پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

روش‌تربیتی‌مقایسه‌ای‌درقرآن

0
(0)
۳ اسفند ۱۳۹۹
1137

 

روش تربیتی مقایسه ای در قرآن کریم

نویسندگان:

محمد اسماعیل زاده، دانشجوی دکترا

محمود ابوترابی، استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

سیدعلی حسینی زاده، دانشیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

مهدی باکویی، استادیار دانشکده علوم قرآنی

چکیده:

روش های تربیتی یکی از بخش های مهم نظام تربیتی اسلامی هستند که مربی با به کارگیری آنها، متربی را از وضع موجود به وضع مطلوب می رساند.

تربیت عبارتست از تلاش مربی برای شکوفا کردن فطرت عقل ودل متربی تا در اثر شکوفایی متربی به اهداف و هدف نهایی تربیت برسد. منظور از روش تربیتی، شیوه بروز عمل یا فعالیتی است به منظور تأثیرگذاری بر متربی که از مربی صادر می شود.

روش مقایسه ای در قرآن

یکی از روش های تربیتی پر کاربرد در قرآن کریم، روش مقایسه ای است. مربی در این روش با بیان امور متضاد و ذکر نتایج، فکر و ذهن متربی را درگیر دو طرف تضاد کرده و زمینه مقایسه و انتخاب یکی از دو ضد را برای او فراهم کند.

روش تربیتی مقایسه ای بیان دو امر متضاد (متقابل) همراه با ذکر آثار و نتایج است تا مربی با مقایسه دو طرف موضوع – که یک طرف کمال و رشد و طرف دیگر نقص و غی است – زمینه سنجش مقایسه و انتخاب آگاهانه و آزادانه متربی را فراهم کند.

مراحل روش مقایسه ای:

۱-بیان دو امر متضاد همراه با ذکر نتایج که در آیات قرآن، فراوان مشاهده می شود.

۲-مقایسه تقابلات که به وسیله مربی اجرا می شود.

۳-سنجش مقایسه و انتخاب آگاهانه و آزادانه متربی است.

تبیین روش تربیتی مقایسه ای و بررسی تمام جوانب آن را می توان کاری نو در مباحث تعلیم و تربیت به شمار آورد که دارای نتایج ارزشمندی در حوزه تعلیم و تربیت و تفسیر قرآن است. در همین راستا لازم است مقصود از روش تربیتی مقایسه ای در قرآن کریم و مبانی و کارکردهای آن مورد بررسی قرار گیرد.

دانلود فایل PDF مقاله: روش تربیتی مقایسه ای در قرآن کریم

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

اشتغال اطفال
اشتغال اطفال

  بایسته ها و آثار تربیتی اشتغال اطفال از دیدگاه اسلام نویسندگان: حسین جاور، استادیار دانشگاه تهران فاطمه منظمی، کارشناسی ارشد دانشگاه تهران چکیده: مخاطرات پدید آمده در جوامع، به دنبال اشتغال اطفال، محققان را بر آن داشته تا به ممنوعیت کلی اشتغال اطفال بپردازند و به دیگر جنبه های آن کمتر توجه کنند. با […]

۲۴ خرداد ۱۴۰۰
777
بیشتر بدانید
فرهنگ‌خطرپذیری‌در‌بیانات‌رهبری
فرهنگ‌خطرپذیری‌در‌بیانات‌رهبری

  ارائه الگوی توسعه فرهنگ خطرپذیری سازمان های دفاعی بر اساس بیانات فرماندهی معظم کل قوا (مد ظلله العالی) نویسندگان: ناصر عسگری، استادیار دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری مهدی خیر اندیش، دانشیار دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری اسفندیار دشمن زیاری، استادیار دانشگاه آزاد اسلامشهر حسین نامدار، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم […]

۲۲ خرداد ۱۴۰۰
1820
بیشتر بدانید
تبیین‌ولایت‌در‌نامه‌های‌علوی
تبیین‌ولایت‌در‌نامه‌های‌علوی

  «تبیین ولایت» درون مایه نامه های امام علی علیه السلام به مردم بر اساس روش تحلیل محتوای کیفی نویسندگان: زینب نریمانی، دانشجوی دکترای زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران علی‌باقر طاهری نیا، استاد گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران چکیده: ولایت از اساسی ترین مسائل اسلام است. اتمام نعمت چه نعمت های مادی […]

۱۱ خرداد ۱۴۰۰
1905
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 15 =