پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

بایدها و نبایدهای فلسفه اسلامی

0
(0)
۲ دی ۱۴۰۰
4294

 

بایدها و نبایدهای فلسفه اسلامی مبتنی بر اندیشه مقام معظم رهبری دامت برکاته

نویسندگان:

محمد رحمانی گورجی، دانشجوی دکترای حکمت متعالیه دانشگاه خوارزمی

فاطمه مسجدی، دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه الزهرا سلام الله علیها

چکیده:

انقلاب اسلامی ایران به عنوان نقطه عطف تحولات فرهنگی و سیاسی در چهل سال گذشته، گامی نخستین در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی است لذا ترسیم و تهیه لوازم اداره مسیر حرکت آن امری ضروری است.

با توجه به این که تمدن حاصل عینیت یافتگی و امتداد مبانی شناختی – هنجاری است که در آن به پرسش های بنیادین هستی شناختی، انسان شناختی و معرفت شناختی پاسخ داده می شود و بر اساس آن، ارزش ها و هم چنین هنجارها که نسبت به ارزش ها انضمامی ترند تعیین می گردد تا منجر به نهادسازی و نهایتا بازتولید نظام های نظری – عملی گردد، بنابراین مبانی فلسفی و عقلانی در شکل گیری آن جایگاه رفیعی دارد و بدون تولید فکر و تدوین مبانی معرفتی، تمدن سازی ناممکن خواهد بود.

اصولاا علوم انسانی و مبانی تفکری آن هستند که جهت و مسیر هویت هر جامعه را مشخص می کند تا جایی که برخی تمدن و فلسفه را دو روی یک سکه و منعکس کننده یکدیگر قلمداد می کنند. بر این اساس است که تمدن غرب در سابقه تاریخی خود در یونان باستان یک تمدن عقلانی و امروزه یک تمدن حسی/تجربی شناخته می شود.

مبتنی بر دیدگاه مقام معظم رهبری دامت برکاته تمدن امروزین غرب مدیون دانش و فلسفه اسلامی است و اکثر مورخان فلسفه غرب در مورد تاثیر افکار و آثار فیلسوفان مسلمان بر تفکر غربی اتفاق نظر دارند.

نظام های علمی از دیدگاه ایشان، مهمترین ابزار و عوامل پیشبرد اهداف گوناگون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. به طور خاص تر، تاریخ پر افتخار فلسفه در جهان اسلام و تشیع و به طور اخص در ایران از افتخاراتی است که مکرر در بیانات ایشان ذکر شده است.

از دیدگاه مقام معظم رهبری دامت برکاته خاستگاه اصلی فلسفه، ایران بوده و فلسفه اسلامی – ایرانی بیش از فلسفه غرب به معنای فلسفه نزدیک است. مؤید این سخن از دیدگاه ایشان تولید بیشترین آثار فلسفی و عرفانی در ایران است.

بنابراین فلسفه اسلامی به عنوان یکی از عوامل اصلی تمدن سازی نوین اسلامی می بایست در انقلاب اسلامی به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته و در سیاستگذاری ها و راهبردنگاری های علمی، آموزشی و فرهنگی جایگاه خود را به درستی بیابد.

بدین منظور لازم است دیدگاه های مقام معظم رهبری دامت برکاته درباره بایدها و نبایدهای توسعه و تعمیق فلسفه اسلامی تمدن ساز، مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر رجوع شود به فصلنامه علمی پژوهشی خردنامه صدرا، شماره ۹۵، بهار ۱۳۹۸.

دانلود فایل PDF مقاله: بایدها و نبایدهای فلسفه اسلامی مبتنی بر اندیشه های مقام معظم رهبری دامت برکاته

نظرات ارزشمند شما، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

زیبایی ایمان
زیبایی ایمان

ایمان: ایمان مفهومی کلیدی در میان مفاهیم دین است. انسان مؤمن با انسان مسلمان تفاوت هایی دارد که خداوند بارها در قرآن به آنها اشاره کرده است. انسان مؤمن به خدواند ایمان قلبی دارد و انسان مسلمان تسلیم امر خداوند است. ایمان یک ضرورت عقلانی و زیباست که انسان کمال گرا را ارضا و اغنا […]

۹ دی ۱۴۰۰
6265
بیشتر بدانید
فلسفه اخلاق (۳)
فلسفه اخلاق (۳)

در مبحث فلسفه اخلاق (۲) و در تعریف مکاتب اخلاقی، دید گاه های مکاتب مختلف در مورد اخلاق و بطور مشخص در مورد فضیلت بیان گردید. در ادامه، تعریف دقیق تری از فضیلت از منظر همان مکاتب اخلاقی، مورد بررسی قرار می گیرد. بیان فضیلت از دیدگاه مکاتب اخلاقی: فضیلت از نظر لغوی به معنای […]

۶ دی ۱۴۰۰
7363
بیشتر بدانید
فلسفه اخلاق(۲)
فلسفه اخلاق(۲)

در میان نظام های اخلاقی که از طریق حکمای یونان باستان و یا فیلسوفان عصر رنسانس مطرح شده است، چهار نظام اخلاقی قابل بحث و بررسی است. هر یک به گونه ای پرده از چهره واقع برداشته و به نوعی ماهیت اخلاق و فعل اخلاقی را بیان کرده اند. این چهار نظام عبارتند از: ۱-اخلاق […]

۲۸ آذر ۱۴۰۰
1303
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − شانزده =