی این الگوی مفهومی با الگوی بوی وین کدام است؟

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه علمی پژوهشی پژوهشنامه نهج البلاغه، شماره ۲۰، زمستان ۱۳۹۶.

دانلود فایل PDF مقاله: احصا و بررسی روش های تعمیق سلامت معنوی از دیدگاه امام علی علیه السلام

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

اشتغال اطفال
اشتغال اطفال

  بایسته ها و آثار تربیتی اشتغال اطفال از دیدگاه اسلام نویسندگان: حسین جاور، استادیار دانشگاه تهران فاطمه منظمی، کارشناسی ارشد دانشگاه تهران چکیده: مخاطرات پدید آمده در جوامع، به دنبال اشتغال اطفال، محققان را بر آن داشته تا به ممنوعیت کلی اشتغال اطفال بپردازند و به دیگر جنبه های آن کمتر توجه کنند. با […]

۲۴ خرداد ۱۴۰۰
803
بیشتر بدانید
فرهنگ‌خطرپذیری‌در‌بیانات‌رهبری
فرهنگ‌خطرپذیری‌در‌بیانات‌رهبری

  ارائه الگوی توسعه فرهنگ خطرپذیری سازمان های دفاعی بر اساس بیانات فرماندهی معظم کل قوا (مد ظلله العالی) نویسندگان: ناصر عسگری، استادیار دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری مهدی خیر اندیش، دانشیار دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری اسفندیار دشمن زیاری، استادیار دانشگاه آزاد اسلامشهر حسین نامدار، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم […]

۲۲ خرداد ۱۴۰۰
1846
بیشتر بدانید
تبیین‌ولایت‌در‌نامه‌های‌علوی
تبیین‌ولایت‌در‌نامه‌های‌علوی

  «تبیین ولایت» درون مایه نامه های امام علی علیه السلام به مردم بر اساس روش تحلیل محتوای کیفی نویسندگان: زینب نریمانی، دانشجوی دکترای زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران علی‌باقر طاهری نیا، استاد گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران چکیده: ولایت از اساسی ترین مسائل اسلام است. اتمام نعمت چه نعمت های مادی […]

۱۱ خرداد ۱۴۰۰
1931
بیشتر بدانید
1 دیدگاه برای "

روش های تعمیق سلامت معنوی

" ثبت شده است

یک پاسخ به “روش های تعمیق سلامت معنوی”

    Pingback: هفته سلامت بانوان / اسلام / آیت الله کلباسی / رکن الملک / مصالح عمومی / تامین /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + دوازده =