پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

سخنرانی شب هشتم محرم

5
(1)
۱۳ بهمن ۱۳۹۹
1510

آیت الله کلباسی درشب های گذشته در خصوص نفوذ تفکرات اومانیستی به جامعه و آثار آن صحبت نمودند. ایشان در شب هشتم محرم ۱۳۹۹ با مرور مطالب گذشته افزودند:

در جامعه پست مدرن و فرا صنعتی، جامعه به سمت لیبرالیسم و فردگرایی سوق پیدا کرده است. در این روند، فرزندان هیچ خط قرمزی ندارند و به راحتی هر آموزه دینی را منهدم کرده و می کنند. در نتیجه اقتدار در خانه و خانواده شکسته شد.

در جامعه سنتی مذهبی، مدیر خانه و خانواده مرد است و حرف آخر را او میزند. این مطلب به این معنا نیست که :

۱-شخصیت زن از بین برود.

۲- مرد با بداخلاقی و فریاد زدن ، اعمال مدیریت کند.

اعمال مدیریت، روندی پلکانی دارد. امر به معروف و نهی از منکر ابتدا باید با زبان لیّن و غیر مستقیم صورت بگیرد. اگر این روش تربیتی بی نتیجه بود، کمی جدیت باید خرج شود و در نهایت به اعمال قدرت برسد. بنابراین مسئله امر به معروف و نهی از منکر نیز دارای مراتبی می باشد.

آثار نفوذ تفکر غربی در خانواده

۱-اشتغال زنان

استاد به تغییر سبک زندگی جوامع اشاره نمودند. خانه های بزرگ به خانه های کوچک و آپارتمان تبدیل گشت. انجام بسیاری از امور به وسیله تکنولوژی آسان گردید. تعداد فرزندان و کارهای خانه کم شد. در نتیجه خانم ها در خانه، وقت اضافی پیدا کردند. این مسئله باعث شد خانم ها به سمت اشتغال روی آوردند.

این گرایش به حدی است که حتی حاضرند با حقوق اندک، مشغول به کار شوند. حقوق و دستمزدی که حتی کفاف تهیه مایحتاج خودشان را هم نمی دهد. بنابراین هدف خانم ها از اشتغال، دغدغه مالی نیست بلکه آنها زیر چتر اشتغال، عزت و هویت اجتماعی پیدا می کنند.

۲-نظام آموزش و پرورش مدرن

در این نظام، دختران و پسران با یک خاستگاه و تفکر آموزش می بینند و هیچ کدام برای بر عهده گرفتن نقش های همسری، مادری و پدری آماده نمی شوند. این الگوی تحصیلی برگرفته از فرهنگ غرب است.

استاد با اشاره به برخی آیات قرآن کریم به توضیح کامل دو اثر فوق پرداختند.

اختلاط مرزهای عقیده و اخلاق

با توجه به اتفاقات بیان شده، به هم ریختگی مرزهای عقیدتی و اخلاقی در دنیا به وجود آمده که به جامعه ما نیز نفوذ کرده است.

در گذشته، کشورها دارای مرز جغرافیایی بوده و حدود شهرها هم با ساخت دروازه هایی از هم جدا گشته بود. اما امروزه هیچ مرز و دروازه ای به معنای واقعی وجود نداشته و مفهومی ظاهری پیدا کرده است. زیرا به راحتی می توان با امکاناتی چون ماهواره و تلفن همراه با کل دنیا مرتبط گشت.

در نتیجه عرفان های سرخ پوستی و هندی و حتی بت پرستی در جامعه ما رواج پیدا کرد. همینطور تفکر اسلام و شیعی نیز به جوامع دیگر راه پیدا کرده که گاهی از تفکر ایران سرچشمه گرفته اند.

آیت الله کلباسی برای روشن شدن مطلب، کشورهایی را مثال زدند که مسلمان نبوده ولی با گسترش ارتباطات جهانی، به دین اسلام گرویده اند.

استاد در ادامه، این سوال را مطرح می کنند که با توجه به گسترش ارتباطات در دنیا، آیا می توان افکار اشتباه و نادرستی که به جامعه کلان و خانواده نفوذ می کند را اصلاح کرد؟

جواب: در مقیاس کلان، اصلاحات به راحتی قابل اجرا نمی باشد مگر اینکه تمام ساختارها تغییر کند و اصلاح شود. این در حالی است که اصلاح برخی از ساختارها در اختیار ما نیست و توسط منجی موعود انجام می گردد.

اما در سطح کوچکتر یعنی خانواده می توان از مکانیسم آگاهی بخشی استفاده کرد. در مسیر آگاهی بخشی، اگر مردم مسئولیت خود را بدانند و برداشت درستی از دین داشته باشند می توانند به اندازه توان خود، اصلاحاتی را در خانواده اعمال نمایند.

استاد برای تأیید مطالب، روایاتی را بیان نمودند.

امر به معروف و نهی از منکر

امروزه در دنیا الگوی نظام لیبرالیسم آمریکا حاکم است. اصل این نظام، فردگرایی می باشد. یعنی مردم در کنار هم زندگی می کنند اما کاری به هم ندارند. همبستگی اجتماعی در این کشور به این معناست که کسی مزاحم دیگری نشود.

جامعه ما نیز تحت تأثیر این الگو قرار گرفته است. به همین دلیل نمی توان به جوانان امر به معروف و نهی از منکر کرد و می گویند «گیر نده»! حتی امر به معروف و نهی از منکر در برخی کلان شهرها نوعی مزاحمت تلقی می شود.

بنابراین امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ای نتیجه می دهد که این اعتقاد را داشته باشند:

   چو عضوی به درد آورد روزگار               دگر عضوها را نماند قرار

اگر افراد جامعه ای نسبت به مسلمانی و دین هم غیرت داشته و همبسته باشند امر به معروف و نهی از منکر را می پذیرند. در غیر این صورت، این اعتقاد شکل می گیرد که عیسی به دین خود، موسی به دین خود!

وقتی جامعه از هم گسسته شود دیگر امر به معروف و نهی از منکر اثری نخواهد داشت. پس درمان این مشکل چیست؟

ما باید به خود و دیگران تفهیم کنیم که الگوی ما الگوی آمریکایی نیست و مشکل یک نفر، مشکل همه افراد است تا جایگاه امر به معروف و نهی از منکر گم نشود. مانند امداد همگانی در زمان وقوع سیل، زلزله و بیماری کرونا.

ویژگی آمران به معروف و ناهیان از منکر

استاد با قرائت آیه ۷۱ سوره توبه، به ولایت بعضی افراد بر دیگران اشاره می نماید. این افراد دارای خصایصی هستند که می توانند امر به معروف و نهی از منکر کنند. یکی از این ویژگی ها اهل نماز بودن می باشد. یعنی در جامعه سنتی دینی، انسان باید اهل نماز باشد و اقامه نماز کند.

استاد به بیان ویژگی های دیگر نیز پرداختند. ایشان به نماز بیشتر از بقیه موارد اشاره نمودند.

استاد در پایان سخنرانی افزودند برای شناخت معروف و منکر و امر به معروف و نهی از منکر، باید با خلوص قدم برداشت تا موفق بود. در توضیح بیشتر نیز به داستانی از امام حسین علیه السلام اشاره می کنند.

فایل صوتی سخنرانی

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

سخنرانی شب نهم محرم
سخنرانی شب نهم محرم

آیت الله کلباسی تا شب هشتم محرم سال ۱۳۹۹ در خصوص سبک مدیریت در خانواده و تأثیر تفکرات غربی بر آن، صحبت نمودند. در شب نهم و در راستای مباحث شب های قبل، به بررسی جامعه شناسی خانواده پرداختند. ایشان سخن را اینگونه آغاز نمودند: ساخت ابزارهای جدید ارتباطی، شبکه های مجازی و ماهواره ای […]

۱۳ بهمن ۱۳۹۹
1573
بیشتر بدانید
سخنرانی شب هفتم محرم
سخنرانی شب هفتم محرم

آیت الله کلباسی تا شب ششم محرم سال ۱۳۹۹، پیرامون مدیریت در خانواده ایراد سخنرانی نمودند. در شب هفتم با مرور مباحث گذشته به نفوذ تفکرات اومانیستی به نهاد خانواده اشاره و به استناد آیات اول و ۳۴ سوره نساء اثبات نمودند که اقتدار و مدیریت در خانه به عهده مردان می باشد. گفتمان فرد […]

۱۱ بهمن ۱۳۹۹
1283
بیشتر بدانید
سخنرانی شب ششم محرم
سخنرانی شب ششم محرم

آیة الله کلباسی در شب پنجم محرم سال ۱۳۹۹ شمسی به ادامه مباحث خود پیرامون سبک مدیریت خانواده پرداختند. ایشان در شب ششم با مرور تفکر اومانیستی، مفاهیم مهم آنها را مجدداً مورد بررسی قرار دادند. مفاهیمی چون شعار انسانگرایی، احترام به انسان، اهمیت به منافع فردی، آزادی لیبرالی، شبکه اخلاقی نسبیت اخلاق، احترام به […]

۴ بهمن ۱۳۹۹
939
بیشتر بدانید
1 دیدگاه برای "

سخنرانی شب هشتم محرم

" ثبت شده است

یک پاسخ به “سخنرانی شب هشتم محرم”

    حسن همتیان

    بسیار مطالب حضرت استاد زیدعزّه ارزنده و قابل تقدیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 13 =