پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

دانشجويی؛بذرپاشيدن دردشت زندگی

5
(1)
۱۶ آذر ۱۴۰۰
2748

 

دو نکته برای دانشجویان و طلاب:

الف) دوران دانشجويی و طلبگی؛ دوران بذر پاشيدن در دشت زندگی آينده است.

وقتی شما وارد پهن دشت زندگی شديد و از تحصيلات طلبگی و دانشگاهی در آمديد، آن هندسه ای كه در اين دوران برای شخصيت خود ساخته ايد و آن مَنِشی كه در دوران تحصيل برای خودتان پی ريزی كرده ايد، در زندگی به كمک شما می آيد.

كسی كه در دوران تحصيل شخصيت درستی پيدا نكرده و موضوعات اساسی تفکر را نشناخته، در زندگی که وارد شد، دائم موضوعات فکری خود را عوض می کند؛ نه می داند چه موقع بايد فيزيک يا منطق بخواند و درخواندن آن چه موضوعی را بايد دنبال کند، و نه می داند چه موقع تفسير بخواند و در خواندن آن چه موضوعی را بايد دنبال کند.

اگر در دوره  تحصيل و در آن آمادگی خاص، گرايش های متفاوت خود را مديريت کنيد تا آخر با برنامه حساب شده هرکاری را در جای خود انجام می دهيد، به راحتی با حادثه هايی که پيش می آيد با آمادگی قبلی و روی باز برخورد می کنيد، به عبارت ديگر ساختار شخصيتی حکيمانه ای برای خود پی ريزی می نمائيد.

نکته مهم:

نکته مهم؛ اين است که در دوران تحصيل، سعي کنيد شخصيت علمی و فكری خود را پايه ريزی نماييد تا بعد از آن بتوانيد آن شخصيت را ادامه دهيد و به عنوان يک انديشمند زندگی خود را شکل دهيد تا در پهن دشت زندگی هميشه بهترين انتخاب ها را داشته باشيد و قوه وَهميه برای شما تعيين تکليف نکند.

شما در حين تحصيل خيلی نمی توانيد انتخاب آزاد داشته باشيد، درس ها و محيط بر شما احاطه دارند. اما پس از آن که از دروس رسمی فارغ شديد قدرت انتخاب تان آزادتر می شود، در آن شرايط اگر برای خود شخصيت علمی- به خصوص در امور معرفتی- نداشته باشيد، روزمرّگی ها شما را بازی می دهد.

به همين جهت تاکيد می کنم اين فرصتی که در اختيار داريد از حساس ترين فرصت ها است، هر کاری و هر شخصيتی که مانع استفاده کامل شما از اين فرصت شد، دشمن شما است، گفت: «درحقيقت دوستانت دشمن اند» اين را متوجه باشيد؛ آن دوستی كه نمی گذارد شما در اين فرصت استثنايی در شخصيت علمی، معرفتی خود استحکام پيدا کنيد، واقعا دشمن شما است، خيلی دوستانه به او بگو: عذر می خواهم ما نمی توانيم با هم باشيم.

او می خواهد زندگی خود را در اين فرصت استثنايی با گپ زدن تمام کند و شما می خواهی زندگی آينده خود را شکل دهی، چگونه می توانيد با هم باشيد؟ با يک همت و جديت اساسی مسير خود را از کسانی که زندگی را به بازی گرفته اند جدا کنيد، بدون دعوا و قهر، خيلی محترمانه به او بگو حقيقتش آن است که ما دو روحيه ايم، در عين احترام به شما من نمی توانم با شما باشم. تا آخر هم سلام و عليک خود را حفظ کنيد.

اين هنر بزرگی است که انسان ها بتوانند وقتی دارای يک هدف نيستند پيش از آن که در کنار همديگر عمر خود را ضايع کنند از همديگر جدا شوند. مولوی داستان مجنون را با شترش در همين رابطه نقل می کند که مجنون راه بيابان را پيش گرفته بود تا به ليلايش برسد ولی شتر، دلش در گرو کُرّه ای بود که در طويله داشت، می گويد:

هَوَی نَاقَتِی خَلْفِی وَ قُدّامِیَ الْهوی                وَ اِنّی وَ اِيَّاها لَمُخْتَلفان

 محبوب ناقه من در پشت سر من است و محبوب من در جلو من و من و او دارای دو مقصد هستيم.بايد خود را متوجه اين امر مهم بکنيم که كسی حق ندارد زمينه تفكر من را با بطالت های خود از بين ببرد.

ميل مجنون پيش آن ليلی روان                ميل ناقه پس پی كُرّه دوان

راحت شدن از دست دوستانی كه خلوت آدم را به هم می زنند را از خدا بخواهيد؛ خدا هم کمک تان می کند، و فراموش نکنيد، مؤمن بايد با حيا باشد ولی خجالتی نباشد، می فرمايند: حيا نشانه عقل و خجالتی بودن نشانه جهل است.۱

ب)در اين بذرپاشی بايد برنامه داشت:

وقتی متوجه شديم دوران دانشجويی و طلبگی دوران پاشيدن بذر در پهن دشت زندگی است، در اين بذرپاشی بايد برنامه داشت، هرکس به جايی رسيد و از زندگی خود بهره گرفت و بهره رساند، در ازای برنامه ريزی بود، دائماً بايد در هر حال برنامه داشت و طبق برنامه عمل کرد، حتی بازی و تفريح و گپ زدن هم بايد با برنامه باشد.

درست است وقتی نمی توانيد طبق برنامه ای که ريخته ايد عمل کنيد مأيوس می شويد، ولی دوباره برنامه ريزی کنيد و در برنامه دوم نقطه های ضعف برنامه اول را در نظر بگيريد، باز برنامه سومی بريزيد که نقطه های ضعف کمتری داشته باشد، در فصول مختلف سال بنا به شرايط مختلف برنامه ريزی جديد بکنيد، بالأخره يک روز بی برنامه نباشيد، هرچند بايد در برنامه خود انعطاف داشته باشيد و پيش بينی مسائل احتمالی را هم بکنيد.

مثلا يک برنامه بنويسيد كه صبح چه موقع از خواب بلند شويد، چه مدت بايد برای نماز و تعقيبات و قرآن بگذاريد، چقدر ورزش كنيد، چه ساعتی مطالعه را شروع كنيد، اين ساعت اين درس مشخص را بخوانيد، يک هفته كه مي گذرد می بينيد بعضی از قسمت ها درست اجراء نمی شود، بسيار خوب، برنامه را عوض كنيد، از اول برنامه های خيلی آرمانی نريزيد كه نتوانيد انجام بدهيد، ولی حتما برای خودتان برنامه بريزيد.

حتی برای خواب برنامه مناسب بريزيد که فردا کسل نباشيد، بين شش تا هشت ساعت خواب در بيست و چهار ساعت طبيعی است. همچنين غذا خوردن هم با برنامه باشد، و مقدار آن هم مشخص باشد، نه خيلی کم، نه خيلی زياد. وقتی طبق برنامه می گوييم از ساعت ۸ تا ۹:۳۰ می خواهم اين كتاب را بخوانم معلوم است چقدر مطالعه كرده ايد. اما وقتی كه می گوييم پيش ازظهر اين كتاب را می خوانم معلوم نمی شود چه كار كرده ايد.

تاکيد بنده آن است که برنامه داشته باشيد و برنامه های تان قابليت انعطاف داشته باشد، يک برنامه خشک و خشنِ آهنين خوب نيست، تجربه کرده ايد اگر اين ساعت از صبح از خواب بلند شوی در حين روز خوابت می گيرد، بايد نيم ساعت بيشتر بخوابی، همين نيم ساعت خواب اضافه را وارد برنامه کنيد، مهم اين است که همين نيم ساعت خواب اضافه با برنامه باشد، به خصوص در اوقاتی مثل تابستان که اگر برنامه نريزيد يک دفعه می بينيد سه ماهه تابستان گذشت.۲

منابع

۱- پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم: الحیاءُ حیاءانِ: حیاءُ عَقلٍ وَ حیاءُ حُمْقٍ، فَحیاءُ العَقلِ هُو العِلمُ وَ حیاءُ الحُمْقِ هُوَ الجَهلُ.

حیا دو نوع است:‌حیای عقلی و حیای حِماقتی، حیای عقلی فهم و دانایی است و حیای حماقتی جهل و نادانی است. (اصول کافی، ج ٣، ص ١٦٦)

۲- اصغر طاهرزاده، کتاب ادبِ خیال، عقل و قلب

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

روز جهانی محیط زیست
روز جهانی محیط زیست

هر سال روز ۱۶ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه: تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد، در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این […]

۱۵ خرداد ۱۴۰۱
7706
بیشتر بدانید
قیام ۱۵ خرداد
قیام ۱۵ خرداد

بی‌ تردید هیچ دگرگونی و انقلابی بی ‎ریشه و علت پدید نمی‌ ‎آید و بستر ها و عواملی در شکل گیری آن موثر است. قیام ۱۵ خرداد نیز جنبشی ماندگار و اثر گذار است و نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌ رود. این قیام، سر آغاز تحولات و دگرگونی‌ های شگفت‌ […]

۱۴ خرداد ۱۴۰۱
6753
بیشتر بدانید
رحلت امام خمینی
رحلت امام خمینی

۱۴ ‌خرداد‌ ماه سال ۱۳۶۸ ه.ش یکی از تلخ‌ ترین و غمبارترین روزهای تاریخ ایران به شمار می‌ رود، روزی که بت شکن قرن و ابراهیم زمان از میان ملت ایران پر کشید. سید روح‌ الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در ۱۴ خرداد سال […]

۱۳ خرداد ۱۴۰۱
5145
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 5 =