پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

بانوی بی نشان

0
(0)
۲۰ دی ۱۳۹۹
2186

کتاب بانوی بی نشان، نوشته حجة‌الاسلام هادی قطبی مشتمل بر ۹۶ صفحه از سوی انتشارات بهار دلها چاپ و روانه بازار کتاب شد. این کتاب، گفتارهایی درباره شناخت ابعاد مختلف شخصیت حضرت فاطمه سلام الله علیها می باشد.

هدف از نگارش کتاب بانوی بی نشان

در ابتدای این اثر مطالبی پیرامون لزوم الگوگیری از معصومان علیهم السلام، عوامل تأثیرگذاری بر شخصیت الگوها، شرح و تحلیلی از حدیثی مرتبط با موضوع حجاب بانوان، والاترین فضیلت حضرت زهرا سلام الله علیها و سخنانی از آن حضرت آورده شده است.

قالب های رفتاری دخت نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم در زمینه عبادت، احترام به پدر و همسر، تربیت فرزند، شجاعت، دفاع از حق و اطاعت از ولی امر قابل الگو برداری است. در حقیقت حضرت زهرا سلام الله علیها بهترین الگو در ابعاد زندگی فردی، خانوادگی، سیاسی و اجتماعی را به دختران و زنان ارایه کردند.

در بخش پایانی نیز موضوعات اعتراف خلیفه اول مبنی بر آزار حضرت فاطمه سلام الله علیها، تهدید به آتش و حمله به خانه وحی توسط خلیفه دوم و شهادت محسن بن علی علیه السلام مطرح شده است.

فصول کتاب بانوی بی نشان

۱-چگونگی الگوبرداری عملی از حضرت زهرا سلام الله علیها در عصر حاضر

۲- چهل داستان از حضرت زهرا سلام الله علیها

۳- اشاره به مظلومیت صدیقه کبری سلام الله علیها در منابع اهل سنت

برشی از کتاب بانوی بی نشان

شرح و تحلیل حدیث: «خیر للنساء لا یرینا لرجال و لا یراهن الرجال»

از میان سخنان و رفتارهای حضرت فاطمه علیهاالسلام، حدیث فوق در عصر حاضر بسیار مورد شبهه و اشکال واقع می شود.

به راستی چگونه ممکن است یک زن، نه مردی را ببیند نه مردی او را؟ سوال دیگر آنکه پس چرا خود آن حضرت به این حدیث عمل نکرد و به کوچه، بازار ومسجد رفت وآمد داشت؟

باید گفت استفاده حضرت فاطمه علیهاالسلام از کلمه «خیر» خود گویای این حقیقت است که سیره مذکور یک رجحان و مزیت دارد.

به دیگر سخن، حضرت فاطمه علیهاالسلام در مقام بیان یک امر ایده آلی و ترجیحی است. امری که رعایت آن، بهتر و نیکوتر است و مادامی که ضرورتی پیش نیامده است، عمل به آن بهتر و مطلوب است.

پیام و روح روایت فوق این است که در شرایط ایده آلی که حضور زنان در عرصه اجتماع و ارتباط ایشان با نامحرمان، ضرورتی ندارد، مطلوب ترین سیره برای بانوان، حضور در منزل، تدبیر مسایل خانواده و پرهیز کامل از نامحرمان است…

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

خاندان کلباسی
خاندان کلباسی

در ابتدای کتاب خاندان کلباسی، مقدمه‌ای نسبتا طولانی در مورد مفهوم، اهمیت و آثار صله رحم و فضیلت آن در آیات و روایات ارایه شده و عقوبت قطع رحم در دنیا و آخرت بیان شده است. آنگاه به شرح احوال و مقامات معنوی جناب مالک اشتر نخعی و اقدامات مهم ایشان در دوران خلافت خلفا […]

۸ دی ۱۴۰۰
8580
بیشتر بدانید
نفحات اللیل در شرح دعای کمیل
نفحات اللیل در شرح دعای کمیل

نفحات اللیل در شرح دعای کمیل شرح ابعاد اخلاقی، اعتقادی و عرفانی دعای کمیل است. در این اثر ابتدا به بیان اهمیت معرفت نفس و کشف حقیقت در زندگی دنیوی و اخروی انسان‌ها پرداخته شده و پس از آن فقرات مهم دعای کمیل مورد شرح و بررسی قرار گرفته است. نگارنده هر قسمت از متن […]

۴ دی ۱۴۰۰
8746
بیشتر بدانید
علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال
علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال

کتاب علامه حاجی کلباسی (قده) در کتب تراجم و رجال، توصیفی از مقام علمی علامه محمد ابراهیم کلباسی یکی از فقهای قرن سیزدهم هجری قمری و انعکاس دیدگاه‌های مختلف در مورد مقام و منزلت علمی و معنوی ایشان است. در این اثر ابتدا شرح مختصری از احوال و آثار علامه که عمدتا در فقه شیعه […]

۲۸ آذر ۱۴۰۰
8832
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 4 =