پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

جشن بندگی

0
(0)
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
466

بیانات رهبر معظم انقلاب در جشن تکلیف دانش آموزان

 

ماموریتی از طرف خدا

جشن تکلیف یعنی چه؟ جشن تکلیف یعنی اینکه نوجوان به مرحله‌ای رسیده که این قابلیت را پیدا کرده که خدای متعال با او حرف بزند. تکلیف یعنی مأموریتی که خدای متعال به شما می‌دهد که اگر این مأموریت را به بهترین وجه انجام بدهید، زندگی شخصی خودتان و زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی را به خوشبختی نزدیک می‌کنید؛ این معنای تکلیف است. تکلیف یعنی مأموریت الهی.

انسان تا وقتی‌که به مرحله‌ تکلیف نرسیده، قابلیت این را ندارد که با خدای متعال حرف بزند یا خدا با او حرف بزند و به او مأموریت بدهد. وقتی شما به تکلیف می‌رسید، معنایش این است که این لیاقت را، این قابلیت را، این شخصیت را پیدا کرده‌اید که خدای بزرگ، آفریننده‌ جهان و انسان، شما را مخاطب قرار می‌دهد، به شما مأموریت می‌دهد، شما را مورد احترام خودش قرار می‌دهد. جشن تکلیف درحقیقت جشن تشرف یک انسان، یک نوجوان به ساحت لطف و توجه پروردگار است؛ این را قدر بدانید.

ارتباطتان را با خدا حفظ کنید

عزیزان من، فرزندان من! من توصیه می‌کنم از همین حالا، از همین روزها و ماه‌هایی که تشرف به تکلیف پیدا کرده‌اید، رابطه‌ خودتان را با خدای متعال مستحکم کنید. عیب بزرگ دنیای مادی غرب، قطع رابطه انسان با خدا است؛ [برای] این است که دچار انحطاط معنوی و لغزش‌های اخلاقی فراوان می‌شوند؛ [برای] این است که دچار نومیدی می‌شوند و جوان‌هایشان دچار سرگردانی و سرگشتگی می‌شوند؛ [برای] این است که روزبه‌روز تمدن غرب دارد افول می‌کند؛ [چون] رابطه‌ با خدا را قطع کرده‌اند. راز پیشرفت یک انسان به صورت شخصی و فردی، و یک جامعه به صورت جمعی، این است که بتواند رابطه‌ خود با خدا را حفظ کند. ارتباطتان را با خدا حفظ کنید.

نماز را با توجه بخوانید

بهترین راه ارتباط با خدا، در درجه‌ی اول همین نمازی است که می‌خوانید. از همین حالا، از همین دوران آغاز تکلیف سعی کنید نماز را با توجه بخوانید. توجه یعنی چه؟ یعنی اینکه در حال نماز، احساس کنید دارید با مخاطب عظیم خودتان حرف می‌زنید؛ با خدا دارید حرف می‌زنید؛ این احساس را در خودتان به وجود بیاورید. وقتی انسان با خدای متعال حرف می‌زند، هم به او اعتماد و توکل می‌کند، هم از او طلب و درخواست می‌کند؛ این اعتماد و توکل به خدا، به انسان شجاعت می‌بخشد. شما در زندگی باید با شجاعت حرکت کنید؛ با اعتماد‌به‌نفس حرکت کنید؛ این حالت شجاعت و اعتماد‌به‌نفس، در ارتباط با خدا به دست می‌آید. سعی کنید نماز را اول وقت بخوانید، با توجه بخوانید.

با قرآن انس داشته باشید

عزیزان من! با قرآن انس داشته باشید؛ با قرآن انس پیدا کنید. هر روز یک مقداری -ولو چند آیه- قرآن بخوانید و توجه به معانی قرآن پیدا کنید. قرآن انسان را هدایت می‌کند: اِنَّ هذَا القُرءانَ یَهدی لِلَّتی هِیَ اَقوَم؛۱ انسان را به راه راست هدایت می‌کند.

جشن تکلیف پسران

جشن تکلیف پسران

حضور موثر داشته باشید

در محیط مدرسه و در محیط خانه، به‌عنوان یک نوجوان شاداب، فعال، کاری، مثبت، حضور خودتان را مؤثر قرار بدهید. سعی کنید در اطرافیان خودتان اثر بگذارید؛ هم در مدرسه، هم در محیط خانه، هم در محیط بازی، روی همسالان و دیگران سعی کنید اثر بگذارید؛ می‌توانید اثر بگذارید.

متوجه جریان نفوذ باشید

عزیزان من! امروز ملّت ما و کشور ما دشمنانی دارد؛ دشمنانی که سعی می‌کنند از هر راهی برای نفوذ در کشور و تسلط بر این کشور استفاده کنند؛ تسلط اقتصادی، تسلط سیاسی، تسلط فرهنگی.

یکی از راه‌هایی که آنها در پیش می‌گیرند، نفوذ در جوانان ما و نوجوانان ما است؛ متوجه این نفوذ باشید. سعی کنید به خودتان مصونیت ببخشید؛ نه فقط به خودتان، [بلکه] به پیرامونیان خودتان -به کسانی که با آنها هم‌کلاس هستید، هم‌درس هستید، هم‌بازی هستید- در مقابل دشمنان مصونیت ببخشید.

 سلامت جسمی و معنوی خود را حفظ کنید

با دانش، خودتان را مجهز کنید؛ من توصیه میکنم به همه‌ شما جوانان عزیز که درس خواندن را جدی بگیرید. توصیه‌ دیگر من این است، ورزش و سلامت جسمانی را هم جدی بگیرید؛ امروز جوان‌های ما بایستی، هم سلامت جسمی، و هم سلامت معنوی، و هم سلامت فکری را با هم داشته باشند و برای خودشان نگه دارند.

سلامت جسمی را با ورزش و با تغذیه‌ی مناسب؛ سلامت معنوی و قلبی را هم با توجه به خدا، با نماز، با دعا، با توسل، با یاد شهدا؛ سلامت فکری را هم با کتاب‌خوانی تأمین کنید؛ از کتاب‌های خوب، راه‌گشا، راهنما -که از سوی متفکران و نویسندگان خوب ما تهیه شده و در اختیار ما گذاشته شده- استفاده کنید و بخوانید. این موجب می‌شود که نسل نوجوان ما، هم سلامت جسمی داشته باشد، هم سلامت معنوی و روحی داشته باشد، هم سلامت فکری و عقلانی داشته باشد؛ آن‌وقت این، آینده‌ کشور را تأمین می‌کند.

خودسازی کنید

عزیزان من! امروز شما از دوران کودکی و بچه بودن خارج شدید؛ امروز شما نوجوانید، در آغاز جوانی هستید، در حال شکوفایی هستید؛ استعداد شما امروز برای فراگیری و برای خودسازی خیلی زیاد است؛ از این فرصت استفاده کنید، خودسازی کنید؛ هم خودسازی جسمی، هم خودسازی معنوی و روحی، هم خودسازی فکری، با همان ترتیبی که عرض کردم.

بعد از آنکه شما نوجوانان عزیز در این میدان باعظمت و در این بهار باطراوت نوجوانی، حرکت درست را انجام دادید، آن‌وقت انسان می‌تواند مطمئن باشد که فردای این کشور، فردای بهتر از امروز است؛ شما مردان فردا، مدیران فردا، فعالان فردا، و شخصیت‌های فردا هستید. فردای این کشور متعلق به شما نوجوانان است؛ شماها هستید که این کشور و این ملت را و این حرکت را و این تاریخ را اداره خواهید کرد؛ خودتان را برای آن‌ روز آماده کنید.

 

جشن تکلیف دختران

جشن تکلیف دختران

 

از یاد شهیدان غفلت نکنید

عزیزان من! از توسل و از دعا غفلت نکنید. عزیزان من! از یاد شهیدان غفلت نکنید. شهیدان عزیز ما کسانی بودند که در عین جوانی و بعضی در عین نوجوانی حاضر شدند برای خیر کشور، مصالح کشور، حفظ استقلال کشور، دفع دشمنان کشور، جان خودشان را فدا کنند؛ این خیلی ارزش والایی است. باارزش‌ترین دارایی انسان، عمر انسان و جان انسان است؛ خیلی همت لازم است، خیلی شجاعت لازم است که این را در راه خدا بدهد. من توصیه می‌کنم این کتاب‌هایی را که درباره‌ شهدا نوشته شده، درباره‌ ایثارگران دوران دفاع مقدس نوشته شده و شخصیت‌های اینها را تشریح می‌کند، بخوانید؛ هم کتاب‌های شیرین و کتاب‌های پرجاذبه‌ای است، هم ذهن شما را با مسائل بسیاری آشنا می‌کند.

 به پدر و مادرتان محبت کنید

فرزندان عزیز من، نوجوانان عزیز! شماها یک دسته‌گلی از بوستان بزرگ این کشور هستید. میلیون‌ها نوجوان مثل شما در سراسر کشور هستند. شما یک نمونه‌ از آنها هستید که اینجا حضور دارید. امیدوارم که خدای متعال به شما و همه‌ی نوجوانان عزیز کشورمان در سراسر کشور، نظر لطف و تفضل خودش را به‌طور دائم مبذول کند و ان‌شاءالله شما زندگی خوشی را برای خودتان، برای پدر و مادرتان، برای آینده‌ کشورتان بتوانید فراهم ببینید. به مناسبت  نام پدر و مادر، این را هم به شما نوجوانان عرض کنم: قدر پدر و مادر را بدانید، احترام اینها را حفظ کنید، محبت اینها را جبران کنید؛ به شما محبت می‌کنند، این محبت را جبران کنید.۲

منابع
  1. سوره‌ اسرا، بخشی از آیه‌ ۹
  2. بیانات در مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان ۱۳۹۵/۰۹/۲۳

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

نسیم مهر
نسیم مهر

کتاب‌های نسیم مهر شامل مباحثی کاملاً علمی و روانشناسانه و راهکارهایی علمی و کاربردی، با استفاده از ارزش‌های دینی و روایات معصومین علیهم السلام برای حل بسیاری از مشکلات خانواده در سیر تربیت فرزند است. این کتاب در واقع حاصل گفتگوها و پرسش و پاسخ رادیویی مادران با آقای دهنوی است که بعدا توسط ایشان […]

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
1778
بیشتر بدانید
نقش استقلال در تربیت فرزند
نقش استقلال در تربیت فرزند

استقلال کودکان از جمله مسائل مهمی است که در روانشناسی کودک مطرح می‌شود. استقلال یکی از اصول مهم زندگی اجتماعی است که همۀ افراد نیاز دارند آن را تجربه کنند. استقلال در دو مرحله کودکی و نوجوانی بسیار مهم و پررنگ می‌شود؛ باعث می‌شود تا فرد مهارت‌های لازم جهت زندگی و فعالیت موثر در اجتماع را […]

۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
898
بیشتر بدانید
اعتماد در خانواده(۲)
اعتماد در خانواده(۲)

خلاصه مطلب قبل اعتماد یکی از ارکان حفظ زندگی مشترک است. اعتماد دو جور از بین می‌رود. گاهی اوقات من اعتماد را از بین می‌برم و مقصر آن هستم. اصلی ترین عاملی که باعث می‌شود از طرف من اعتماد به خود من از دست برود، دروغ است. گاهی اوقات اعتماد از بین رفته است ولی […]

۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
1745
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − چهار =