پایگاه علمی، فقهی و اطلاع رسانی

×
×

بازی بچه‌هارا جدی می‌گیریم؟(۲)

0
(0)
۳۰ مهر ۱۴۰۰
3637

 

چرا بازی بچه‌ها را جدی نمی‌گیریم؟ (۲)۱
  • ویژگی های زندگی مدرن

سبک زندگی امروز دچار تغییرات جدی شده است. این تغییرات با تربیت کودک رابطه مستقیم داشته و یکی از ابعاد آن تاثیری ست که در بازی های کودکانه دارد. برخی از آثار در زیر آمده است:

الف)رکود در زندگی مدرن

زندگی مدرن با حرکت سرسازگاری ندارد. در این زندگی انسان می‌ایستد و دنیا حرکت می‌کند. سبک زندگی مدرن کمترین تحرک را دارد. یکی از دلایل اصلی بی‌حوصلگی، همین رکود در زندگی مدرن است. و بچه‌ها یکی از مخالفان جدی سبک زندگی مدرن هستند، زیرا آفرینش کودک با رکود سازگار نیست.

فعال بودن یکی از لازمه‌ های بازی های کودکانه است. و والدین راکد بچه‌ ها را به سمت سرگرمی‌ های راکد می‌ برند. به همین دلیل هم برخی گمان می‌ کنند، والدین پیروز این میدان هستند؛ غافل از اینکه بسیاری از لجاجت‌ ها و ناسازگاری‌ های کودک ریشه در رکودی دارد که والدین بر او تحمیل کرده‌ اند.

بچه‌ ها به صورت ناخودآگاه با لجاجت، بهانه‌ گیری، گوش ندادن به حرف پدر و مادر و … انتقام خود را از والدین راکد می‌ گیرند. کودکان با دور شدن از روحیه‌ ای که خداوند در نوع آفرینش آنها تعبیه کرده و والدین هم با محروم شدن از آرامشی که باید در کنار کودک داشته باشند، شکست می‌ خورند.

حتی اگر کودک در برابر رکود تحمیلی، راه لجاجت و بهانه‌ گیری را هم انتخاب نکند، این مبارزه تک برنده نیست. کودک اگر دوران زیر هفت سال خود را با بازی طی نکند، در دوران نوجوانی به شدت دچار مشکلات تربیتی خواهد شد. در تنگنای مشکلات تربیتی هم پدر و مادر بازنده‌ ترین افراد هستند؛ زیرا هر کدام از ناهنجاری‌ های تربیتی در کودک، آرامش را از زندگی پدر و مادر حذف خواهد شد.

والدین اگر می‌ خواهند خودشان و بچه‌ ها برنده میدان تربیت باشند، باید رکود را از زندگی خود دور کنند. کسانی که گمان می‌کنند نمی‌ توانند بر رکود در زندگی مدرن غلبه کرد، اشتباه می‌ کنند. به بهانه‌ های مختلف تحرک را وارد زندگی کنید تا روحیه‌ تان راکد نشود.

ب) نظم خشک در زندگی مدرن

نظم در سبک زندگی مدرن به جای اینکه انسان را آرام کند، موجب حساسیت‌ های بی‌ جا شده است. این حساسیت‌ ها هر چیزی را که با نظم ظاهری در تعارض باشد، کنار می‌ گذارد. بسیاری از بازی های کودکانه با نظم خشک در زندگی مدرن سازگار نیست؛ پس به طور طبیعی در زندگی کودک کنار گذاشته می‌ شود.

یک بار دیگر باید حقیقت نظم را معنا کرد. نکند آنچه دنیای مدرن به نام نظم به ما تحمیل کرده، با حقیقت آن، فرسنگ‌ ها فاصله داشته باشد!۲

ج) سیطره رسانه

یکی از اصلی‌ ترین ویژگی‌ های سبک زندگی مدرن، تسلط رسانه بر ابعاد مختلف زندگی انسان است. رسانه بسیاری از نیازهای انسان رابه صورت کاذب پاسخ می‌ دهد؛ نیاز به هیجان، تنوع، شادی، روابط اجتماعی و … سیطره رسانه بر زندگی انسان موجب می‌ شود، بسیاری از نیازهای انسان در پشت پرده پاسخ‌ های کاذب رسانه به این نیازها مخفی بماند.

پدرومادر نیازمند به ارتباط با کودک و حتی بازی با او هستند. بازی با کودک به والدین نشاط می‌دهد؛ اما وقتی والدین نشاط خود را با رسانه ارضا می‌کنند دیگر انگیزه ای برای کسب نشاط به وسیله بازی با کودک نخواهند داشت.

حرف ما حذف رسانه نیست، بلکه حرف مدیریت رسانه است. به این فکر کنیم که آیا رسانه باید مدیریت ما را برعهده بگیرد یا ما مدیریت رسانه را؟ تماشای سریال مهم‌تر است یا بازی با کودک؟ هیجان قسمت آخر سریال بیشتر است یا خنده های مستانه کودک به هنگام بازی؟

د) عدم امکانات کافی برای بازی

یکی از ویژگی های سبک زندگی امروز مکان زندگی ست. در گذشته نوع بافت شهری، محلی و خانگی زندگی، امکانات زیادی را برای بازی کودکان فراهم می‌ کرد. همین امروز هم کودکان روستایی وضع بهتری از کودکان شهری دارند. زندگی های آپارتمانی فضای بازی کودک را به حداقل رسانده.

درگذشته بیشتر مردم در خانه های حیاط دار زندگی می‌ کردند و حیاط یکی از امکانات ویژه برای بازی بچه ها بود اما بچه های امروز از این فضای بسیار مهم و جذاب محروم شده‌اند. آیا با وجود این نوع سبک زندگی باید قید بازی با کودک را زد؟ ۳

بازی های کودکانه

بازی های کودکانه

  • وقت گیر بودن بازی

بازی با کودک و فراهم کردن زمینه بازی مستلزم صرف وقت است. دو دسته از والدین نمی‌ توانند این وقت را به کودکان شان اختصاص دهند:

اول آنهایی که برای بازی اهمیت قائل نیستند و بازی را حاشیه تربیت می‌ دانند. این والدین وقت صرف کردن برای بازی را تلف شدن عمر می‌ دانند، به همین دلیل برای اختصاص وقت کافی به بازی کودک انگیزه‌ ای ندارند.

دوم کسانی که تربیت را اولویت زندگی خود نمی‌ دانند، مثلا مادرانی که برای تحصیل یا کار بیش از تربیت فرزند اهمیت قائل هستند.

  • تعداد کم بچه‌ ها

یکی از معایب تک فرزندی وقت گیر بودن آن است. بر خلاف تصور برخی که گمان می‌ کنند بچه‌ های زیاد وقت بیشتری را از والدین می‌ گیرند، وجود بچه‌ های زیاد موجب می‌ شود والدین وقت کمتری را برای بازی با بچه‌ ها صرف کنند. بهترین کسانی که وقت بچه‌ ها را پر می‌ کنند خود بچه ها هستند.

البته به شرطی که فاصله سنی بچه‌ ها زیاد نباشد. فاصله سنی زیاد موجب می‌ شود درک بچه‌ ها از موقعیت سنی یکدیگر کم شود و نتوانند همبازی هم باشند. این نکته را هیچ گاه فراموش نکنید، اگر کسی سه بچه با فاصله سنی زیاد داشته باشد، در اصل سه تک فرزند دارد.

وقت قابل توجهی از وقت کودک زیر هفت سال به بازی اختصاص می‌ یابد. و در خانواده‌ های تک‌ فرزندی تمام بار این حجم از بازی بر دوش والدین است. درحالی که به طور طبیعی بسیاری از والدین حوصله و وقت کافی برای این اندازه از بازی را ندارند.

  • حوصله نداشتن خود بچه‌ ها

حوصله نداشتن کودک برای بازی تحرکی یک بیماری ست. و ریشه این بیماری را باید پیدا کرد. برخی دلایل عمومی این بی‌حوصلگی در زیر آمده است.

الف)عادت به رسانه

کودکانی که دائم مشغول تماشای برنامه‌ های تلویزیونی هستند، نیازشان به هیجان و نشاط به صورت کاذب پاسخ داده می‌ شود. و نتیجه ای نوع پاسخگویی می‌ شود تنبلی کودک.

ب) تصویر غیر جذاب بازی‌ های غیررسانه

اگر والدین ویژگی های بازی خوب را در نظر داشته باشند؛ تصویر جذابی از بازی های های غیررسانه‌ ای در ذهن او نقش می‌ بندد و انگیزه کافی برای این بازی‌ ها در او ایجاد می‌ شود.

ج)دردسرهای بازی‌ های غیررسانه‌ ای

بازی‌ های غیر رسانه‌ ای چون با تحرک بالا همراه است، موجب امرو نهی‌ ها و گاهی خشونت‌ های والدین می‌ شود، در نتیجه انگیزه کودک برای انجام این نوع بازی‌ ها کم می‌ شود.۴

توضیحات
  1. برای مطالعه بیشتر رجوع کنید به بازی و تربیت کودک و چرا بازی بچه ها را جدی نمی‌گیریم(۱)
  2. توضیحات بیشتر در جلد۳ کتاب من دیگر ما آمده است. (دانلود)
  3. در کتاب بازی بازوی تربیت، بازی های متنوع متناسب با سبک زندگی آپارتمانی آموزش داده شده است.
  4. این مطلب برگرفته از جلد چهار کتاب من دیگر ما نوشته محسن عباسی ولدی می‌باشد. (دانلود)

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

اخبار مرتبط

متن

تربیت از منظر اسلام
تربیت از منظر اسلام

تربیت از منظر اسلام انسان، شگفت انگیزترین آفریده خدای بزرگ و والاترین نشانه قدرت بی منتهای اوست. انسان، مستعد اتصاف به همه صفات و کمالات الهی است. او را خلق کرد تا به مقام قرب الهی و جانشینی خدا در زمین برسد و این سیر جز با تربیت صحیح محقق نخواهد شد. حقیقت انسان، ملکوتی […]

۱۳ آذر ۱۴۰۰
1250
بیشتر بدانید
لجبازی کودکان۲
لجبازی کودکان۲

علت های لجبازی کودکان  بی توجهی به فرزند و نیاز های او گاهی والدین نسبت به فرزند و نیاز هایش بی توجهی می کنند. یک موقعی فرزند همبازی نیاز دارد و اگر همبازی اش نشویم بچه بیکار می شود و شروع به لجبازی می کند. بچه استدلال نمی آورد که ما را قانع کند باید […]

۳۰ آبان ۱۴۰۰
2016
بیشتر بدانید
لجبازی کودکان۱
لجبازی کودکان۱

تعریف لجبازی لجبازی کودکان یک نوع خصومت و آزار ارادی است که البته بعدا به عادت تبدیل می شود که فرد برای رسیدن به خواسته های خود مرتکب آن می شود. یک اعلام نفرت و یک اعلام خصومت نسبت به طرف مقابل است، که این نفرت و خصومت را در رفتارش تجلی می دهد برای […]

۲۰ آبان ۱۴۰۰
955
بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 1 =