پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

تطابق‌‌آیه‌‌کهیعص‌باواقعه‌عاشورا

5
(1)
۱۶ شهریور ۱۴۰۰
2900

 

اعتبار سنجی حدیث دالّ بر تطابق آیه «کهیعص» با واقعه عاشورا

نویسندگان:

شادی نفیسی، دانشیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشکده الهیات دانشگاه تهران

شیوا تجار، کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث دانشکده الهیات دانشگاه تهران

چکیده:

حدیثی از حضرت ولی عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف در تفسیر آیه مبارکه «کهیعص» از قول خداوند متعال ذکر شده است که طبق آن کاف اشاره به کربلا، ها رمز هلاکت عترت، یا اشاره به نام یزید ظالم، عین اشاره به عطش و صاد نشانه صبر امام حسین علیه‌السلام دانسته شده است.

این حدیث در دو منبع حدیثی قرون ۴ و ۵ هجری با دو سند مختلف و در قالب سوالی که سعد بن عبدالله قمی از حضرت ولی عصر عجل‌الله‌تعالی‌‌فرجه‌الشریف پرسیده گزارش شده است.

ابن شهر آشوب نیز حدیث را در قالب سوال شخصی با نام اسحاق الاحمر از آن حضرت و بدون ذکر سند کامل روایت کرده است. اعتبار سنجی منابع حدیث گویای عدم اعتبار یکی از منابع است. بررسی سندی حدیث وجود راویان مجهول و یا منتسب به غلو را در آن نشان می دهد.

نقد حدیث

بر متن حدیث، نقدهایی همچون تعارض با گزارشات تاریخی، غرابت با شأن امام، عدم مناسبت واژگان ذکر شده در تفسیر آیه با فرهنگ قرآن و دیگر روایات تفسیری آیه مورد نظر و عدم ذکر حدیث در کتب تفسیری معتبر از متقدمین بر آن وارد است. نتیجه بررسی های انجام گرفته تا حد زیادی از اعتبار این حدیث می کاهد.

عدم توجه به نقل احادیثی این چنین در بیان اهمیت حادثه روز عاشورا بدون شک سبب کدورت آینه زلال عقاید پاک شیعه می گردد. با توجه به اینکه حدیث مورد نظر در برخی منابع غیر شیعی به مثابه نمونه و سندی از خیال‌پردازی و تفسیر به رأی شیعه قلمداد شده است شایسته است تا اعتبار آن از دیدگاه حدیث شیعه مورد بررسی قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به دو فصلنامه علمی مطالعات قرآن و حدیث، شماره: دوم، بهار و تابستان ۱۳۹۹.

دانلود فایل PDF مقاله: اعتبار سنجی حدیث دال بر تطابق آیه کهیعص با واقعه عاشورا

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

مدیر انقلابی از منظر رهبری
مدیر انقلابی از منظر رهبری

  شناسایی مولفه های مدیران انقلابی در سازمان از دیدگاه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نویسندگان: میلاد فخرایی، دانش آموخته مقطع دکترای مدیریت دولتی دانشگاه آزاد اسلامی سنندج کیومرث احمدی، استاد مدیریت دولتی دانشگاه پیام نور تهران فرزاد زندی، استادیار روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قروه چکیده: ارزش ها، موضوع مهمی در مدیریت و زیربنای […]

۲۱ مهر ۱۴۰۰
1021
بیشتر بدانید
پیامبر (ص) و اسباب نزول قرآن
پیامبر (ص) و اسباب نزول قرآن

  نقش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم در اسباب نزول آیات قرآن کریم نویسنده: سید محمود طیب حسینی، دانشیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه چکیده: اسباب نزول از دانش های وابسته به قرآن کریم و از شاخه های علوم قرآنی است که درباره زمینه ها، شرایط و مقتضیات نزول آیات و سوره […]

۱۱ مهر ۱۴۰۰
2085
بیشتر بدانید
هویت جغرافیایی وتاریخی رودفرات
هویت جغرافیایی وتاریخی رودفرات

  بازشناسی هویت جغرافیایی و تاریخی رود فرات (با تاکید بر واقعه عاشورا)   نویسنده: شهربانو دلبری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد چکیده میان­رودان (بین­ النهرین)، در تاریخ‌ جایگاه مهمی دارد. رود فرات به دلایل متعددی چون فاجعه‌ عاشورا، در باورهای مردمی از جایگاه رفیع و تقدس بیش­تری برخوردار است‌. آشنایی با پیشینه‌ تاریخی و حضور […]

۴ مهر ۱۴۰۰
2314
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دو =