پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

آیت الله شیخ محمدحسین کلباسی

آیت الله شیخ محمدحسین کلباسی، تنها فرزند روحانی حاج شیخ محمدرضا کلباسی هستند. ایشان سوم شعبان سال ۱۳۲۳ ق. متولد شدند. شیخ محمدحسین کلباسی پس از تحصیل مقدمات علوم دینی در حوزه علمیه اصفهان به نجف اشرف مهاجرت کردند.

اساتید فقه و اصول:

در فقه و اصول از محضرعلمای اعلام و آیات عظام، آقا سید ابوالحسن اصفهانی، حاج سید ابوتراب خوانساری، حاج شیخ عبدالحسین رشتی، آقاضیاء عراقی، حاج شیخ محمدکاظم شیرازی، حاج شیخ حسین حلّی، حاج سید عبدالهادی شیرازی و آیت ‌الله حاج شیخ میرزا حسن قاضی عسکر بهره بردند.

اساتید حکمت و کلام:

ایشان از درس اساتید بزرگوار، حاج شیخ مرتضی طالقانی، حاج سید حسین بادکوبه‌ای و حاج شیخ محمدجواد بلاغی بهره بردند. اجازه اجتهاد و نقل روایت را از آیات عظام، آقا سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاء عراقی، حاج شیخ حسین حلی و حاج سید عبدالهادی شیرازی دریافت نمودند.

پس از سال‌ها تدریس فقه و اصول در نجف اشرف به شهر قم هجرت کردند و تدریس خارج فقه و اصول داشتند. شاگردان بسیاری از محضر ایشان کسب فیض نموده و برخی همچون آیت ‌الله العظمی حاج سید علی حسینی خامنه‌ای (دامت برکاته) موفق به دریافت اجازه اجتهاد و نقل روایت از ایشان گردیدند.

آیت الله شیخ محمد حسین کلباسی

آیت الله شیخ محمد حسین کلباسی

تألیفات آیت الله حاج شیخ محمدحسین کلباسی:
۱- «غریب الحدیث».
۲- «الوصول إلی حقائق الأصول» تقریرات درس اصول فقه آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی.
۳- «تقریرات درس اصول فقه آیت الله آقا ضیاء عراقی».
۴- «تقریرات درس اصول فقه آیت ‌الله حاج شیخ حسین حلی».
۵- «شرح بر کفایة الأصول».
۶-«تقریرات درس فقه آیت الله سید عبدالهادی شیرازی».
۷- «شرح بر عروة الوثقی».

ایشان پس از طی درجات عالیه زهد و ورع و دیگر کمالات معنوی در نهم رجب سال ۱۴۱۸ ق. رحلت کردند. پس از تشییع با شکوه و اقامه نماز توسط آیت ‌الله العظمی حاج شیخ محمدتقی بهجت (ره) بر پیکر مطهر ایشان، در یکی از حجرات صحن مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها مدفون گردیدند.

 

آخرین اخبار

تبيين انسان‌شناختی مرگ
تبيين انسان‌شناختی مرگ

تبیین انسان شناختی مرگ در دو نظام وحدت تشکیکی و وحدت شخصی وجود ملاصدرا نویسندگان دکتر عبداله صلواتی دکتر فاطمه کوکرم چکیده مساله مرگ، واقعیتی اجتناب ناپذیر است و تفکر درباره آن یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد انسان‌هاست. ملاصدرا با رویکردی وجود شناسانه به سراغ مقوله مرگ رفته و بر اساس مبانی حکمت متعالیه و با […]

۲ تیر ۱۴۰۰
395
بیشتر بدانید
آئین زیارت
آئین زیارت

  عمریست هر از چند گاهی به زیارت قبور ائمه علیهم‌السلام قدم می‌گذاریم در جستجوی یک راز نهانی! امیدواریم دریچه‌ای به قلب مکدرمان گشوده شود و جلوه‌ای آسمانی و الهی بر سینه مان حلول یابد. از سویی نفَس اولیای الهی چراغ راهی است که می‌توان با استمداد از آن راه را از بیراهه تشخیص داد. […]

۲ تیر ۱۴۰۰
495
بیشتر بدانید
برکات سکوت
برکات سکوت

امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند: «وَ تَلَافِیکَ مَا فَرَطَ مِنْ صَمْتِکَ أَیْسَرُ مِنْ إِدْرَاکِکَ مَا فَاتَ مِنْ مَنْطِقِکَ۱؛ جبران آنچه با سکوت از دست می‌دهی آسان‌تر است از آن‌چه با سخن گفتن از دست برود. » اگر در سخن گفتن کوتاه بیایی، فرض هم بگیریم در جایی از سخن گفتن کوتاه آمدی که نباید سکوت می‌کردی، […]

۲ تیر ۱۴۰۰
594
بیشتر بدانید