پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

درباره معظم له

درباره معظم له

استاد محقق آیت الله حاج شیخ احمد کلباسی اشتری فرزند آیت الله حاج آقا صدرالدین فرزند آیت الله العظمی حاج شیخ محمد رضا فرزند آیت الله حاج شیخ عبد الرحیم فرزند آیت الله حاج شیخ محمدرضا (مشهور به شیخ الاسلام ) فرزند مرجع کل شیعه، آیت الله العظمی علامه حاجی محمد ابراهیم کلباسی، و همگی از نوادگان صحابی عظیم الشان امیرالمومنین علیه السلام، جناب مالک اشتر نخعی اعلی الله مقامه می باشند.

آیت الله کلباسی متولد سال ۱۳۴۴ شمسی می باشند. ایشان هنگام گذراندن دوران دبیرستان پا به حوزه علمیه نهادند و عصرها و شب ها به فراگرفتن ادبیات عرب و مقدمات پرداختند و پس از اخذ دیپلم به‌طور تمام وقت در اختیار تحصیلات حوزوی قرار گرفتند.

اساتید آیت آلله کلباسی

در اصفهان ادبیات عرب را نزد حجج اسلام حاج سیدمصطفی موسوی درچه ای و حاج شیخ محمود بکتاشیان (مهدوی) خواندند. منطق را نزد حاج شیخ حسین عشّاقی فراگرفتند و به درس تحریرالوسیله حجت الاسلام و المسلمین سیدضیاءالدین تجویدی حاضر شدند و همزمان ادبیات عرب را تدریس می‌نمودند.

هجرت به شهر قم

آیت الله کلباسی پس از چند سال به شهر قم هجرت نمودند. ایشان در قم جهت تکمیل منطق و فراگرفتن فلسفه به درس اساتید ارجمند حضرات آقایان حاج شیخ رضا اکبریان و حاج شیخ غلام رضا فیاضی راه یافتند و تقریرات درس بدایة الحکمه آقای فیاضی را نوشتند،

روش تحقیق در نهج البلاغه را نزد حاج شیخ محمد دشتی و همچنین شرح لمعه و اصول فقه را نزد حجت الاسلام و حضرات آیات حاج شیخ علی پناه اشتهاردی، شیخ محمدحسن ممدوحی کرمانشاهی، حاج شیخ علی عالمی (امام جمعه لندن)، شیخ علی نکونام، شیخ محمد ناصری، شیخ مهدی گنجی و درایه و رجال را نزد آیت الله زنجانی خواندند.

ایشان در ایام تعطیلات حوزه علمیه قم، در اصفهان مقداری از اصول فقه و شرح لمعه را نزد مرحوم والد خود خواندند و کتاب مکاسب و رسائل شیخ اعظم را نزد حضرات آیات حاج شیخ احمد پایانی، حاج شیخ مصطفی اعتمادی، حاج شیخ علی پناه اشتهاردی و حاج شیخ قدرت الله وجدانی فخر و حاج شیخ احمد ستوده گذراندند.

پس از اتمام دروس سطح حوزه به درس خارج بعضی از اعلام و مراجع راه یافتند و مدتی در درس فقه آیت الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی و آیت الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی و آیت الله العظمی مکارم شیرازی شرکت کردند.

ایشان در همین دوران در حوزه علمیه قم، شرح لمعه و اصول فقه تدریس می‌نمودند، همچنین در همان زمان به دانشگاه قم وارد شدند و موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته الهیات و معارف اسلامی گردیدند، سپس به درجه کارشناسی ارشد در رشته فقه و مبانی حقوق دست یافتند. ایشان در اوایل سال ۱۳۶۹ شمسی به اصفهان بازگشتند و به ادامه تحصیلات حوزوی و تحقیق پرداختند.

بازگشت به اصفهان

آیت الله کلباسی در اصفهان ابتدا مدتی در درس خارج  فقه پدر خود، مرحوم آیت الله حاج آقا صدرالدین کلباسی حاضر شدند و به درس اصول آیت الله حاج شیخ محمد کلباسی رفتند، همچنین جلد اول اسفار ملا صدرا را نیز نزد آیت الله حاج سیدمجتبی صادقی خواندند.

پس از رحلت والد خود به درس فقه و اصول آیت الله العظمی حاج شیخ ابوالقاسم انصاری (سبط شیخ اعظم اعلی الله مقامه) حاضر شدند و دوباره مکاسب و رسائل شیخ اعظم را  که جمع بین سطح و خارج بود، کامل از ایشان فرا گرفتند و یک دوره خارج اصول را به مدت هشت سال نزد ایشان تلمذ نمودند.

ایشان ۲۰ سال در درس خارج فقه آیت الله العظمی انصاری شرکت کردند و تقریرات بخشی از مباحث فقه و اصول ایشان را نگاشتند. در همین دوران، مدتی در درس خارج فقه آیت الله حاج شیخ احمد زاهد نجفی شرکت کردند. در همین سال‌ها عده ای از طلاب در دروس سطح از ایشان بهره بردند.

اکنون چند سالی است به تدریس خارج فقه و اصول و قواعد فقهیه اشتغال داشته و شاگردانی از خرمن وجودشان خوشه‌ها چیده‌اند.

تالیفات و تحقیقات آیت الله کلباسی

-تلخیص الدرایه (در علم الحدیث) و تقریرات درس رجال آیت الله زنجانی؛

-ترجمه و شرح کتاب سیوطی در ادبیات عرب؛

-حواشی بر رسائل (فرائد الاصول شیخ)؛

-حواشی بر مکاسب محرمه؛

-حواشی تفسیر قرآن کریم پیرامون بعضی آیات؛

-چهل حدیث حج به همراه ره‌توشه حجاج؛

-جمع آوری شرح حال علمای بیت کلباسی؛

-رساله‌ای در اخلاق و سلوک؛

-تاریخ تحلیلی زندگانی امیرالمومنین علیه السلام؛

-تاریخ تحلیلی زندگانی امام حسن علیه السلام؛

-تاریخ تحلیلی زندگانی امام حسین علیه السلام؛

-تاریخ تحلیلی پیام‌آوران عاشورا (امام سجاد و حضرت زینب علیهما السلام)؛

-تاریخ تحلیلی قیام مختار ثقفی؛

-اول معرفت بعد زیارت (در معرفت زیارت عتبات)؛

-فضیلت و اعمال شب نیمه شعبان (لیلة القدر اهل بیت)؛

-تفسیر سوره قدر به همراه اعمال شب قدر؛

-فضیلت و اعمال شب عید فطر و قربان؛

-معیار الفقاهة فی الموازنة بین العروة والتحریر (در مبحث اجتهاد و تقلید)؛

-تصحیح و تعلیق  بر کتاب انیس اللیل در شرح دعای کمیل؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب نفحات اللیل در شرح دعای کمی؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب منتخب الرسائل با حواشی آیت الله العظمی حاج شیخ محمدرضا کلباسی اشتری؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب راه اطاعت و بندگی یا طریق العبودیه (در اخلاق و سلوک)؛

-تصحیح  و تعلیق بر کتاب إشراقات الأيام في إفاضات الأنام (در تفسير عرفانی بعضی آيات قرآن مجيد)؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب شرح عرفانی بر اشعار خواجه حافظ شيرازی؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب منازل ‏السائرين فی شرح مقامات العارفين؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب دستور تبلیغ دین یا راهنمای گویندگان و شنوندگان؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب دعوة الحسينيه (در اسرار نهضت حضرت امام حسين علیه السلام)؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب هدية السالکين (در سير و سلوک)؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب نهج النجاه (روش نجات در آخرت)؛

-تصحیح و تعلیق بر کتاب مکيال اليقين فی اصول الدين.

اجازات مراجع و علماء

مراجع و علمایی که به ایشان اجازه روایی و اجتهاد و امور حسبیه داده‌اند، عبارت‌اند از:

-آیت الله العظمی حاج سیدمحمد رضا گلپایگانی (امور حسبیه)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی (امور حسبیه)؛

-آیت الله العظمی حاج سیدعلی سیستانی (امور حسبیه)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی (امور حسبیه)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ ناصر مکارم شیرازی (امور حسبیه – نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ جعفر سبحانی (امور حسبیه – نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ حسین نوری همدانی (امور حسبیه – نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی حاج سیدعلی خامنه‌ای (امور حسبیه)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی (امور حسبیه)؛

-آيت الله العظمی حاج سيدعزّالدین حسینی زنجانی (نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ ابوالقاسم انصاری (اجتهاد و نقل روایت)؛

-آیت الله حاج آقا صدرالدین کلباسی (اجتهاد و نقل روایت)؛

-آیت الله حاج سیدمجتبی صادقی (نقل روایت)؛

-آیت الله حاج شیخ احمد زاهد نجفی (نقل روایت و اجتهاد)؛

-آیت الله حاج شیخ محمد کلباسی (نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی سید موسی حسینی شبیری زنجانی (نقل روایت و امور حسبیه)؛

-آیت الله العظمی حاج سیدمحمدعلی علوی گرگانی (نقل روایت و امور حسبیه)؛

-آیت الله سیدعبداللطیف حسینی قرشی کوه کمره‌ای (نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالله جوادی آملی (امور حسبیه)؛

-آیت الله العظمی سیدمحمد حسینی شاهرودی (امور حسبیه – نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی (امور حسبیه – نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ عباس محفوظی (امور حسبیه – نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی حاج شیخ محمدعلی گرامی (اجازه اجتهاد و نقل روایت)؛

-آیت الله العظمی حاج سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی (اجازه امور حسبیه و نقل روایت).

نقش آیت الله کلباسی در تبلیغ و اشاعه فرهنگ اهل بیت علیهم السلام

آیت الله کلباسی از سال ۱۳۶۶ شمسی در اصفهان در دو ماه محرم و صفر منبر می‌روند و بحمدالله اکنون یکی از سخنرانان مبرّز به شمار می آیند که با بیانی جذاب و پرمحتوا در تبلیغ دین و مرام سیدالشهدا علیه السلام ساعی هستند.

ایشان شب ها در مسجد رکن‌الملک واقع در تخت فولاد اصفهان که شاعر ادیب مرحوم حاج میرزا سلیمان خان شیرازی در سال ۱۳۱۸ قمری این مسجد را به جهت علاقه به جد ایشان ساخته، اقامه جماعت می نمایند و شب های جمعه در مسجد مذکور، سیره اجدادی خویش را در برگزاری دعای کمیل وقت سحر ادامه می دهند و جلسه دعای ایشان حال خوشی دارد .

ایشان  از سال ۱۳۷۰ شمسی تاکنون ظهر هر پنج شنبه در مسجد خیاطها  واقع در بازار اصفهان اقامه جماعت می‌نمایند. همچنین در سال ۱۳۸۹ شمسی حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا کاظم کلباسی رحمة‌الله علیه از ایشان دعوت نمودند تا صبح و ظهر در مسجد حکیم اقامه جماعت نمایند.

سخنرانی های آیت الله کلباسی

سخنرانی های ایشان در ایام تبلیغ در سی سال گذشته جاذبه زیادی بین جوانان و عموم مردم داشته است. از سال ۱۳۶۶ شمسی در اصفهان در دو ماه محرم و صفر منبر می روند. همچنین ایشان در جلسات هفتگی بعضی اساتید دانشگاه و دبیران، بیش از ۲۰ سال به تفسیر قرآن کریم پرداخته اند و تفسیر قرآن ایشان در شب های جمعه در مسجد رکن الملک مشتاقانی دارد.

حاج احمد کلباسی تا سال ۱۳۸۹ شمسی ظهرها و شب ها در مسجد رکن‌الملک واقع در تخت فولاد اصفهان که شاعر ادیب مرحوم حاج میرزا سلیمان خان شیرازی در سال ۱۳۱۸ قمری آن مسجد را به جهت علاقه به جدّ ایشان ساخته، اقامه جماعت می نمودند و شب های جمعه در مسجد مذکور سیره اجدادی خویش را در برگزاری دعای کمیل وقت سحر ادامه می دهند. در مجلس دعای کمیل سحری ایشان بیش از هزار نفر از مشتاقان حاضر می شوند، همچنین در جلسات دعا و احیای ایشان در مسجد رکن الملک در شب قدر، شب عید فطر، قربان، شب عرفه، لیلة الرغائب، شب نیمه شعبان و نیمه ماه رجب چند هزار نفر شرکت می‌کنند.

عمران و تجهیز مساجد

معظم له در باب آبادی و عمران مساجد مثل اجداد خویش ساعی و کوشا هستند. تعمیرات مهمی توسط ایشان با کمک مومنین در سه مسجدی که اقامه جماعت می‌نمایند، انجام شده است .

به همت ایشان درسال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱ شمسی کتابخانه بزرگی با ۳۵۰۰ متر مربع زیر بنا، شامل دو سالن  مطالعه و اجتماعات با بیش از یک هزار متر مربع وسعت، مخزن کتاب، کلاس ها و امکانات لازم در کنار مسجد رکن الملک احداث شد و شبستان مسجد حدود ۱۸۰ متر مربع  به سبک سنتی توسعه یافت و چهار محراب به‌همراه کاشی کاری سنتی در سمت قبله مسجد افزوده شد.

پشت بام مسجد جهت شرکت مردم در مراسم نماز و دعا، تسطیح و نرده گذاری شد و آب انبار مسجد به سالن مطالعه طلاب تبدیل گردید. چون تکیه آیت الله حاج محمدجعفر آباده ای شامل مرقد آن عالم ربانی و چهار صحن و حجرات دورتادور آن از بناهای خیّر مرحوم رکن الملک بوده و در معرض تخریب کلی قرار داشت، به همت ایشان مرمت کلی گردید و تغییر کاربری داده شد و طلاب علوم دینی در حجرات آن اسکان یافتند.

همچنین دو حوزه علمیه، برای برادران و خواهران توسط ایشان تسیس شد که در گسترش فرهنگ دینی آثار و برکات زیادی به دنبال داشته است. اکنون به غیر از هزاران ساعت درس و مباحثه و پژوهش، ده ها نفر امام جماعت از حوزه علمیه ایشان به مساجد و مدارس و ادارات دولتی شهر اصفهان برای اقامه نماز جماعت و ترویج مکتب شیعه اعزام می شوند.

باغ والهیه

از آنجا که مرحوم مشهدی محمد والی زاده نواده شاعر گرانقدر حاج محمدکاظم واله اصفهانی باغ و عمارت قدیمی ملکی خود را برای سکونت امام جماعت مسجد رکن الملک تحت تولیت آیت الله العظمی حاج شیخ محمدرضا کلباسی اشتری و اعقاب معظم له وقف کرده بودند، با پیگیری ایشان اداره تحقیق اوقاف اصفهان، به استناد وقف نامه، تولیت باغ واله را به ایشان واگذار نمودند. ایشان در سمت غرب باغ مذکور سه پلاک شش دانگ خریداری و جهت احداث  مدرسه علمیه ، به نام جدّ خود جناب مالک اشتر، در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ اقدام  نمودند.

این مدرسه علمیه شامل هجده کلاس درس، سالن اجتماعات، محل اسکان خانوادگی سرایدار، محل اسکان اساتید مهمان، به همراه سرویس ها و امکانات لازم می باشد. همچنین به همت معظم له در جوار مقبره علامه حاجی محمد ابراهیم کلباسی مقابل درب شرقی مسجد حکیم، دو پلاک شش دانگ خریداری شد و مرکز احیاء تراث علماء بیت کلباسی و مجتمع تحقیقات علوم اسلامی و مدرسه علمیه ای به نام جدّ خود علامه حاجی کلباسی احداث کردند. این مدرسه علمیه شامل سالن اجتماعات با مساحت ۴۰۰ متر مربع، ۱۰ کلاس درس و ۲۵ حجره اسکان طلاب به همراه تاسیسات، سرویس های لازم، صحن، دو سردر ورودی و…، به سبک معماری سنتی می باشد.

تقدیرنامه ها

ناگفته نماند نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان در سنوات مختلف تقدیرنامه‌هایی به‌عنوان موسس کتابخانه عمومی رکن الملک اصفهان برای ایشان ارسال داشته اند.

در سال ۱۳۸۸ ش. کتاب‌خانه عمومی رکن الملک از طرف مدیر کل کتاب‌خانه‌های عمومی استان اصفهان و از طرف نهاد کتابخانه های عمومی کشور حائز ارتقا و کسب درجه استاندارد گردید.

فعالیت های دینی و اجتماعی آیت الله کلباسی

معظم له در کنار فعالیت های علمی خود در حوزه علمیه اصفهان، در دیگر زمینه های دینی و اجتماعی نیز حضور پرثمری داشته اند که از آن جمله می توان به برگزاری جلسات تفسیر قرآن، برگزاری مراسمات مذهبی، مانند احیاء شب‌های قدر و دعای کمیل در شب های جمعه اشاره کرد که تاثیر بسزایی در ترویج معارف دینی بین مردم اصفهان داشته است.

تاسیس موسسات و مراکز علمی

از دیگر اقدامات مهم آیت الله کلباسی می توان تاسیس و احیای موسسات و مراکز علمی- دینی ذیل را نام برد:

-تاسیس کتابخانه عمومی و مجتمع فرهنگی دینی رکن الملک؛

-تعمیر کلی مسجد رکن‌الملک به همراه توسعه شبستان مسجد با معماری اسلامی و احداث محراب ها و سردرهای ورودی جدید؛

-مرمت کلی تکیه آیت الله حاج محمدجعفر آباده ای شامل تعمیر صحن ها و حجرات اطراف آن و تبدیل آن به مدرسه علمیه رکن الملک (واحد برادران)؛

-ساخت حجرات جهت اسکان طلاب در طبقه فوقانی کتابخانه رکن الملک؛

-تاسیس مدرسه علمیه رکن الملک (واحد خواهران) شامل ۱۶ مَدرَس و سالن اجتماعات و امکانات لازم؛

-تعمیر کلی باغ والهیّه و ساختمان قدیمی آن و احداث سردر ورودی و دو دفتر اداری دو طرف سر در جدید الاحداث؛

-احداث و تاسیس مدرسه علمیه مالک اشتر با خرید ۳ پلاک شش دانگ در سمت غرب باغ والهیّه شامل ۲۰ مَدرَس، سالن اجتماعات و ۳ واحد مسکونی جهت مقام تولیت و اساتید میهمان؛

-تاسیس موسسه تحقیقات علوم اسلامی آیت الله العظمی حاج شیخ محمدرضا کلباسی اشتری با خرید یک پلاک شش دانگ جنب کتابخانه مسجد رکن الملک و ساخت آن در دو طبقه؛

-احداث و تاسیس مدرسه علمیه علامه حاجی کلباسی و مرکز احیاء تراث علمای بیت کلباسی با خرید دو پلاک شش دانگ در جوار مقبره مرجع مستجاب الدعوة آیت الله العظمی علامه حاج محمدابراهیم کلباسی اشتری مقابل درِ شرقی مسجد حکیم اصفهان شامل سی مَدرَس، حجره، سالن اجتماعات و امکانات لازم به سبک معماری اسلامی.

مرمت مسجد حکیم و خیاطها

مرمت کلی مسجد حکیم: تاسیس این مسجد به همت فقیه عالی مقام صاحب بن عبّاد به حدود سال ۳۵۵ هجری قمری باز می گردد که قسمت های متعلق به آن دوران موجود است، بازسازی مجدد آن توسط حکیم داود، طبیب حاذق دوران صفویه ملقب به تقرّب خان به سال ۱۰۷۳ هجری قمری انجام یافته است.

مسجد حکیم محل اقامه جماعت و تدریس مرجع کل شیعه، علامه محقق آیت الله العظمی حاج محمدابراهیم کلباسی اشتری بوده و چند قرن است که علمای بیت کلباسی در آن اقامه جماعت و تدریس می نمایند.

طی سال های اخیر این مسجد بزرگ به همت معظم له، مورد تعمیرات اساسی قرار گرفت که شامل مرمت شبستان های شمالی و غربی، سردرها، ازاره ها، وضوخانه ها، کاشیکاری ها، حجرات و احیای مجدد مقبره حکیم داوود می باشد و حجرات آن آماده بهره برداری طلاب گردید.

مرمت کلی مسجد خیاطها، واقع در بازار بزرگ اصفهان: بنای این مسجد به دوران صفویه باز می گردد و محل اقامه جماعت و تدریس آیت الله العظمی حاج شیخ محمدرضا کلباسی اشتری بوده و در این سال ها به همت آیت الله حاج شیخ احمد کلباسی مورد تعمیرات اساسی قرار گرفته و حجرات آن آماده بهره برداری طلاب شد.

توصیف معظم له از زبان حاج شیخ عباس میریان

آقای حاج سید عباس میریان از مداحان، شاعران و نماز گزاران مسجد رکن الملک، در توصیف معظم له چنین سروده اند:

مردی که دراین مسجد ومحراب امین است               از سلسله مالک اشتر به یقین است

حاج احمدِ  کلباسیِ  دامت  برکاته                         فرزندِ گرانقدر از آن مصدر دین است

میراث ز جدّ و پدر و والده دارد                                هم عابد وهم زاهد ودر سجده جبین است

این توسعه مسجد و مجموعه رکنی                       از همت والای همین مرد امین است

سرمایه دنیایی و عقباییِ  ایشان                          تاسیس یکی حوزه علمیه دین است

در نیمه شب جمعه بود غرق مناجات                     ذکرش همه العفو به ربّ الارضین است

از ماتم جانسوز حسین و غم اصحاب                     بهر پسر فاطمه، گریان و غمین است

با این همه مسوولیت و حجم مسائل                    در فکر ضعیفان و یتیمانِ حزین است

یا رب  تو نگهدار وجودش ز بلیّات                          چون ناشر احکام خدا روی زمین است

در وصفِ صفاتش نه همین‌قدر که گفتیم                نزد علما، تحفه درویش، همین است

 

تیتر

متن

حکم خمس لباس هایی که برای آینده خریده شده
حکم خمس لباس هایی که برای آینده خریده شده

حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند: «شَرُّ الْاَمْوالِ ما لَمْ یُخْرَجْ مِنْهُ حَقُّ اللّهِ سُبْحانَهُ؛ بدترین اموال آن است که حق خداوند را از آن خارج نکنند». {غررالحکم، ح۵۷۱۰} آیت الله العظمی خامنه ای: سوال: از درآمد بین سال لباس هایی در حد شان برای فرزندان تهیه کرده ام ولی در حال حاضر اندازه آنها نیست، […]

۲۱ خرداد ۱۴۰۱
27629
بیشتر بدانید
انیس النفوس
انیس النفوس

شناخت مختصری از زندگانی امام رضا حضرت علی بن موسی‌ الرضا علیه‌ السلام در روز یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ هجری دیده به جهان گشودند.۱پدرشان امام کاظم و مادرش بانویی با فضیلت به نام «تُکْتَمْ» بود که پس از تولد حضرت، از طرف امام کاظم علیه‌ السلام، «طاهره» نام گرفت.۲ کنیه ایشان «ابوالحسن» و لقبشان «رضا» […]

۲۰ خرداد ۱۴۰۱
30756
بیشتر بدانید
حکم وضو با انگشتر و النگو
حکم وضو با انگشتر و النگو

امام باقر علیه السلام می فرمایند: «إنّما الوُضوءُ حَدٌّ مِن حُدودِ اللّه ِ ؛ لِيَعلَمَ اللّه ُ مَن يُطيعُهُ و مَن يَعصيهِ ؛وضو در حقيقت حدى از حدود خداست تا اين كه خداوند بداند چه كسى از او فرمان مى برد و چه كسى نا فرمانيش مى كند». {علل الشرایع، ج۱، ص۲۷۹} آیت الله العظمی […]

۱۹ خرداد ۱۴۰۱
33361
بیشتر بدانید