پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

روش‌تربیتی‌مقایسه‌ای‌درقرآن

0
(0)
۳ اسفند ۱۳۹۹
1106

 

روش تربیتی مقایسه ای در قرآن کریم

نویسندگان:

محمد اسماعیل زاده، دانشجوی دکترا

محمود ابوترابی، استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

سیدعلی حسینی زاده، دانشیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

مهدی باکویی، استادیار دانشکده علوم قرآنی

چکیده:

روش های تربیتی یکی از بخش های مهم نظام تربیتی اسلامی هستند که مربی با به کارگیری آنها، متربی را از وضع موجود به وضع مطلوب می رساند.

تربیت عبارتست از تلاش مربی برای شکوفا کردن فطرت عقل ودل متربی تا در اثر شکوفایی متربی به اهداف و هدف نهایی تربیت برسد. منظور از روش تربیتی، شیوه بروز عمل یا فعالیتی است به منظور تأثیرگذاری بر متربی که از مربی صادر می شود.

روش مقایسه ای در قرآن

یکی از روش های تربیتی پر کاربرد در قرآن کریم، روش مقایسه ای است. مربی در این روش با بیان امور متضاد و ذکر نتایج، فکر و ذهن متربی را درگیر دو طرف تضاد کرده و زمینه مقایسه و انتخاب یکی از دو ضد را برای او فراهم کند.

روش تربیتی مقایسه ای بیان دو امر متضاد (متقابل) همراه با ذکر آثار و نتایج است تا مربی با مقایسه دو طرف موضوع – که یک طرف کمال و رشد و طرف دیگر نقص و غی است – زمینه سنجش مقایسه و انتخاب آگاهانه و آزادانه متربی را فراهم کند.

مراحل روش مقایسه ای:

۱-بیان دو امر متضاد همراه با ذکر نتایج که در آیات قرآن، فراوان مشاهده می شود.

۲-مقایسه تقابلات که به وسیله مربی اجرا می شود.

۳-سنجش مقایسه و انتخاب آگاهانه و آزادانه متربی است.

تبیین روش تربیتی مقایسه ای و بررسی تمام جوانب آن را می توان کاری نو در مباحث تعلیم و تربیت به شمار آورد که دارای نتایج ارزشمندی در حوزه تعلیم و تربیت و تفسیر قرآن است. در همین راستا لازم است مقصود از روش تربیتی مقایسه ای در قرآن کریم و مبانی و کارکردهای آن مورد بررسی قرار گیرد.

دانلود فایل PDF مقاله: روش تربیتی مقایسه ای در قرآن کریم

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

کنش‌گفتاری‌ملکه‌سبا‌درقرآن
کنش‌گفتاری‌ملکه‌سبا‌درقرآن

  تحلیلی تربیتی بر کنش گفتارهای ملکه سبا در قرآن نویسنده: مرضیه محصص، استادیار دانشگاه شهید بهشتی چکیده: محیط اجتماعی و ادبیات گفتاری و نوشتاری، رابطه ای تنگاتنگ با هم دارند. بسیاری از متون، بازتاب محیط اجتماعی خویش هستند. قرآن کریم از قلمروهای متفاوت زبانی بهره برده و با گزینش آگاهانه و هدفمند الگوهای منظم […]

۱۷ اسفند ۱۳۹۹
261
بیشتر بدانید
امام‌صادق(ع)و‌مهندسی‌فرهنگ
امام‌صادق(ع)و‌مهندسی‌فرهنگ

  بررسی تاریخی جایگاه امام صادق علیه السلام در مهندسی فرهنگ و تمدن اسلامی نویسندگان: عباس رهبری، عضو هیئت علمی گروه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فرهنگیان شهید مدرس کردستان حسین خسروی، عضو هیئت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه آزاد خمین سهراب اسلامی، عضو هیئت علمی گروه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه […]

۱۳ اسفند ۱۳۹۹
684
بیشتر بدانید
آغاز ‌آفرینش در نهج‌البلاغه
آغاز ‌آفرینش در نهج‌البلاغه

  آغاز  آفرینش در نهج البلاغه: خاستگاه ها؛ تاریخ گذاری نویسنده: سعید شفیعی، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران چکیده: در قرآن، مباحث مختلفی درباره آفرینش آسمان ها و زمین، آغازگری خدا در خلق، بارش باران و سرزنده شدن طبیعت و مانند آن دیده می شود. اما مسلمانان نخستین از چنین آیاتی تفسیر کیهان […]

۱۳ اسفند ۱۳۹۹
357
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =