پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

جایگاه مالک در میان سرداران

5
(1)
۹ دی ۱۴۰۰
13789

 

جایگاه مالک در میان سرداران امیرالمؤمنان علی علیه السلام

نویسنده:

علی اکبر عباسی، دانشجوی دکتری تاریخ اسلام دانشگاه اصفهان

چکیده:

جناب مالک اشتر در میان سرداران حضرت علی علیه السلام موقعیتی بی نظیر داشتند. ستایش ها و تمجیدهای امام علی علیه السلام از مالک اشتر نشانگر اعتماد فوق العاده آن بزرگوار به ایشان است. در تمجیدهای امام علی علیه السلام از مالک مخصوصا بر بی همتایی وی تhکید گردیده است.

خیرخواهی او برای امام و دلسوزی امام برای وی از اخبار و روایات منابع متعدد استنباط می شود. وی شجاع ترین سردار حضرت بودند که در مصاف با هماوران نسبت به سایر سرداران امام در پیکارهای جمل و صفین بی نظیر بود.

علاوه بر این، ایشان درایت و دور اندیشی فوق العاده ای داشتند و تحت تاثیر احساسات آنی قرار نمی گرفتند و جنگ ها را با برنامه ادامه می دادند.

هم چنین دارای صفات پسندیده بخشندگی، ذوق شاعری و صدای بلند و رسا بودند که در اثرگذاری ایشان بر سپاهیان و عملکردشان نقش داشت اما بیش از همه، نفوذ قبیله ای مالک و ابهت او در میان کوفیان باعث بی همتایی او در میان سرداران حضرت علی علیه السلام می شد. معاویه به همین جهت از جانب وی آسوده خاطر نبود و راهی برای جذب و صید او نمی یافت.

مالک در ایجاد امنیت در قلمروی حکومتی امام نیز نقش مهمی داشتند و ناامنی های ایجاد شده در قلمرو حکومتی امام توسط سرداران معاویه، به بعد از شهادت مالک مربوط می شود.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به مجموعه مقالات مالک اشتر نخعی،انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، سال ۱۳۸۷.

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

مدیریت رنج درسیره امام حسین(ع)
مدیریت رنج درسیره امام حسین(ع)

نویسندگان: حسین علی اکبرخانی، کار شناسی ارشد علوم قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد محمد حسن رستمی ، دانشیار گروه علوم قران و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد ابوالفضل غفاری ، دانشیار گروه علوم قران و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد چکیده: مطابق با آیات قرآن کریم، رنج ها و سختی ها از سنت های قطعی پروردگار در زمین […]

۶ دی ۱۴۰۰
11564
بیشتر بدانید
آثارقیام حسینی از دیدگاه رهبری
آثارقیام حسینی از دیدگاه رهبری

نویسندگان: اشرف میکاییلی ، استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی سمیه جلالی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته الهیات و معارف اسلامی گرایش عرفان اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی چکیده: قیام امام حسین علیه السلام علت ها و عوامل گوناگونی مثل اطاعت از خداوند، اصلاح امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله امر به معروف و […]

۲ دی ۱۴۰۰
10357
بیشتر بدانید
کیفیت زندگی حسینی
کیفیت زندگی حسینی

نویسندگان: نگین مرادی، کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه اصفهان محمدباقر کجباف، استاد گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان امیر قمرانی، استادیار گروه روانشناسی و آموزش کودکان با نیازهای خاص دانشگاه اصفهان چکیده: اسلام اهتمام ویژه ای به استحکام بنیان خانواده دارد ازاین رو سبک زندگی اهل بیت علیهم السلام را به عنوان بالاترین الگوها به انسان عرضه می […]

۲۸ آذر ۱۴۰۰
1875
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + هشت =