پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

جايگاه «عمل» در وجود انسان

0
(0)
۲۵ فروردین ۱۴۰۰
2269

جايگاه «عمل» در وجود انسان از نگاه ملاصدرا

نویسنده

فاطمه سلیمانی دره باغی، دانشیار گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، پردیس خواهران

چکیده

يكی از مسائل مهم در مباحث انسان‌شناسی، مسئله جايگاه «عمل» در وجود انسان و نقش آن در رسيدن او به كمال است!

از نظر ملاصدرا، هر عملی كه انسان انجام می‌دهد، حقيقت آن در درون نفس او شكل می‌گيرد! بدين صورت كه افكار و اعتقادات منشأ پيدايش گرايش‌ها و احساسات در انسان می‌گردد و وجود گرايش‌ها و عواطف باعث ايجاد عزم و اراده بر انجام عمل می‌شود.

بنابرين، عملِ ظاهری نمود و جلوه‌ای ‌از افكار، نيات، احساسات و تمايلات انسان است! و تأثير مستقيم بر شكل گرفتن حقيقت انسان ندارد، بلكه تنها بروز و ظهور حقيقت نفس انسانی است.

به اين ترتيب، حقيقت و باطن عمل همان صور و ملكات نفسانی است كه در آخرت نيز پديدآورنده بدن مثالی و اخروی خواهد بود. در واقع، انسان‌ها‌ از طريق عمل، خود را در جهان بيرونی جلوه‌گر می‌سازند.

بنابرين اين سخن كه عمل، علت پيدايش حالات و صفات در نفس است و در صورت تكرار باعث پيدايش ملكات نفسانی در انسان می‌شود، از نظر ملاصدرا صحيح نيست.

او معتقد است عمل محصول حالات و تمايلات انسانی است! و صرفاً نقشی واسطه‌ای ميان نفس انسانی و جهان مادی و بيرونی دارد. البته عمل بطور غيرمستقيم بر شكل‌گرفتن افكار و انديشه‌های جديد و بدنبال آن، احساسات و تمايلات نو، تأثير می‌گذارد.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه علمی خردنامه صدرا شماره  ۱۰۰ فصل تابستان ۱۳۹۹

فایل PDF مقاله: جایگاه عمل در وجود انسان از نگاه ملاصدرا

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

رابطه دین و اخلاق(قسمت دوم)
رابطه دین و اخلاق(قسمت دوم)

دیدیم که از دیدگاه نظریه تعامل هر‌كدام از دین و اخلاق دارای هویتی مستقل هستند، اما در‌عین‌حال با هم در تعامل‌اند. و گفتیم این دیدگاه طیف وسیعی از آرای جزئی‌تر را در درون خود جای می‌دهد، كه در اینجا تحت دو عنوان كلی نیازمندی‌های دین به اخلاق و وابستگی‌های اخلاق به دین، آن را بررسی […]

۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
836
بیشتر بدانید
حقیقت کمال اخلاقی
حقیقت کمال اخلاقی

  حقیقت کمال اخلاقی از دیدگاه آیت اللّه مصباح یزدی نویسندگان: حسن جان نثاری، دانشجوی دکتری اخلاق اسلامی جامعه المصطفی العالمیه سید اکبر حسینی قلعه بهمن، استادیار موسسه امام خمینی چکیده با اینکه در مطلوبیت کمال اختلافی نیست، در چیستی بحث کمال نهایی انسان اختلافاتی وجود دارد. هر انسانی هرچند توجه نداشته باشد! به دنبال […]

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
944
بیشتر بدانید
رابطه دین و اخلاق(قسمت اول)
رابطه دین و اخلاق(قسمت اول)

  رابطه دین و اخلاق از جمله پرجاذبه‌ترین و در‌عین‌حال لغزنده‌ترین مباحثی است كه سابقه‌ای به طول طرح اندیشه‌های دینی و فلسفی دارد. در طول تاریخ، فیلسوفان از‌یك‌سو و دین‌داران از سوی دیگر، همواره خود را با این پرسش جدی روبه‌رو می‌دیدند كه در رابطه دین و اخلاق، اصالت با دین است یا اخلاق؟ آیا […]

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
529
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 6 =